Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
porady
18-12-2018 10:08

Ile będzie kosztować ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu w 2019 roku? Dobrze, że myślisz o tym zawczasu, bo prawdopodobnie szykują się podwyżki cen. O ile wzrośnie cena obowiązkowej polisy OC w przyszłym roku? Ile będzie kosztować OC 2019? Sprawdzamy!

Ile będzie kosztować ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?Źródło: Materiały prasowe
dgr0ebm
dgr0ebm

Zakup polisy auta nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy – zarówno dla Ciebie, jak i Twojego portfela. Jest to wydatek rzędu kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych. Na wysokość ceny ubezpieczenia samochodu wpływa wiele czynników, m.in. wiek, miejsce zamieszkania i staż kierowcy, model i marka samochodu, pojemność silnika czy liczba posiadanych zniżek, a także oferta ubezpieczyciela. Dlatego zawsze przed zakupem ubezpieczenia pojazdu warto skorzystać z kalkulatora OC i AC, by porównać wysokość składki z różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Aktualną cenę ubezpieczenia OC i AC dla swojego pojazdu obliczysz na stronie www.mfind.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Obecnie ceny obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, czyli OC, są bardzo zróżnicowane. Najwięcej muszą zapłacić młodzi kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę za kółkiem. Ich składka może wynieść nawet dwukrotność średniej ceny polisy. Najmniej płacą mieszkańcy Kielc, gdzie średnia cena OC to 738 zł, zaś najwięcej kierowcy Wrocławia, których portfel uszczupla się aż o 1 201 zł. Są to dane za listopad 2018 roku przygotowane przez porównywarkę ubezpieczeniową mfind.pl. A jak będzie w przyszłym roku?

Czy ubezpieczenie pojazdu wzrośnie w 2019 roku?

W 2019 roku prawdopodobnie musisz się liczyć z podwyżkami OC. Rząd zaakceptował propozycję zmiany przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. W oparciu o dyrektywę unijną zaproponowano podniesienie sum gwarancyjnych – są one ustalane co 5 lat, a za ich zwiększeniem przemówiła m.in. inflacja obecna na terenie Unii Europejskiej. Na jakie kwoty należy się więc przygotować?

dgr0ebm

Ile będzie kosztować ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?

W związku z podniesieniem sum gwarancyjnych – wysokością szkody, którą pokrywa ubezpieczyciel ze swojej kieszeni, czyli ze składek zebranych od klientów, być może podniosą się również ceny OC. Dotychczas sumy gwarancyjne wynoszą 5 mln euro w przypadku szkód dokonanych na osobach oraz 1,05 mln euro dla szkód rzeczowych. Od 2019 roku progi będą się prezentować następująco:

• 15,21 mln euro – likwidacja szkód osobowych dotyczących jednego zdarzenia drogowego, bez względu na liczbę poszkodowanych osób,
• 1,05 mln euro – likwidacja szkód majątkowych dotyczących jednego zdarzenia drogowego, bez względu na liczbę poszkodowanych osób.

Ceny polisy OC są coraz wyższe

Niestety, z roku na rok ceny polisy OC idą w górę. Cierpią na tym zwłaszcza świeżo upieczeni kierowcy, których euforia po pozytywnym zdaniu egzaminu na prawo jazdy i zakupie pierwszego pojazdu szybko mija. Ich składka nierzadko wynosi kilka tysięcy złotych, co dla młodych osób jest sporym wydatkiem. Jednak nie tylko Ci najmłodsi kierowcy muszą płacić krocie. Często jednak wysoka składka spowodowana jest zakupem pierwszej polisy. Porównując ceny u różnych ubezpieczycieli, zyskujesz bardzo wiele. Kalkulator cen OC i AC wyliczy za Ciebie składkę i przedstawi oferty zebrane od ubezpieczycieli działających na polskim rynku. Otrzymasz jasne i klarowne informacje, dzięki którym będziesz mógł dokonać właściwego zakupu.

Wysokość składek obowiązkowego ubezpieczenia samochodu prawdopodobnie ulegnie zmianie w 2019 roku. Niestety, zmiany te nie będą korzystne dla Twojego portfela – składki pójdą w górę. Jest to efektem podniesienia sum gwarancyjnych, wynikających z dyrektywy Unii Europejskiej. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki, że ubezpieczyciele okażą odrobinę wyrozumiałości i podwyżki nie będą drastyczne.

dgr0ebm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ceny OC w dół. Oto powód

dgr0ebm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgr0ebm