Trwa ładowanie...
27-10-2010 13:35

Kampinos. Szlaki. U bram Puszczy

Kampinos to wieś gminna położona na trasie Warszawa–Sochaczew, na południu Puszczy Kampinoskiej. Często rozpoczyna się z niej wycieczki do puszczy. Niestety dwór, w którym znajdował się dom wycieczkowy PTTK jest obecnie własnością prywatną. Są tu świetne szlaki turystyczne.

Kampinos. Szlaki. U bram PuszczyŹródło: Hachette Polska
d12rgrx
d12rgrx

W centrum wsi wznosi się urokliwy drewniany kościół Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1773-1782. Naprzeciwko rosną dwa stare dęby noszące imiona Fryderyka Chopina i kardynała Stefana Wyszyńskiego. W cieniu ich koron znajduje się głaz narzutowy z tablicą upamiętniającą pontyfikat Jana Pawła II.

Puszcza Kampinoska i okolice Kampinos leży w niezwykle interesującym historycznie regionie Mazowsza, a Puszcza Kampinoska stanowi przyrodnicze dopełnienie jego atrakcji. Najlepszym punktem wypadowym do zwiedzania okolicy jest wieś Granica. Oddziela ją od Kampinosu pas torfowisk i łąk turzycowych.

W zespole drewnianych budynków mieszczą się dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego, Muzeum Puszczy Kampinoskiej oraz skansen budownictwa. W lesie kryje się cmentarz wojenny. Od końca lat 90. XX wieku w Granicy powstaje „Aleja III Tysiąclecia” z dębami, sadzonymi przez znane osobistości (jest dąb „Prezydent”, „Prymas”, „Ambasador”). Puszcza to przeplatające się bagienno-wydmowe krajobrazy, zatopione w leśnych ostępach.

Wydmy kampinoskie, dochodzące często do 30 metrów wysokości, uważane są za najlepiej zachowane wydmy śródlądowe w Europie. Przetrwały tysiące lat zabezpieczone warstwą gleby i wzmocnione korzeniami roślin. Najciekawsze mają kształt parabol i często występują w grupach, przechodząc jedna w drugą. Ich duże skupiska zajmują całą północną część parku narodowego - Góry Łyse, Czerwińskie, Śladowskie oraz Piaszczyste.

d12rgrx

W sąsiedztwie Kampinosu znajdują się też wydmy porośnięte 160-letnim borem sosnowym z domieszką dębów. Obejmuje je rezerwat „Granica”. Kampinoski Park Narodowy pokrywa gęsta sieć szlaków turystycznych. Parkingi wewnątrz puszczy pozwalają na dojazd i kontynuowanie wycieczek rowerami lub pieszo. Zróżnicowanie terenu umożliwia planowanie tras wycieczek w zależności od kondycji i chęci. Kampinos łączy się z siecią szlaków pieszych i rowerowych poprzez Granicę.

Do węzła szlaków, przy Muzeum Puszczy Kampinoskiej, dochodzą z Kampinosu szlaki niebieski i żółty, a także droga jezdna, zakończona parkingiem. Można stąd kontynuować wycieczki w/w trasami lub szlakiem zielonym nazywanym „Południowym Szlakiem Leśnym”. Idąc na zachód, dojdziemy nim do oddalonej o 16 km Żelazowej Woli, a na wschód do cmentarza w Palmirach. Jedną z ładniejszych tras Kampinosu jest szlak niebieski, prowadzący do rezerwatu „Zamczysko” i rezerwatu „Nart” z najstarszymi na terenie puszczy sosnami liczącymi 200 lat.

Okolice Brochów – wieś nad Bzurą, gdzie w połowie września 1939 roku toczyły się zacięte walki. Co roku we wrześniu odbywa się tu jedna z największych imprez przypominających te wydarzenia. W Brochowie brali ślub rodzice Fryderyka Chopina.

Palmiry – wioska w Puszczy Kampinoskiej, niedaleko której znajduje się cmentarz, miejsce zamordowania ponad 2000 Polaków przez niemieckiego okupanta. Sochaczew – Muzeum Kolei Wąskotorowej. W sezonie letnim przejazdy turystyczne. Teresin – modernistyczny klasztor franciszkanów z lat 30. XX wieku i sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe (Niepokalanów). Zespół pałacowo-parkowy z przełomu XIX i XX wieku.
Żelazowa Wola – wieś nad Utratą, miejsce urodzin Fryderyka Chopina. Zespół dworsko-parkowy z Muzeum Fryderyka Chopina, koncerty wybitnych pianistów.
Czerwińsk nad Wisłą – jedna z najstarszych osad na Mazowszu. Romański kościół Zwiastowania NMP z I połowy XII wieku. Wyszogród - miasto położone na wysokiej skarpie wiślanej. Gotycki kościół Matki Boskiej Anielskiej z początku XV wieku, domy mieszczańskie z XVIII wieku.

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny KPN im. prof. Jadwigi i Romana Kobendzów
Granica, (022) 725 01 23

Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Zakątki na urlop i weekend Autor: Dariusz Jędrzejewski

d12rgrx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12rgrx