Trwa ładowanie...
d1mljo2

Jaką chorobę możesz przywlec z wakacji?

Niewielu polskich turystów wyjeżdżających na egotyczne wakacje przygotowuje się do wyprawy, szczepiąc się przeciwko groźnym chorobom tropikalnym. W rezultacie tylko w tym roku do Polski przywleczone zostały niemal wszystkie odmiany malarii i kilka rodzajów gorączek krwotocznych.

d1mljo2
d1mljo2
(fot. JupiterImages/EAST NEWS)
Źródło: (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

_ Niewielu polskich turystów wyjeżdżających na egotyczne wakacje przygotowuje się do wyprawy, szczepiąc się przeciwko groźnym chorobom tropikalnym. Jedni zagrożenie ignorują, innych w błąd wprowadzają biura turystyczne. W rezultacie tylko w tym roku do Polski przywleczone zostały niemal wszystkie odmiany malarii i kilka rodzajów gorączek krwotocznych - komentuje \"Dziennik\". _

Wyprawy do krajów tropikalnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem planujących wakacje Polaków. Wenezuela, Republika Zielonego Przylądka oraz Kenia to jedne z najczęściej wybieranych egzotycznych miejsc wypoczynku. Wyprawy do takich państw sprzedają się doskonale. W porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowaliśmy już skok o 70% - mówi rzecznik portalu internetowego Easygo.pl Andrzej Glapiniak.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego co roku w rejony świata, w których występują egzotyczne choroby, wyjeżdża co najmniej pół miliona Polaków i liczba ta z każdym rokiem rośnie. Były już przypadki zachorowań na dżumę, trąd i bardzo groźną czerwonkę amebową.

d1mljo2

Jedną z przyczyn jest brak informacji ze strony biur podróży. Nie chcąc odstraszać klientów drogimi szczepieniami, których jedna tylko seria może kosztować nawet pięć tysięcy złotych, firmy milczą o zagrożeniach.

Dziennik: Chorowała pani na którąś z chorób tropikalnych?

Beata Pawlikowska: Niedawno w Paragwaju złapałam gorączkę krwotoczną. Przebiegała jak ostra infekcja, a po kilku dniach dołączyły potworne bóle stawów i kości. Nie mogłam nawet dotknąć skóry. Znajomi misjonarze wezwali lekarza. Ten jednak uznał, że wypadł mi dysk, i dał zastrzyk znieczulający. Po kilku dniach straciłam przytomność.

Nie mogła się pani jakoś zabezpieczyć?

- Jedyną skuteczną obroną przed zakażeniem jest unikanie ukąszeń, a w razie użądlenia i pierwszych objawów niezwlekanie z badaniem krwi. Tylko tak można wykryć wirusa i podjąć skuteczne leczenie.

d1mljo2

Najczęściej przywlekane przez Polaków choroby tropikalne

Malaria zwana też zimnicą - przenoszona przez komary tropikalna choroba zakaźna. Co roku zapada na nią ponad 220 mln osób, z czego 1 - 3 mln umiera. Przejawia się m.in. dreszczami i wysoką gorączką. Największe ogniska malarii na świecie występują w Angoli i Kamerunie. Leczy się ją zwykłym biseptolem lub doksycykliną, a także chininą.

Denga, czyli gorączka krwotoczna - pochodząca od małp choroba wirusowa, również przenoszona przez komary. Przejawia się m.in. silnymi bólami stawów. Na dengę zmarło w tym roku już kilkaset osób, a kilkanaście tysięcy jest zakażonych. Zdecydowana większość w Brazylii i Paragwaju. Dengę leczy się wyłącznie objawowo.

Dur brzuszny - choroba bakteryjna, której źródłem może być woda lub nieumyte owoce. Charakteryzuje się m.in. bólami brzucha i różową wysypką na skórze. Najłatwiej można zachorować w Indiach, północnej Afryce i Senegalu. Dur brzuszny leczy się antybiotykami.

(Dziennik)

d1mljo2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mljo2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj