Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Żółta strefa w całym kraju. Co to oznacza dla turystów?

Od 10 października cała Polska zostanie objęta tzw. żółtą strefą. To oznacza wiele zmian. Szczególnie uważni musimy być, jeśli mamy zamiar podróżować po kraju.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Od soboty maseczki trzeba nosić wszędzie... (zdjęcie poglądowe)Od soboty maseczki trzeba nosić wszędzie... (zdjęcie poglądowe)Źródło: 123RF, fot: Marcin Madry
duxikzc

Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy strefy – zielona, żółta i czerwona. W tych dwóch ostatnich obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Od 10 października obostrzenia ze stref żółtych zostają rozszerzone na cały kraj. Strefa czerwona ma wciąż dodatkowe obostrzenia.

Najważniejsza zmiana, która wchodzi w życie 10 października i dotyczy osób, które się przemieszczają to obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju – w przestrzeni publicznej.

Żółta strefa - gdzie zasłaniać usta i nos?

Na stronie gov.pl czytamy, że usta i nos należy zasłaniać:

duxikzc

- w środkach transportu publicznego;

- w miejscach ogólnodostępnych, w tym: na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny, w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);

- w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Żółta strefa - czy trzeba zasłaniać usta i nos w samochodzie?

Wiele osób zastanawia się czy trzeba zasłaniać usta i nos podczas jazdy samochodem osobowym. Odpowiedź jest jasna - jeśli jedziemy nim z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień to tak. W innym przypadku nie ma takiego obowiązku. Co ważne, kierowca ma obowiązek zasłaniania ust i nosa podczas kontroli policyjnej.

duxikzc

Żółta strefa - ograniczenia w transporcie zbiorowym

Zgodnie z wytycznymi rządu, pojazdem komunikacji miejskiej lub transportu zbiorowego można przewozić tyle osób, ile wynosi:

- 100 proc. liczby miejsc siedzących albo

- 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Korzystających z transportu zbiorowego obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust nie tylko na pokładzie pojazdu, ale także podczas oczekiwania na peronie czy przystanku.


Co ważne, nos i usta mogą być odsłonięte podczas spożywania posiłków lub napojów.

Żółta strefa - co z lotami po Polsce?

Nie ma obecnie ograniczeń związanych z lotami po Polsce. Do 13 października obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów o zakazie lotów, które weszło w życie 30 września. Ale wstrzymane są loty do 28 państw.

duxikzc

Należy pamiętać, że na lotniskach i pokładzie samolotów obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Żółta strefa - wesołe miasteczka i parki rozrywki

Jeśli planujemy wybrać się do jednego z parków rozrywki w kraju, to należy pamiętać, że obecnie obiekty te mają obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających z tych miejsc była nie większa niż 1 osoba na 10 mkw powierzchni, bez uwzględnienia parkingów.

Źródło: gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Deceuninck w programie Remont w prezencie

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

duxikzc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duxikzc