Trwa ładowanie...
d2wtpvu
16-08-2007 09:00

Lanckorona. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Lanckorona to nie tylko owiany legendami zamek, ale drewniana architektura, niezwykły, stromy rynek, chałupy kryte gontem, wille i skupione wokół nich wielkie ogrody z roślinami, których na próżno szukać w ogródkach naszych babć.

d2wtpvu
d2wtpvu
(fot. A. Otrębski)
Źródło: (fot. A. Otrębski)

Lanckorona leży w Beskidzie Makowskim, około 40 km na południe od Krakowa, nad rzeką Skawinką. Zwana jest „miasteczkiem na wzgórzu” – rzeczywiście, najwyższy punkt Góra Lanckorońska (550 m n.p.m.) króluje nad okolicą. Z jej szczytu, który chętnie zdobywają turyści zainteresowani ruinami XIV-wiecznego zamku, roztacza się piękny widok na lasy, skały, wąwozy i wzgórza. Lanckorona to jednak nie tylko owiany legendami zamek, ale drewniana architektura, niezwykły, stromy rynek, chałupy kryte gontem, wille i skupione wokół nich wielkie ogrody z roślinami, których na próżno szukać w ogródkach naszych babć.

Nic dziwnego, że mieszkańcy miasteczka, dumni z jego urody i tradycji, podejmują akcje mające na celu wyeksponowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Lanckorony. Jedną z nich było założenie Ekomuzeum „Lanckorona”, czyli zespołu rozsianych w terenie miejsc ciekawych przyrodniczo i historycznie, które połączone są wspólnym programem zwiedzania. W ten sposób przyjezdni mogą wniknąć w tajemnice miasteczka i regionu. W skład tego „muzeum bez murów” wchodzi niedawno odnowiony, wspomniany już rynek, przy którym mieści się Izba Muzealna z wyeksponowanymi przedmiotami codziennego użytku z ubiegłych wieków, kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, kościółek Świętego Krzyża na tutejszym cmentarzu i inne zabytkowe budowle oraz przyrodnicze ciekawostki, które spotkamy, przechadzając się szlakami, nazwanymi romantycznie: Aleją Zakochanych i Aleją Cichych Szeptów. W ramach ekomuzeum stworzono również specyficzną ofertę turystyczną, w której skład wchodzą takie atrakcje jak
możliwość uczestniczenia w warsztatach manualnych (garncarstwo, rzeźbiarstwo, wytop świec i wiele innych), imprezach folklorystycznych czy zainscenizowanych zabawach edukacyjnych, mających przybliżyć bogatą historię regionu.

Mimo że turyści coraz bardziej interesują się Lanckoroną, to nie straciła ona swojej wyjątkowej, sennej atmosfery, opiewanej często przez zachwyconych okolicą artystów – Marka Grechutę, Jerzego Kiersta, Jacka Wojsta i innych. Wciąż jest to idealne miejsce na spotkanie z aniołem, tak mówią miejscowi, którzy co roku organizują imprezę pod nazwa Anioł w Miasteczku.

_ Autor: Justyna Polakowska, Opracował: Łukasz Gnat _

Źródło: B.P. Projektu „Gospodarka Społeczna na Bursztynowym Szlaku”

Informacji na temat turystyki w regionie udziela:
Przedsiębiorstwo Społeczne „Horyzonty ITD. Inspiracja. Turystyka. Doradztwo”
34-143 Lanckorona 16
tel.: 033 876 34 01
e-mail: biuro@horyzontyitd.pl

d2wtpvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wtpvu