Trwa ładowanie...
d2y8n8l
d2y8n8l

Hala Stulecia - Największe atrakcje

Hala Stulecia została wzniesiona we Wrocławiu iStock
Podziel się

Hala Stulecia – funkcja i historia

d2y8n8l

Wrocławska Hala Stulecia (Hala Ludowa, Jahrhunderthalle) powstawała w latach 1911–1913 w Parku Szczytnickim na Zalesiu. Od początku miała służyć do organizowania widowisk i wydarzeń sportowych.

Halę zaprojektował niemiecki architekt i urbanista Max Berg. Jego pomysł okazał się wyjątkowy – budynek miał mieć żelbetowe przekrycie przewyższające rozpiętością wszystkie inne tego typu konstrukcje na świecie. Hala Stulecia jest dziś uznawana za jedno z najważniejszych dzieł modernizmu w Polsce.

Hala Stulecia stała się pomnikiem wielkości i wolności narodu niemieckiego. Jeszcze przed II wojną światową odbyło się tutaj wiele imprez masowych, również o charakterze politycznym. W głównej sali monumentalnego budynku występowali funkcjonariusze NSDAP – nie wyłączając Adolfa Hitlera. Hala przetrwała wojnę bez większych strat.

Po 1945 roku Hala Stulecia była miejscem koncertów m.in. włoskiego piosenkarza Marino Mariniego i kanadyjskiego wokalisty Paula Anki. Jeśli chodzi o pierwsze imprezy sportowe z udziałem Polaków, zaorganizowano tutaj np. mecze koszykarskie w XII Mistrzostwach Europy (1963). Do dziś w Hali Stulecia odbywają się duże targi oraz kongresy o randze krajowej i międzynarodowej. Ponadto wystawiane są spektakle, przedstawienia oraz inne widowiska artystyczne.

Hala Stulecia we Wrocławiu – UNESCO

d2y8n8l

Hala Stulecia ma status zabytku już od prawie 60 lat, a w 2006 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stała się tym samym jednym z 15 najcenniejszych obiektów położonych na terenie Polski. Od tego czasu podlega szczególnej ochronie.

Hala Stulecia – fontanna i inne atrakcje

Hala Stulecia otoczona jest innymi atrakcjami turystycznymi. W jej bliskim sąsiedztwie znajdują się Pawilon Czterech Kopuł, obrośnięta winoroślą pergola w kształcie elipsy, ogród zoologiczny, Ogród Japoński oraz Iglica w Parku Szczytnickim. Rzesze turystów przyciąga również fontanna multimedialna, która nie ma sobie równych w całej Polsce. Należy też do największych i najnowocześniejszych fontann w Europie.

Wrocławska fontanna została uroczyście zaprezentowana 4 czerwca 2009 – w rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Umieszczono w niej 300 dysz wodnych i 800 punktów świetlnych. Pokazy fontanny we Wrocławiu odbywają się tylko w sezonie letnim, w godzinach od 10:00 do 21:40.

Hala Stulecia – zwiedzanie

d2y8n8l

Zwiedzanie Hali Stulecia we Wrocławiu bywa ograniczone z powodu organizowanych tam stale wydarzeń. Bieżący kalendarz dostępności obiektu publikowany jest co miesiąc na stronie hali. Wejścia do wnętrza budynku (z przewodnikiem lub bez) organizuje Centrum Poznawcze Hali Stulecia.

W środku prócz ciekawej architektury, której elementem jest potężna kopuła, można obejrzeć model architektoniczy "Panorama plastyczna dawnego Lwowa", tereny wystawowe oraz wzorcowe modernistyczne osiedle WuWA. Sprzedaż biletów kończy się najpóźniej pół godziny przed zamknięciem.

Waluta

PLN

Kraj
Region
Godziny otwarcia

W sezonie letnim (od kwietnia do października):
– poniedziałek–czwartek: 10:000–18:00,
– piątek–niedziela: 10:00–18:00.
W sezonie zimowym (od listopada do marca):
– poniedziałek–piątek: 9:00–17:00,
– sobota–niedziela: 9:00–17:00.

Ceny biletów

Wystawa multimedialna: normalny – 12 zł, ulgowy – 9 zł, grupowy – 8 zł, rodzinny (2+3) – 30 zł.
Wystawa multimedialna + zwiedzanie Hali Stulecia: normalny – 14 zł, ulgowy – 11 zł, grupowy – 10 zł, rodzinny (2+3) – 35 zł.

d2y8n8l
d2y8n8l
d2y8n8l