Trwa ładowanie...
d3j0y21

Jaskinia Raj (Kielce)

Największe atrakcje
Jaskinia Raj (Kielce)
Kraj
Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Jaskinia Raj w Chęcinach (11 km od Kielc) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w Górach Świętokrzyskich.

Jaskinia Raj – ogólne informacje

Jaskinia Raj jest jaskinią krasową, która została udostępniona turystom w 1972 roku. Do jaskini można wejść tylko z przewodnikiem. Grota rozwinęła się w wapieniach. Jest w niej wiele nacieków, które stanowią o niezwykłości jaskini Raj na tle innych jam w Polsce.

Temperatura w jaskini Raj wynosi ok. 8 – 10 stopni, dlatego pomimo upalnych dni, warto mieć przy sobie bluzę lub narzutkę. Tym bardziej, że zwiedzanie jaskini trwa 45 minut.

Jaskinia ukształtowała się najprawdopodobniej w trzeciorzędzie i czwartorzędzie. W jaskini Raj zostały odnalezione szczątki narzędzi używanych przez neandertalczyka używane przed 50 000 lat.

Jaskinia Raj – jak została odkryta?

Jaskinia Raj została odkryta w 1963 roku podczas wydobywania kamienia na zboczu wzgórza Malik. Do środka weszło kilku chłopców, którzy zniszczyli nacieki. Po tym zajściu szczelinę prowadzącą do jaskini zasypano.

Jednak w 1964 roku do szczeliny weszli uczniowie Technikum Geologicznego w Krakowie, którzy powiadomili o niezwykłych walorach jaskini nauczycielkę, a następnie Ryszarda Gradzińskiego z Sekcji Speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Mikołaja Kopernika.

W 1968 roku jaskinia została uznana za rezerwat przyrody. Dla kontrastu ze znajdującymi się w pobliżu jaskiniami Piekło, postanowiono nadać jaskini nazwę Raj.

Jaskinia Raj – trasa

Choć naturalne korytarze w jaskini Raj mają długość 240 m, to trasa przejścia wynosi 180 m. Start jest w pawilonie, a następnie prowadzi przez liczne ciemne korytarze, w których śpią nietoperze. Przy pawilonie znajduje się sztolnia o długości 21 m. Zabezpiecza mikroklimat panujący wewnątrz jaskini, tym bardziej, że wilgotność w jaskini Raj wynosi powyżej 95 proc.

Turysta w trakcie trasy przechodzi przez kilka komór:

  • Komorę Wstępną;
  • Komorę Złomisk;
  • Salę Kolumnową;
  • Salę Stalaktytową;
  • Salę Wysoką.

Z Sali Wysokiej turysta ponownie przejdzie do Komory Wstępnej zapętlającej trasę.

Jaskinia Raj – Pierwsze Centrum Neandertalczyka

Pierwsze Centrum Neandertalczyka to idealna atrakcja dla dzieci, które mogą zobaczyć w sali przeznaczonej do zwiedzania zobaczyć replikę mamuta w naturalnych rozmiarach czy hologram 3D z czaszką człowieka pierwotnego. Centrum Neandertalczyka zostało założone we współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Jaskinia Raj (Kielce)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 22 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

- maj - czerwiec - 9:00 - 19:00;
- lipiec - sierpień - 9:00 - 18:00.

Ceny biletów

W sezonie od kwietnia do października:
- Jasinia Raj - bilet normalny - 18 zł;
- Centrum Neandertalczyka - 13 zł.

Orientacyjna odległość

157 km samochodem z Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j0y21
d3j0y21
d3j0y21