Trwa ładowanie...
15-01-2016 15:20

Krater Al Wahbah i ruiny miasta Hegra - nieznane atrakcje Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska jest mało popularnym celem podróży wśród Polaków. Nie jeździmy tam ze względu na wysokie ceny i surowe prawo szariatu. Atrakcje tego kraju są nam praktycznie nie znane, choć mogłyby wielu zainteresować. Zobacz zatem, jak wyglądają jedne z interesujących miejsc tego kraju na Bliskim Wschodzie.

Krater Al Wahbah i ruiny miasta Hegra - nieznane atrakcje Arabii SaudyjskiejŹródło: Hugo Brizard / Shutterstock.com
d24qami
d24qami

Arabia Saudyjska jest mało popularnym celem podróży wśród Polaków. Nie jeździmy tam ze względu na wysokie ceny i surowe prawo szariatu. Powodem zatrzymania może być niewłaściwe ubranie, sprzeczka na tle obyczajowym, spożywanie alkoholu, a także przebywanie kobiety z mężczyzną w samochodzie lub w miejscu publicznym, o ile nie są małżeństwem lub nie łączy ich pokrewieństwo. Za tego typu przestępstwo grozi kara chłosty. Istnieje zakaz publicznego praktykowania wszelkich innych religii, co m.in. oznacza zakaz noszenia innych niż muzułmańskie symboli religijnych (dotyczy to m.in. krzyży i Biblii). Innowiercom zasadniczo nie wolno wchodzić do meczetów. Za wszelkie bluźnierstwo i apostazję grozi śmierć. Atrakcje Arabii Saudyjskiej są nam praktycznie nieznane, choć mogłyby wielu zainteresować. Zobacz zatem, jak wyglądają jedne z najbardziej interesujących miejsc tego kraju.

Krater Al Wahbah znajduje się na saudyjskiej pustyni, na płaskowyżu Hafer Kishb, który naszpikowany jest wulkanicznymi stożkami. Największa duża aglomeracja położona jest 254 km dalej i jest nią At-Ta’if. To liczące pół miliona mieszkańców miasto w krainie Hidżaz, o bogatej przeszłości historycznej. Położone jest na wysokości 1879 m n.p.m. i panuje tam łagodniejszy klimat niż w innych częściach kraju. W związku z tym każdego lata rząd i dwór saudyjski przenoszą się do niego z Rijadu, by uchronić się przed trudnym do zniesienia gorącem.

Niezwykle wyglądający krater jest największym na Bliskim Wschodzie - głęboki na 250 metrów i szeroki na prawie 2 kilometry. W jego środku znajduje się biała skorupa, której głównym budulcem są białe kryształy fosforanu sodu.

d24qami

Przez pewien czas uważano, że krater powstał przez uderzenie meteorytu. Wskazywał na to chociażby kształt wyrwy. Jednak geolodzy są zgodni, że pojawił się w wyniku podziemnego wybuchu, którego powodem było zetknięcie wód podziemnych z gorącą magmą.

Drugą mało znaną atrakcję w Arabii Saudyjskiej znajdziemy na obrzeżach aglomeracji Mada’in Salih, położonej w historycznej krainie Hidżaz. Można tam zobaczyć jeden z największych skarbów tego kraju. Są nim ruiny historycznego miasta Hegra, składające się z 111 monumentalnych królewskich grobowców z bogato zdobionymi fasadami. Jako pierwszy obiekt w kraju, ruiny zostały w 2008 r. wpisane na listę UNESCO.

Jest to największy zachowany zespół zabytków cywilizacji nabatejskiej na południe od Petry. Hegrę założono na przełomie I w. p.n.e. i I w. n.e. W miejscu, w którym powstało miasto, natrafiono także na inskrypcje pochodzące z jeszcze wcześniejszych czasów, a w jego pobliżu znaleziono także prehistoryczne malowidła naskalne.

d24qami

Jak dostać się do Arabii Saudyjskiej?
Okazuje się, że nie jest to takie łatwe. Głównym problemem są trudności w uzyskaniu wizy. Wydawane są one tylko dla zorganizowanych grup, które wcześniej przedstawiły program wycieczki. Dodatkowo - kobiety mogą wybierać się tam jedynie w towarzystwie męża.

*Wizy *
Oczekiwanie na wizę może trwać nawet kilka miesięcy. Ambasada Arabii Saudyjskiej w Warszawie wydaje je na podstawie decyzji swoich władz lub zaproszenia miejscowej instytucji czy firmy, która sponsoruje przyjazd. Sponsorem nie może być konsulat czy ambasada. Dla celów identyfikacji, cudzoziemcy-rezydenci otrzymują saudyjską pobytową kartę tożsamości ("iqama").

wg/udm

d24qami
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24qami