Trwa ładowanie...
d4fsi6h

Kanał Bydgoski

Największe atrakcje
Kanał Bydgoski
Kraj
panoramio.com
Źródło: panoramio.com, fot: Kazimierz Mendlik /

Kanał Bydgoski jest najstarszym działającym kanałem wodnym w Polsce, powstawał w latach 1773–1774, łączy Bydgoszcz z Nakłem nad Notecią i ma długość 24,77 kilometrów. Od 2005 roku Kanał Bydgoski widnieje na liście zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Kanał Bydgoski – charakterystyka

Kanał Bydgoski miał duże znaczenie w transporcie wodnym już od momentu powstania w XVIII wieku – obecnie stanowi on fragment drogi wodnej Wisła-Odra (ciągnącej się od Bydgoszczy do Kostrzyna nad Odrą), która natomiast od 1996 roku należy do międzynarodowego szlaku wodnego E-70 łączącego Atlantyk z Morzem Bałtyckim.

Kanał Bydgoski – historia

Pierwsze plany budowy Kanału Bydgoskiego powstały już w XVI wieku, jednak budowę kanału zrealizował dopiero pod koniec XVIII wieku król Prus Fryderyk II Wielki. Kanał Bydgoski uruchomiono w 1774 roku, jednak nie poświęcono wystarczającej ilości funduszy na niezbędne inwestycje, przez co początkowo transport był możliwy jedynie w ograniczonym stopniu.

Na przełomie XVIII i XIX wieku odbyła się pierwsza przebudowa Kanału Bydgoskiego – powstały wtedy Planty nad Kanałem Bydgoskim, a część śluz wymieniono z drewnianych na murowane. Druga przebudowa miała miejsce w latach 1906–1915, dzięki której żegluga śródlądowa na Kanale Bydgoskim znacznie wzrosła. Kanał nie ucierpiał podczas I i II wojny światowej.

Kanał Bydgoski – walory przyrodnicze

Na pewnym odcinku wody Kanału Bydgoskiego przepływają przez Dolinę Kanału Bydgoskiego – ten fragment kanału zaliczany jest jako korytarz ekologiczny należący do Europejskiej Sieci Ekologicznej. Pewne części Kanału Bydgoskiego znajdują się też na obszarach chronionych programem Natura 2000.

W ich obrębie których można spotkać 20 gatunków ptaków chronionych (m.in. podróżniczek, bielik zwyczajny, kania czarna, błotniak stawowy), a także siedliska łęgowe, dąbrowy, łąki trzęślicowe i grądy.

Kanał Bydgoski – zwiedzanie

Poza rezerwatami przyrody wzdłuż Kanału Bydgoskiego są rozlokowane zabytki hydrotechniczne (śluzy, mosty, wodowskazy, jazy), a przy Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy można zobaczyć zrewitalizowany kanał Międzywodzie. Turystycznie atrakcyjny jest Bydgoski Tramwaj Wodny, a zazwyczaj w sezonie uruchamiane są rejsy Szlakiem Śluz – statek przepływa obok Śluzy Miejskiej, Okole i Czyżkówko.

Warto też odwiedzić jeden ze starszych parków miejskich w Bydgoszczy – Planty nad Kanałem Bydgoskim. Na terenie parku znajdują się trzy zabytkowe śluzy („Wrocławska”, „Czarna Droga” i „Bronikowskiego”), pomniki przyrody, ścieżki rowerowe, korty tenisowe, place zabaw, hotel i restauracja.

Muzeum Kanału Bydgoskiego

W 2006 roku miało miejsce otwarcie Muzeum Kanału Bydgoskiego, które gromadzi zdjęcia i eksponaty prezentujące Kanał Bydgoski. Ekspozycja umożliwia poznanie historii kanału, obejrzenie zdjęć archiwalnych, strojów marynarskich, makiet śluz czy łodzi z 1920 roku.

Muzeum Kanału Bydgoskiego oferuje też lekcje muzealne o żegludze i historii Kanału Bydgoskiego. Zwiedzanie muzeum jest darmowe, a odwiedzać je można od wtorku do czwartku w godzinach 8.30–15.30.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fsi6h
d4fsi6h
d4fsi6h