Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
05-02-2016 10:45

Jak zmieniają się polskie lotniska i styl podróżowania?

Podróżowanie samolotem stają się coraz bardziej dostępne, powszechne i częste. Miniony rok był rekordowy dla polskich portów lotniczych, które łącznie odprawiły ponad 30,5 mln osób. To o blisko 3,5 mln więcej pasażerów niż w 2014 r. Dobre wyniki przyciągają do Polski nowych przewoźników, rozszerzane są siatki połączeń. Zmienia się także jakość podróżowania, dbają o to nie tylko przewoźnicy, ale także porty lotnicze, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podróżujących.

Jak zmieniają się polskie lotniska i styl podróżowania?Źródło: Patryk Kosmider/Shutterstock
d3fsrj7
d3fsrj7

Podróżowanie samolotem staje się coraz bardziej dostępne, powszechne i częste. Miniony rok był rekordowy dla polskich portów lotniczych, które łącznie odprawiły ponad 30,5 mln osób. To o blisko 3,5 mln więcej pasażerów niż w 2014 r. Dobre wyniki przyciągają do Polski nowych przewoźników, rozszerzane są siatki połączeń. Zmienia się także jakość podróżowania, dbają o to nie tylko przewoźnicy, ale także porty lotnicze, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podróżujących.

Największy wzrost wykazało lotnisko w Modlinie, z wynikiem ponad 2,5 mln podróżnych, czyli o blisko milion więcej niż w 2014. Na szczególną uwagę zasłużył również Kraków, którego port pobił swój rekord i odprawił ponad 4 mln podróżnych. W Katowicach-Pyrzowicach, przekroczona została magiczna bariera 3 mln pasażerów. Na dobre wyniki polskich lotnisk największy wpływ miały konkurencyjne ceny oferowane przez tanich przewoźników.

Rok inwestycji
Największą metamorfozę w minionym roku przeszło krakowskie lotnisko, które po dwóch latach intensywnych prac oddało do użytku nowy terminal. Była to jedna z najważniejszych, spośród wielu inwestycji związanych z jego rozbudową. Nadal trwają prace remontowe w starej części terminala, po zakończeniu przebudowy nastąpi połączenie obu budynków. Szacuje się, że przepustowość portu po zakończeniu prac modernizacyjnych wzrośnie z 3,5 do ponad 8 mln pasażerów rocznie. Ponadto zostało uruchomione nowe połączenie kolejowe, łączące centrum miasta z lotniskiem Balice. Czas dotarcia Kolejami Małopolskimi na Dworzec Główny w Krakowie to 18 minut.

Podobnie sytuacja wygląda w Gdańsku, gdzie do użytku oddano rozbudowany nowy terminal z pełną infrastrukturą odlotową i przylotową, w tym 20 stanowisk check-in oraz 10 bramek, przeznaczonych dla pasażerów odlatujących do krajów strefy Schengen. Dzięki uruchomieniu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która ma swój przystanek przy lotnisku, Rębiechowo przymierza się do rozpoczęcia realizacji idei Airport City, czyli nowej dzielnicy miasta z biurowcami, hotelami i centrami handlowymi.

d3fsrj7

Nie można zapomnieć także o warszawskim Lotnisku Chopina, na którym dobiegła końca modernizacja starej części terminala A. W nowej części terminala pasażerowie mają do dyspozycji m.in. 48 stanowisk check-in i sześć stanowisk samoobsługowych, a także 15 nowych sklepów, o łącznej powierzchni prawie 3 tys. m kw. Warszawskie lotnisko znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych portów w Europie, wg portalu Sleeping in Airports. Jego użytkownicy oceniali lotniska według czterech kryteriów: udogodnień, komfortu, czystości oraz jakości obsługi.

Ponad standardy
Lotniska w ramach ponadstandardowej obsługi oferują pasażerom komfortowe salony VIP, strefy business lounge, sklepy duty free i bogatą ofertę gastronomiczną. Z roku na rok więcej osób korzysta także z samoobsługowych kiosków, które umożliwiają pasażerom odprawę bez udziału personelu lotniska. Ale to nie wszystko, już wkrótce będzie można również w bardzo prosty sposób nadać przesyłkę drogą lotniczą. Na lotniskach pojawią się lotniskomaty, które działają podobnie jak popularne paczkomaty i są dostępne dla użytkowników 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Lotniskomaty mają być również przystosowane do przechowywania bagażu o różnych gabarytach.

Większość rejsowych linii lotniczych posiada własne programy partnerskie. Członkostwo jest bezpłatne, a uczestnicy otrzymują dostęp rabatów w sklepach, punktach gastronomicznych, salonach business lounge, specjalną ofertę parkingową czy możliwość zbierania punktów za każdy wylot. Można wymieniać np. na nagrody rzeczowe lub loty.

Hotel, ważny element infrastruktury przylotniskowej
Idea hoteli przylotniskowych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie odległości centrów miast od portów lotniczych są znaczne. Jej prekursorem był jeden z najbardziej znanych hotelarzy na świecie, Conrad Hilton. Ważnym aspektem działalności takich obiektów jest organizacja konferencji. Obiekty tego typu robią się coraz popularniejsze także w Europie, samo londyńskie Heathrow ma ich ponad 30. Lotniska, kojarzone dotąd z tłokiem, hałasem i pośpiechem, dzięki obiektom hotelowym działającym w ich pobliżu, mogą zaprezentować zupełnie nowy wizerunek. Przy okazji modernizacji portów lotniczych, trend hoteli przylotniskowych trafił w ostatnich latach także do Polski.

d3fsrj7

Hotele lotniskowe to nie tylko poczekalnie dla zmęczonych pasażerów oczekujących na swój lot. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, konkurencyjnym cenom oraz dobrym skomunikowaniem z centrami miast przyciągają także turystów biznesowych, konferencyjnych, a nawet turystów weekendowych, czy gości weselnych. Dobrym tego przykładem jest warszawski Airport Hotel Okęcie ze swoją bogatą ofertą weselną, czy krakowski, otwarty w 2014 roku, Hilton Garden Inn Kraków Airport, posiadający 10 nowoczesnych sal konferencyjnych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym wszystkie pokoje, sale konferencyjne i boardroom są dobrze wyciszone.

O tym, czy hotele lotniskowe w Polsce są w potrzebne, mogą świadczyć ich wysokie obłożenia oraz plany inwestycyjne dotyczące powstania kolejnych. Wkrótce rozpocznie się budowa hotelu przy lotnisku w Modlinie, które ma za sobą udany rok. Inwestycja ma być oddana do użytku w 2018 roku.

Źródło: Kraków Airport Hotel

Zdjęcie główne: Patryk Kosmider / Shutterstock.com

d3fsrj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fsrj7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj