Trwa ładowanie...
09-02-2010 11:10

Góry Kotliny Kłodzkiej

Na południe od Gór Bardzkich i Wzgórz Włodzickich leży malownicza Kotlina Kłodzka, ze wszystkich stron otoczona pasmami górskimi.

Góry Kotliny KłodzkiejFot: sxc.hu
d3fsrj7
d3fsrj7

Od zachodu zamykają ją osobliwe Góry Stołowe – jedyne w Polsce góry o charakterze płytowym. Wzniesienia nie tworzą tu pasm, tylko rozlegle, spłaszczone stoliwa o stromych stokach, z których wyrastają liczne skałki oraz wyspowo zachowane stoliwa wyższego poziomu. Wyróżnia się tu najwyższy szczyt całego pasma – Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), którego szczyt zajmuje niesamowity labirynt skalny. Nie mniej ciekawe jest stoliwo Skalniaka (915 m n.p.m.), na którego grzbiecie leży drugie najciekawsze skalne miasto – Błędne Skały. Dodatkowym urozmaiceniem krajobrazu są rozlegle torfowiska zajmujące wyrównane powierzchnie stoliw. Góry Stołowe, wespół z Karkonoszami, należą do najatrakcyjniejszych pasm górskich nie tylko w Sudetach, ale i w całej Polsce.

Na południe od Gór Stołowych, za szerokim obniżeniem Kudowy i przełęczą Polskie Wrota (660 m n.p.m.) wznosi się pasmo Gór Orlickich, do których od północy przylegają niewysokie, ale malownicze Wzgórza Lewińskie. Zdecydowana większość Gór Orlickich, ciągnących się z północnego zachodu na południowy wschód, leży w Czechach – od polskiej strony dostępny jest tylko szczyt Orlicy (1084 m n.p.m.) i ciekawe okolice Zieleńca, natomiast najwyższy szczyt całego pasma, a jednocześnie najwyższy szczyt Sudetów Środkowych – Wielka Desztna (Velká Deštná, 1115 m n.p.m.) leży poza granicami naszego kraju.

Równolegle do Gór Orlickich, ale nieco bardziej na wschód, oddzielone głębokimi dolinami Bystrzycy Dusznickiej i Dzikiej Orlicy leży pasmo Gór Bystrzyckich. Jest to jeden z najrozleglejszych masywów w całych Sudetach. Tworzy go szeroki, wyrównany grzbiet, w północnej części charakterystycznie asymetryczny – zbocza opadające na wschód ku Kotlinie Kłodzkiej są znacznie bardziej strome od stoków zachodnich. W północnej części wyróżniają się wzniesienia Włodarza (852 m n.p.m.) i Łomnickiej Równi (890 m n.p.m.), na południu zaś formuje się jeden wyraźny grzbiet prowadzący od Przełęczy Spalonej (811 m n.p.m.) na najwyższą w całym paśmie Łagodną (977 m n.p.m.). Opada on stromo na Przełęcz nad Porębą (690 m n.p.m.), za którą wyróżniają się jeszcze wierzchołki Czerńca (891 m n.p.m.) i Bochniaka (713 m n.p.m.) górujące nad Przełęczą Międzyleską (534 m n.p.m.).

d3fsrj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fsrj7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj