Trwa ładowanie...
d3ubclk
16-10-2006 12:32

Haiti

Kiedy Krzysztof Kolumb w 1492 r. postawił swoją stopę na Haiti, z miejsca urzekła go uprzejmość i serdeczność z jaką przyjęli go tubylcy.

d3ubclk
d3ubclk

_ Stolica: Port-au-Prince Waluta: gourde (HTG); 1 EUR = 60,69 HTG; 1 USD = 38,24 HTG *(kurs z 10.04.2008) Języki urzędowe: francuski, kreolski* _

_ Uwaga: Uwaga: _ Mimo że obowiązek wizowy został zniesiony m.in. dla obywateli państw członkowskich UE przy pobytach do 90 dni, zaleca się, by turyści polscy wstrzymali się od indywidualnych lub grupowych wyjazdów turystycznych na Haiti do czasu całkowitej normalizacji sytuacji w tym państwie.

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP mogą przebywać bez wiz na terytorium Haiti do 90 dni. Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Gdy pobyt jest dłuższy niż 90 dni, wizę można otrzymać na lotnisku w Port-au-Prince. Należy wypełnić stosowny formularz, okazać ważny dokument podróży, 2 zdjęcia, bilet powrotny lub wyjazdowy do innego państwa (w przypadku podróży tranzytowej) oraz wnieść opłatę 25 USD.

d3ubclk

PRZEPISY CELNE
Na Haiti można wwieźć 1/4 litra napojów alkoholowych, karton papierosów, 50 szt. cygar. Broń palna oraz sprzęt myśliwski muszą być zarejestrowane zarówno przez służby celne, jak i migracyjne. Wwiezienie lub wywiezienie kwoty przekraczającej 4500 USD wymaga zgłoszenia. Należy również zgłosić wszelkie artykuły o wartości handlowej.

PRZEPISY PRAWNE
Obowiązuje zakaz wwożenia i posiadania jakichkolwiek narkotyków. Kary przewidziane za naruszenie tych przepisów są bardzo surowe – najczęściej jest to wieloletnie pozbawienie wolności.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Poziom opieki medycznej jest poniżej przeciętnych standardów, podobnie jak poziom sani­tarny kraju. Turyści korzystający z usług medycznych powinni liczyć się z koniecznością bezpośredniego uregulowania należ­ności, najczęściej gotówką. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 60 do 100 USD. Kupując farmaceutyki, należy zwrócić uwagę na termin ich ważności, gdyż często można natrafić na leki przeterminowane. Występuje zagrożenie żółtaczką i wścieklizną.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Uznawane jest międzynaro­dowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny. Podróżujący samochodem powinni wziąć pod uwagę bardzo zły stan dróg, które są nie oznakowane, a w miastach zatłoczone. Na Haiti nie ma zorganizowanej sieci pomocy drogowej.

d3ubclk

BEZPIECZEŃSTWO
W kraju utrzymuje się bardzo wysoki po­ziom zagrożenia przestępczością pospolitą. Zdarzają się porwa­nia dla okupu, napady z bronią w ręku, jak również strzelaniny, szczególnie w stolicy kraju. Często ofiarami są przypadkowi prze­chod­nie. Należy unikać wszelkich zgromadzeń i demonstracji, w szczególności o charakterze politycznym. W trosce o własne bezpieczeństwo lepiej zrezygnować z nocnych podróży. Nie zaleca się też korzystania ze środków transportu publicznego (zdarzają się napady rabunkowe). Podczas napadu nie należy stawiać oporu. Rzeczy wartościowe powinno się deponować w hotelach lub pozostawiać w innych bezpiecznych miejscach. Aktywność grup przestępczych jest szczególnie wysoka w okresie świąt i karnawału. Działania organów porządku publicznego i wymiaru sprawiedliwości są mało skuteczne.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Haiti jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów basenu Morza Karaibskiego. Dostępność towarów i usług na rynku jest niedo­stateczna ze względu na klęski żywiołowe, jakie okresowo dotykają Haiti (huragany, powodzie).
• Karty kredytowe z reguły są akceptowane w większości hoteli i restauracji.
• Turyści fotografujący mieszkańców bez ich zgody mogą spotkać się z agresywnymi reakcjami.

d3ubclk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ubclk