Trwa ładowanie...
06-01-2010 16:17

Jazda na nartach czy na snowboardzie?

Jeszcze kilkanaście lat temu, na polskich stokach ciężko było spotkać miłośników jazdy na jednej desce. Popularność snowboardu w zachodnich krajach rosła, aż w końcu przywędrowała do nas. W związku z tym, wśród miłośników zimowych szaleństw na stoku, rozgorzała dyskusja – czy lepiej jeździć na nartach czy na snowboardzie?

Jazda na nartach czy na snowboardzie?Fot: Jupiterimages
d2yzsa6
d2yzsa6

Zacznijmy od początku

Historia nart jest bardzo długa. Najstarsze zachowane narty, znalezione w Hosting w Szwecji, mają około 4500 lat. Ale może nie uciekajmy aż tak daleko w przeszłość. Po raz pierwszy, w celach sportowych, narty zostały wyprodukowane we Włoszech w 1867 roku. Wówczas były wykonane z drewna, dopiero w 1963 roku w Stanach Zjednoczonych, powstały narty odpowiadające dzisiejszym. Natomiast deska snowboardowa wynaleziona została najprawdopodobniej na początku XX wieku. Jednak jej popularność rozpoczęła się w latach 60-tych, i z roku na rok rosła.

Do Polski deska snowboardowa zawitała na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Wówczas na twarzach narciarzy pojawiały się uśmiechy pełne politowania, gdy co rusz snowboardziści wywracali się na stoku. Jednak z roku na rok, narty traciły swoich sympatyków, na rzecz snowboardu.

Dziś można śmiało stwierdzić, że snowboard święci triumfy głównie wśród młodzieży. Dla wielu, nie jest on już tylko sportem, ale również stylem życia i ubierania się. Narty natomiast, mają większą grupę zwolenników, wśród osób nieco starszych. Wiele osób uważa, że jazda na dwóch deskach, powoli staje się już niemodna.

d2yzsa6

Więcej snowboardu, czy nart?

Naszym zdaniem, sympatycy tych dwóch sportów dzielą się mniej więcej po połowie. Związane jest to również z trudnością nauki jazdy, ale tu zdania są podzielone. Jedni sądzą, że łatwiej utrzymać równowagę na dwóch deskach, gdyż mamy dwa punkty podparcia. Dzięki temu balansowanie ciałem jest łatwiejsze. Natomiast najczęściej wymieniane atuty deski to większa prędkość i możliwość wykonywania akrobacji. Mając przypięte obie nogi do jednej deski, unikniemy rozjeżdżania się ich w rożnych kierunkach – co jest główną wadą nart, szczególnie podczas nauki jazdy.

[

]( http://get-2.wpapi.wp.pl/?a=65495650&f=thumb/d/4/8/d48a0da70fe33ee8f8ea10d87f7d48b1/d183a4ad87adccb1bf2374f0188887a1/narty_dziecko9-175.jpg )

d2yzsa6

fot. Jupiterimages

Jedna, czy dwie deski dla dziecka?

Zbliżają się ferie zimowe. Wiele naszych pociech po raz pierwszy stanie na stoku. I tu pojawia się pytanie – na czym? Na nartach czy na snowboardzie? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygodę z nartami dzieci rozpoczynały pod okiem rodziców. Dzieci w różnym wieku będą "gotowe" do nauki narciarstwa. Nie polecamy rozpoczynania nauki przed 3-4 rokiem życia, ale należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna. Najlepszy wiek do nauki jazdy na desce to 5-6 lat, pod warunkiem dobrej koordynacji ruchowej. Należy pamiętać, że w przypadku dzieci o drobnej budowie, może być problem ze skompletowaniem sprzętu i odzieży.
Aż 83% ankietowanych, uważa, że nauka jazdy na nartach jest łatwiejsza. Naszym zdaniem jest to związane głównie z fizycznymi predyspozycjami, dlatego odpowiedź na pytanie, czy lepiej jeździć na nartach czy na snowboardzie, każdy musi rozstrzygnąć według własnego uznania.

(sc)

d2yzsa6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yzsa6