Jarmark św. Dominika. To nie tylko święto staroci i rękodzieła
Już 23 lipca wystartuje jedna z najważniejszych i zdecydowanie najstarsza impreza w Gdańsku, czyli Jarmark św. Dominika. 762. edycja ma zachować swój tradycyjny charakter, a jednocześnie iść z duchem czasu. Organizatorzy zapewniają, że na 600 straganach będą królowały produkty ręcznie robione, ekologiczne, rzemieślnicze oraz tworzone w duchu zero waste.
Jarmark ma być nie tylko świętem zakupów oraz okazją do spróbowania smakołyków z całego świata, ale też wydarzeniem kulturalnym i społecznym. Pewnym utrudnieniem dla mogą okazać się liczne remonty w Gdańsku, jednak zgodnie z zapowiedzią rzecznika prasowego Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. ten problem też udało się twórczo rozwiązać. Co czeka na gości przez najbliższe trzy tygodnie?
Aby oddać skalę Jarmarku św. Dominika, najlepiej spojrzeć na liczby. Ponad 700 wystawców i 600 stoisk rozmieszczonych na 65 tys. metrów kwadratowych. Do tego 38 koncertów, sześć projekcji filmowych, 11 spektakli, 17 parad szekspirowskich, 23 warsztaty - to tylko niektóre z tegorocznych atrakcji. Liczby pokazują rozmach gdańskiej imprezy, nie mówią jednak wiele o klimacie wydarzenia. A zgodnie z zapowiedziami organizatorów w tym roku naprawdę będzie się działo.
Święto staroci i rękodzieła
Kolejna galeria handlowa proponujące te same towary, tyle że na świeżym powietrzu? Organizatorzy zapewniają, że tak nie będzie. Jarmark ma promować artystów, kupców i rzemieślników oferujących unikatowe produkty.
- Jarmark musi się rozwijać. Iść z duchem czasu. Dlatego postawiliśmy na produkty hand made, eko, zero waste, rzemieślnicze. Jesteśmy zafascynowani przygotowaniami naszych wystawców do jarmarku i ich niezwykłymi pomysłami. Nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale w tym roku pojawią się np. torebki przygotowywane ze skórek jabłka. A to tylko jeden z wielu oryginalnych produktów, jakie można będzie znaleźć na Jarmarku - mówi Maciej Józefowicz, rzecznik prasowy MTG S.A., organizatora imprezy.
Nie zabraknie też szczególnie lubianych przez gości sprzedawców staroci.
- Nie wyobrażamy sobie Jarmarku św. Dominika bez strefy kolekcjonerów, którą - za panią Ireną Samson, która jest z nami na jarmarku od wielu lat - nazywamy miejscem dla miłośników przedmiotów z duszą. W tym roku strefa kolekcjonerów została przygotowana na Długich Ogrodach. To tam będzie można dotknąć, podziwiać czy kupić rzeczy niedostępne nigdzie indziej - zapewnia Maciej Józefowicz.
Smaki jarmarku
Jarmark św. Dominika to także festiwal światowej kuchni. Oferta gastronomiczna gdańskiej imprezy ma być w tym roku szczególnie szeroka. Kuchnia orientalna, śródziemnomorska, regionalna, a nawet meksykańska i kubańska.
- Mamy nadzieję, że rozkochamy smakoszy w langoszach, kołaczach, burrito, burgerach, podpłomykach, gofrach na patyku, ramenie, croissantach, frytkach w tempurze, czeburekach, spanakopitach czy raclette. Pojawią się też klasyki: bigos, kaszanka, szaszłyki i słynne pajdy ze smalcem, również w wersji wege. Mamy też niezwykłą propozycję dla miłośników kuchni historycznej - zachęca rzecznik organizatora.
- Goście będą mogli spróbować autentycznych potraw historycznych, którymi posilali się dawni gdańszczanie. Menu jarmarkowe będzie dostępne w restauracjach, które biorą udział w akcji Smaki Gdańska. Serwowane w nich potrawy są inspirowane książką kucharską Aleksandry Kucharskiej i Katarzyny Fisher z przepisami na podstawie XIX-wiecznej gdańskiej książki kucharskiej - wyjaśnia.
Tanie parkowanie i gdańskie remonty
Jarmark św. Dominika każdego roku przyciąga tysiące turystów. A to oznacza korki i problemy z dojazdem. W tym roku dodatkowym utrudnieniem są remonty, których w Gdańsku nie brakuje.
- Remonty już na stałe wpisują się w nasze życie i musimy się nauczyć z nimi "współpracować". Mieliśmy trochę zamieszania z przebudową ul. Pańskiej, ale na szczęście dosyć szybko udało się skutecznie zmienić plan ustawienia części wystawców - zapewnia Józefowicz. - Jednocześnie dzięki remontom odkryliśmy nowe możliwości. Polecam wybrać się na ul. Rajską. Zrobił się z niej świetny deptak, który moim zdaniem może być odkryciem tegorocznego jarmarku - dodaje.
Organizatorzy imprezy mają też rozwiązanie problemu korków, braku miejsc parkingowych i wysokich opłat za możliwość zostawienia samochodu w sercu Gdańska.
- Tanie i wygodne parkowanie podczas Jarmarku jest jak najbardziej możliwe dzięki Park&Ride. Kierowcy, którzy chcą wybrać się na Jarmark św. Dominika, mogą zostawić swój samochód na parkingu P3 przy Polsat Plus Arena Gdańsk lub położonym obok AmberExpo i dojechać na miejsce specjalnym autobusem. Parking dostępny jest codziennie w godzinach od 9 do 21, a koszt to 20 zł. Specjalne autobusy będą kursować co 30 minut w godzinach otwarcia parkingu - wyjaśnia Józefowicz.
Jarmark św. Dominika. Co, gdzie i kiedy?
Jarmark św. Dominika wystartuje w sobotę 23 lipca i potrwa do 14 sierpnia. Dla 600 wystawców przygotowano 705 stoisk ustawionych w rejonie Głównego Miasta. Teren Jarmarku został podzielony na następujące obszary tematyczne:
- Artyści i Rzemieślnicy: Tkacka, Kołodziejska, Podmłyńska, Św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna, Szafarnia, Rajska
- Regionalne Przysmaki: Szeroka, Grobla IV, Szafarnia, Podmłyńska
- Gastronomia/Food Court: Park Świętopełka, Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka, Rajska
- Kolekcjonerzy: Długie Ogrody
- Uliczka Pomorska: Szeroka (od Grobla II do Tandeta)
- Uliczka Litewska: Szeroka (od ul. Tandeta do Żurawia)
- Uliczka Polskich Projektantów: Straganiarska
Jarmark św. Dominika ma być też miejscem artystycznych i społecznych spotkań oraz wydarzeń kulturalnych. Organizatorzy stworzyli cztery strefy programowe, w których odbywać się będą wystawy, koncerty, projekcje filmowe i przedstawienia teatralne. Są to:
- Przystanek Równość (Skwer Heweliusza/Rajska) ma być miejscem promowania takich wartości jak tolerancja, równość i otwartość. Poza codziennymi warsztatami i akcjami plenerowymi, odbędą się tu także: Weekendowe urodziny Muzeum Bursztynu (23-24.07), Dzień Niebieskich Trampek (29.07), Święto Równości (30-31.07), Święto Wolontariatu - Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu (06.08), Święto Wolontariatu - Dzień Dobrego Samarytanina (07.08) oraz Gdańska Eko Strefa - Czyste Miasto Gdańsk (13-14.08).
- Przystanek Radość (Podwale Staromiejskie/Targ Rybny) to miejsce stworzone przede wszystkim z myślą o dzieciach. W trakcie całej imprezy dzieci i ich opiekunowie będą mogli uczestniczyć w Bajkowisku, wydarzeniach organizowanych przez Akademię Zabawy i Edukacji "Wykrzyknik" czy oglądać spektakle Teatru Miniatura. W weekendy na Przystanku Radość odbędą się wyjątkowe wydarzenia: Święto Chleba (24.07), Pomorskie Święto Rzemiosła (30-31.07), Święto Kociewia (5.08), Bakalie (6-7.08), Uczta Neptuna (12.08) oraz Wieprzowe Przysmaki (13-14.08).
- Przystanek Smaków (Skwer Świętopełka) to miejsce relaksu i odpoczynku, gdzie królować będzie dobra lektura i jarmarkowe eventy. W tym roku odbędzie się premiera stałej atrakcji - figury animatronicznej, wzorowanej na postaci gdańskiego Bówki.
- Przystanek Ołowianka pod Żaglami (Wyspa Ołowianka) zaprasza na chwilę relaksu, pyszne jedzenie oferowane na 30 stoiskach gastronomicznych, dobrą muzykę i świetne filmy w kinie pod chmurką. W programie: filmowe wtorki i piątki, jazzowe środy, elektroniczne czwartki, chilloutowe soboty i widowiskowe niedziele.