Trwa ładowanie...
d3qdky1

Kanonizacja Jana Pawła II – ile zapłaci pielgrzym?

Dwaj Papieże: Jan Paweł II oraz Jan XXIII 27 kwietnia zostaną kanonizowani w Watykanie. Tego dnia spodziewane są niezliczone rzesze wiernych udających się na uroczystości religijne. Poniżej porady jak dotrzeć najrozsądniej do Rzymu, jak się po nim poruszać, czy warto pojechać na samą kanonizację, czy może wykorzystać ten czas również na bliższe poznanie Wiecznego Miasta.
Share
Kanonizacja Jana Pawła II – ile zapłaci pielgrzym?
Źródło: © MasterLu - Fotolia.com
d3qdky1

Dwaj Papieże: Jan Paweł II oraz Jan XXIII zostaną 27 kwietnia kanonizowani w Watykanie. Tego dnia spodziewane są niezliczone rzesze wiernych udających się na uroczystości religijne. Poniżej porady jak dotrzeć najrozsądniej do Rzymu, jak się po nim poruszać, czy warto pojechać na samą kanonizację, czy może wykorzystać ten czas również na bliższe poznanie Wiecznego Miasta.

Drogi dojazdowe do stolicy Włoch, dworce czy lotniska będą przezywać oblężenie. Jak się szacuje, do Rzymu może przybyć nawet pięć milionów pielgrzymów z całego świata. Najszybszym sposobem dla wielu z nich będzie podróż samolotem. Najtaniej zapłacą pielgrzymi udający się do Rzymu tradycyjnymi liniami lotniczymi z Katowic. Ale podróż z tego miast może okazać się najdroższa jeśli wybiorą oni… tzw. taniego przewoźnika.

Kiedy najkorzystniejsze ceny biletów

d3qdky1

Linie lotnicze w odpowiedzi na zwiększony popyt zapowiadają dodatkowe rejsy na loty do Rzymu. LOT wprowadził do sprzedaży w sumie na dwadzieścia dodatkowych rejsów, z Warszawy oraz Krakowa. Większość z nich będzie wykonywana największym samolotem we flocie polskiego przewoźnika - Boeingiem 787 Dreamliner mieszczącym 252 osoby. Również irlandzka tania linia lotnicza Ryanair zapowiada dodatkowe rejsy z Warszawy, Krakowa, Wrocławia oraz Gdańska.

Po pierwszej fali sprzedaży, ceny biletów spadły. Od nowego roku zachowują się one stabilnie, jednak nie można oczekiwać na dalszy ich spadek. Jeśli ktoś planuje udać się do Rzymu właśnie samolotem warto pomyśleć teraz nad zakupem biletów. - Ceny biletów lotniczych zazwyczaj są najniższe na ok. 2-3 miesiące przed planowana datą podróży – mówi Dawid Pszeniczka – dyrektor Aero.pl. Taki trend można zaobserwować również w tym przypadku, choć mówimy tu o znacznie wyższym pułapie. W połowie grudnia, kilka dni po uruchomieniu sprzedaży, bilety kosztowały 1500-2000 złotych. Dzisiaj, na trzy miesiące przed wylotem, ceny biletów znacząco spadły- dodaje.

Podróż z nocnym czuwaniem

Najtaniej na kanonizację można polecieć z Katowic - bilet kosztuje w tym wypadku ok. 1300 zł. O 100 zł więcej zapłacimy wyruszając w podróż z Krakowa, Wrocławia i Warszawy. O ile jednak w do Wrocławia, Krakowa i Katowic wrócimy późnym wieczorem 27 kwietnia, to w podrózy powrotnej do Warszawy pielgrzymom oprócz nocy z 26 na 27 kwietnia na rzymskich ulicach, przyjdzie spędzić kolejną noc na lotnisku we Frankfurcie nad Menem.

d3qdky1

Wiadomo, że nocy z 26 na 27 kwietnia żaden z pielgrzymów nie spędzi w hotelu. Tak jak w wypadku Beatyfikacji JPII najpierw udadzą się na czuwanie na Circo Maximo, ogromnym placu mogącym pomieścić ponad 400 tysięcy osób, a potem przemieszczą się pod Watykan. Tam czeka ich całonocne przesuwanie się na plac św. Piotra przez Via Della Conziliazione.

Wyjazd do Rzymu bezpośrednio przed kanonizacją i powrót jeszcze tego samego dnia po zakończeniu uroczystości jest niemożliwy, jeśli do Wiecznego Miasta chcemy polecieć tanimi liniami. Te w kilku wypadkach oferują lot powrotny 27 kwietnia, ale w godzinach porannych, w czasie trwania uroczystości.

Czy można zapłacić mniej?

Tak jak w przypadku każdej podróży warto być elastycznym. I zastanowić się czy w podróż powrotną do Warszawy nie wybrać się w poniedziałek, 28 kwietnia. Bilet wówczas jest tańszy o 200 zł, którą to kwotę można przeznaczyć na nocleg w Rzymie. Ten bowiem przez wyszukiwarkę WWW.hotele24.pl można znaleźć już od 160 – 250 zł za dobę (od osoby w pokoju dwuosobowym).

d3qdky1

Planując wylot do Rzymu warto sprawdzić oferty tradycyjnych przewoźników, które mogą mieć korzystniejsze oferty niż tanie linie lotnicze. Ceny biletów Ryanaira na terminy obejmujące Kanonizacje oscylują wokół 1050 - 1150 złotych. Tanie linie latają do Rzymu z polskich miast w określone dni i nie ma możliwości by polecieć z nimi na kanonizację w przeddzień uroczystości i wrócić bezpośrednio po nich.

Porównując ich ofertę z ceną przelotu tradycyjnymi liniami, okaże się że w takich samych terminach za takie same pieniądze polecimy do Rzymu z tradycyjnym przewoźnikiem np. z Wrocławia albo Warszawy (ale z Okęcia a nie Modlina). Warto przy tym pamiętać, że w wypadku tradycyjnych przewoźników oprócz bagażu podręcznego możemy zabrać w ramach biletu dodatkową walizkę. Taniemu przewoźnik wi zapłacimy za to dodatkowo ok. 200 - 250 zł. Tyle może nas kosztować np. przewiezienie składanego krzesełka, karimaty, śpiwora, koca, żywności, napojów itp. przedmiotów niezbędnych do nocnego czuwania przed kanonizacją, a których nie wolno zabrać do bagażu podręcznego.

Najdroższa pielgrzymka czeka tych, którzy do Rzymu udadzą się z Warszawy i Katowic z WizzAirem. Bilety są tu droższe o ok. 250 i 350 zł niż u tradycyjnych przewoźników, za dodatkowy bagaż trzeba zapłacić kolejne 250 zł. No i do Rzymu z tymi liniami trzeba wylecieć już 23 – 24 kwietnia a to oznacza dodatkową rezerwację noclegów, które podnoszą koszt pielgrzymki o kolejne przynajmniej 160 zł za dobę od osoby.

Na własną rękę czy z biurem podróży

d3qdky1

Warto rozważyć również zakup kilkudniowej wycieczki do Rzymu. 3-dniowa wycieczka samolotowa (z Warszawy) z noclegami w pobliżu Watykanu lub dworca Termini (kilka przystanków metrem od pl św. Piotra) i śniadaniami kosztuje od 1900 zł - 2200 (H* i H) do 2200 - 2800 zł (H**).

Przelot z Warszawy to koszt ok. 1200 zł. Do tego trzeba doliczyć noclegów. Oferty noclegów na obrzeżach Rzymu (np. Frascati, w okolicach Ciampino) można znaleźć za ok. 1000 - 1100 zł za dwie osoby (25 – 28 kwietnia). W centrum Rzymu trzeba się już liczyć z wydatkiem rzędu 1500 – 1600 zł za 3 noce (pokój dwuosobowy). Taka samodzielnie przygotowana wyprawa wyniesie więc 1700 – 2000 zł i jak widać niewiele odbiega cenowo od wyjazdu z touroperatorem.

Jeśli zdecydujemy się na ten pierwszy wariant, będziemy zdani na siebie poruszając się po Rzymie bez opieki pilota wycieczki. Warto wówczas pamiętać, że w dniu kanonizacji trzeba doliczać sporo minut na przemieszczanie się metrem, zwłaszcza po uroczystościach. Po beatyfikacji JPII na samo wejście na stację Ottaviano (to najbliżej położony Watykanu przystanek) trzeba było czekać ok. 20 minut. Za to nie powinno być problemów z napojami i pieczywem. Te, tak jak podczas beatyfikacji, mają być rozdawane przez prawdziwą armię wolontariuszy, krążących wokół miejsc związanych z uroczystościami.

d3qdky1

Podziel się opinią

Share
d3qdky1
d3qdky1