Trwa ładowanie...
01-02-2011 08:56

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na stoku?

Poduszka powietrzna noszona na kombinezonie narciarskim - to najnowszy włoski
pomysł podniesienia bezpieczeństwa narciarzy w związku z rosnącą liczbą wypadków na stokach i to
zarówno wśród amatorów, jak i zawodników, uprawiających ten sport wyczynowo.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na stoku?Fot: Thinkstock
d1fyxzw
d1fyxzw

Wśród innych proponowanych między innymi przez włoskie firmy akcesoriów najnowszej generacji są: kijki na fale elektromagnetyczne, połączone z butami, wzmocnione metalem i poliuretanem rękawice, chroniące dłonie przed uderzeniami.

Dziennik "La Repubblica" informuje w poniedziałek, że część tego wyposażenia może stać się obowiązkowa.

Innowacyjna poduszka powietrzna dla narciarzy, której projekt powstał w firmie w Vicenzy, ma kształt kamizelki. Została opracowana na podstawie wcześniejszych doświadczeń w sporcie motocyklowym, a także z myślą o użytkownikach motorów. Kamizelko-poduszka może uchronić narciarza przed ciężkimi złamaniami i uratować życie. Problem, jak przyznano, stwarza stworzenie mechanizmu niezwykle precyzyjnych czujników, które w bardzo krótkim czasie uruchomią ochronną odzież, ale z drugiej strony nie będą reagować w przypadku szybkiego zjazdu.

Choć absolutnego bezpieczeństwa na nartach nic nie zagwarantuje, to może je podnieść także specjalny kask, wykonany z kevlaru (poliamid) i włókna szklanego z wbudowanym kompasem. Nie tylko lepiej chroni on głowę, ale także ułatwia orientację w terenie. Kolejna propozycja "hi-tech" to ergonomiczna ochrona na plecy, która dzięki swej budowie rozkłada na całą ich powierzchnię siłę ewentualnego uderzenia, redukując jego skutki.

(PAP)

d1fyxzw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fyxzw