Intersport radzi - jak dobrać buty narciarskie?

Buty narciarskie zasadniczo wpływają na jakość jazdy na nartach. W systemie „narta – but” to właśnie głownie dzięki właściwi dopasowanym butom następuje idealne przekazanie impulsu na nartę. Kolejnymi ważnymi zadaniami butów jest zapewnienie komfortu oraz bezpieczeństwa w trakcie jazdy na nartach.

Intersport radzi - jak dobrać buty narciarskie?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Intersport

10.11.2013 | aktual.: 10.11.2016 13:24

TYPY BUTÓW NARCIARSKICH

Buty 3- i 4-klamrowe

To najczęściej spotykany typ buta. Charakteryzuje się tym, że przy podbiciu nachodzą na siebie części skorupy buta. Dzięki klamrom, pozwala to na mocne i stabilne zapięcie buta oraz dokładne dopasowanie do stopy. Ogromną zaletą tej technologii jest optymalny podział siły, przez co zagwarantowana jest stabilność stopy.

Buty freeride

Ten rodzaj to buty przeważnie 3-klamrowe, posiadają regulowaną cholewkę umożliwiającą podchodzenie, są wyposażone w skorupę ktra posiada dodatkowe systemy, tłumienia drgań. Ten rodzaj butów jest przystosowany do jazdy poza przygotowanymi trasami, buty są bardziej elastyczne w przedniej części.

Buty juniorskie

Buty juniorskie wyróżniają się miękką, lekką skorupą oraz niższą cholewką. Wyposażone są w jedną, dwie, trzy lub cztery klamry w zależności od rozmiaru. Buty z tej grupy pozwalają na bardzo łatwe wkładanie i zdejmowanie.

ZEWNĘTRZNA SKORUPA

Skorupa zewnętrzna zazwyczaj zbudowana jest z poliuretanu (PU) oraz poliamidu (PA) lub termoplastycznych materiałów. Buty narciarskie narażone są na duże wahania temperaturowe, materiały użyte do ich produkcji nie mogą się odkształcać, a ich twardość nie powinna się znacząco zmieniać wraz ze spadkiem lub wzrostem temperatury.

Podeszwa

Zewnętrzna podeszwa jest miejscem łączącym but z wiązaniem. Musi być dobrze dopasowana na płycie wiązania. Powinna posiadać ochronę przed nadmiernym ścieraniem się. Wiele modeli butów jest wyposażona w wymienne zelówki antypoślizgowe z trwałego materiału lub ze wstawkami gumowymi.

Wewnętrzna wkładka

Wewnętrzna wkładka skorupy buta zewnętrznego ma znaczny wpływ na przekazywanie impulsów na nartę podczas jazdy. Wkładka wewnętrzna wzmacnia stabilność buta i pozwala na zoptymalizowanie przenoszenia impulsów na nartę.

But wewnętrzny - liner

But wewnętrzny powinien wyścielać wnętrze buta i idealnie przylegać do nogi. Powinien także izolować przed zimnem i wilgocią.

Funkcje buta wewnętrznego (liner)

• Odpowiednie dopasowanie
• Izolacja cieplna
• Chłonność wilgoci i jej eliminacja

But wewnętrzny zbudowany jest z tworzywa dopasowującego się do stopy. Powinien zapewnić komfort oraz indywidualne i idealne dopasowanie. Dla kobiet but wewnętrzny zaprojektowany jest z dodatkiem ocieplin takich jak polar, kaczy puch czy wełna.
W języku buta wewnętrznego zastosowano wkładki z neoprenu oraz elastomeru. Zazwyczaj zaprojektowany jest w systemie antishock czyli tłumienia drgań. Piankowy but wewnętrzny jest wypełniony specjalnym komponentem PU oraz pianką lub silikonem. Zbudowany jest z części zewnętrznej i podszewki, która dopasowana jest do konturu skorupy buta. Buty wewnętrzne są butami w większości formowanymi termicznie z najwyższej jakości pianki polimerowej. Pianka w temperaturze ok. 75 st. Rozszerza się i przy ochłodzeniu przyjmuje właściwą formę. Efekt zmiany formy po ochłodzeniu utrzymuje się permanentnie. Tworzywa użyte w bucie wewnętrznym odprowadzają nadmiar wilgoci. Dodatkowo stosuje się poszerzoną strefę w okolicach palców, dla poprawienia komfortu. Aby but odpowiednio spełniał swoje funkcje należy używać skarpet strefowych.

Canting

W wielu modelach butów narciarskich istnieje możliwość regulacji bocznego nachylenia buta. Daje to możliwość pochylenia buta bardziej do wewnątrz lub na zewnątrz i tym samym umożliwia indywidualne dopasowanie buta.

Klamry

Klamry najczęściej zbudowane są z kompozytu, aluminium, karbonu lub tytanu. Odpowiadają za dopasowanie stopy w bucie. Występują z makro i mikro regulacją – precyzyjnie dopasowują but do stopy, zamykają nogę w bucie.

Taśma zabezpieczająca - rzep

Taśma zabezpieczająca – (tak zwana 5 klamra) rzep znajduje się w górnej części cholewki buta i służy jako dodatkowe wzmocnienie oraz dopasowanie buta do golenia.

Spoiler

Spoiler w części tylnej cholewki buta wspiera zgięcie w stawie kolanowym, dodatkowo poprawia precyzję dopasowania, często jest z możliwością regulacji.

DOPASOWANIE BUTÓW NARCIARSKICH

But narciarski musi być odpowiednio dopasowany do stopy, oczywiście nie ograniczając przepływu krwi oraz unikając nadmiernego nacisku, który może powodować ujemne oddziaływanie na nerwy. Tylko wtedy gwarantujemy komfort stopom. Dokładne dopasowanie butów umożliwia precyzyjne prowadzenie nart, dzięki optymalnemu przenoszeniu impulsów na nartę.

FLEX - INDEKS

Twardość skorupy buta jest definiowana poprzez flex-index. Producenci sami definiują ten wskaźnik. Modele o tym samym flex-indeksie rożnych producentów, mogą delikatnie różnic się od siebie. Im wyższy wskaźnik tym skorupa buta jest twardsza, a więc but jest bardziej sportowy i nadaje się dla silniejszych narciarzy, dla początkujących poleca się buty z niskim flex-indexem.

SZEROKOŚĆ BUTA

But narciarski powinien być dopasowany nie tylko na długość, ale także na szerokość stopy. Dlatego producenci podają szerokości butów, im węższy tym precyzyjniej przekazuje impuls na narty, ale jest mniej komfortowy. Szerokość jest mierzona na wysokości sklepienia stopy i podawana przy wybranym wzorcowym rozmiarze.

ROZMIARY BUTÓW NARCIARSKICH

Rozmiar butów narciarskich podawany jest najczęściej wg systemu Mondopoint, a ten jest zdefiniowany normą ISO 9407 z roku 1991. Długość stopy jest podawana w cm. Oznacza to że rozmiar 26 wg systemu Mondopoint jest o 1 cm dłuższy od buta w rozmiarze 25 w tym systemie. Różnica między butem w systemie Mondopoint 26 i butem 26,5 leży tylko w grubości wkładki wewnętrznej, wielkość skorupy buta jest taka jak but wewnętrzny. Użycie grubszej wkładki powoduje zmniejszenie przestrzeni wewnętrznej w bucie, a co za tym idzie zmniejszenie rozmiaru.

ANATOMIA

Podstawowa znajomość anatomii stopy jest istotnym wymogiem, jeśli chodzi o optymalne dobranie butów narciarskich wg indywidualnych potrzeb klienta. Każda stopa ma swój szczególny kształt i mogą również różnić się długością. Stopy mogą być mniej lub bardziej wysklepione. Szkielet stopy człowieka składa się z 26 kości, które można podzielić na 3 główne kategorie. 14 kości palców, 5 kości śródstopia, 7 kości stępu. Struktura stopy składa się z wielu małych mięśni, które łączą pojedyncze kości. Ale istnieją także więzadła, stawy które spiralnie osłaniają kość. Tylko harmonijna gra wszystkich struktur umożliwia optymalne obciążenie stopy.

RODZAJE STOPY

Przy wyborze butów narciarskich bardzo ważną rolę gra zdefiniowanie rodzaju stopy i jej charakterystyka.
• Płaskostopie - Stopa o tej budowie ma zniekształcone sklepienia fizjologiczne, które są mało wykształcone lub w ogóle.
• Stopa nadmiernie wysklepiona - Sklepienie przy tej formie jest mocno wykształcone, a podbicie stopy jest bardzo wysokie.
• Stopa naturalna - Sklepienie przy tej formie jest odpowiednio wykształcone.

DOPASOWANIE W ODPOWIEDNICH OBSZARACH

Obraz
© Intersport

MOŻLIWOŚCI DOPASOWANIA:

Aby znaleźć odpowiedni but narciarski należy wziąć pod uwagę:
• Umiejętności narciarza
• Styl jazdy
• Teren: stok, Freeride, Park&Pipe/Freestyle
• Szerokość stopy

Dobieranie butów:

• Należy użyć miarki do stopy - określając jej długość i szerokość
• Należy użyć maty termicznej - określając stopień wysklepienia stopy
• Należy sprawdzić czy but wewnętrzny leży prawidłowo, w skorupie buta i zwrócić uwagę na zniekształcenia
• Należy przymierzać buty narciarskie zawsze w skarpetach strefowych
• Odchylić język tak by but wewnętrzny mógł się dopasować do stopy
• Przy zakładaniu buta należy zwrócić uwagę by stopa była stabilna w pięcie, tak by nie ślizgała się do przodu
• Najpierw zamykać lekko drugą klamrę, tak by stopa w bucie była stabilna, potem kolejne klamry, następnie stopniowo dociągamy po kolei klamry silniej, a na końcu rzep.
• But należy przymierzać w postawie ze zgiętymi kolanami, która jest typowa przy jeździe na nartach
• Buty przy pierwszym przymierzaniu należy mieć co najmniej 15 min. na nogach.

Vacuum Full fit

- możliwość formowania całej skorupy w zakresie 10mm. Buty mogą być formowane do pięciu razy i dostosowywane do stop w czasie specjalnego procesu, który trwa około 20 min. Tworzywo VACU-PLAST to również nowa jakoś w zakresie odkształcalności\ w zmiennych temperaturach – but zachowuje swoje właściwości nawet w bardzo niskich temperaturach, nie tracąc swojego flex-u, dzięki czemu stopy nie będą marzły i czuły ucisków. Ale to nie wszystko: Fischer VACUUM FIT to także idealny transfer mocy i szybkość reakcji. Dla sportowych narciarzy są to buty bez ograniczeń i kompromisów między wygodą, a wydajnością.

Perfect Fit

- system dopasowania zapewniający maksymalny komfort, poziom precyzji oraz trwałości. But wewnętrzny poprzez rozgrzanie całego buta w specjalnym piekarniku, idealnie dopasowuje się do stopy i skorupy, proces można powtarzać nieskończoną ilość razy.

Adapt Fit

- system oferujący dwie szerokości buta w jednym, technologia Adapt Fit umożliwia regulację dopasowania jego buta poprzez przekręcenie śruby umieszczonej w podeszwie buta - regulacja w zakresie 2mm. Węższy but - bardziej precyzyjny, szerszy but - bardziej komfortowy.

Custom Shell

- Salomon opracował wyjątkową technologię pozwalającą uzyskać wysoko spersonalizowanego buta narciarskiego. Custom Shell i 360 Custom Shell to technologia, która umożliwia rozgrzanie skorupy do momentu osiągnięcia przez nią plastyczności koniecznej do uformowania buta do stopy narciarza. Dzięki tej technologii osiągamy komfort i dopasowanie jednocześnie. Takie rozwiązanie sprawia, że mam idealną kontrolę nad nartami i maksimum przyjemności z jazdy. Możliwość formowania w zakresie 6mm. Comfort Fit/Auto Fit
- wkładki, które nie wymagają formowania termicznego. Pod wpływem ciepłoty ciała formują się do stopy i zapamiętują kształt.

Thermic Fit

- wkładki thermoformowalne za pomocą grzałek większość butów narciarskich dostępnych w sklepach INTERSPORT jest wyposażone we wkładki wewnętrzne, które można wstępnie uformować do stopy narciarza. Formowanie odbywa się przy pomocy specjalnych grzałek, które rozgrzewają wkładki wewnętrzne do odpowiedniej temperatury, a następnie wkłada się całe buty na nogi, zapina i po 10-15 minutach wkładka jest uformowana. Specjalne materiały użyte do produkcji tych wkładek zapamiętują kształt. Wkładki w butach droższych mają bardziej zaawansowane technologicznie wkładki i co za tym idzie będzie w nich więcej stref możliwych do uformowania, natomiast im będziemy schodzili niżej z ceną tych stref będzie mniej. Uformowanie wkładki poprawia komfort, ale również dopasowanie, co przekłada się na precyzję i przekaz impulsów podczas jazdy.

Vaccum Comfort Fit

- to nowa technologia dopasowania butów narciarskich oparta na technologii Vacuum Full Fit, ale skierowana do mniej wymagających narciarzy. W tym przypadku jest możliwość formowania tylko dolnej części skorupy. Dostosowanie do stop w czasie specjalnego procesu trwa około 15 min

Epitact

- czyli specjalne żelowe plastry wielokrotnego użytku, nakładamy na goleń w miejscu największego nacisku nogi na języki butów. Nacisk rozkłada się równomiernie na naszej nodze przez co unikamy odgnieceń, otarć, ran. Epitact, można użyć do 30 razy. Wystarczy po użyciu przepłukać plastry pod bieżącą wodą, wysuszyć i są gotowe do ponownego użytku. Są one wykonane z materiału, który ma bardzo delikatne właściwości samoprzylepne przez co skutecznie trzymają się na nodze i w łatwy, bezbolesny sposób można je zdjąć.

Obraz
© Intersport
Zobacz także
Komentarze (0)