Trwa ładowanie...
d336q6f

Las Palmas de Gran Canaria

Największe atrakcje
Położenie:

Północno-wschodnia Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie, Południowa Europa, Hiszpania wyspiarska, Ocean Atlantycki; geograficznie to Afryka Północna.

Strefa czasowa:

UTC (od czasu w Polsce odjąć 1 h)

Waluta:

Euro (EUR)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Średnia temperatura w Las Palmas w ciągu roku wynosi 20 st. C. Miasto może się pochwalić tytułem zakątka z najlepszym klimatem do życia ze znanymi plażami Las Canteras oraz Las Alcaravaneras. A historia Las Palmas zaczęła się w drugiej połowie XV w.

Las Palmas de Gran Canaria – stolica wyspy

Las Palmas jest stolicą Gran Canarii. Miasto usytuowane jest na północno-wschodnim wybrzeżu kanaryjskiej wyspy pośród zielonych wzgórz (im dalej na południe, tym tereny są bardziej spalone słońcem, a ziemia mniej urodzajna). To całkiem spory zespół miejski, piąty pod względem wielkości w całej Hiszpanii.

Zalety okolicy to spora ilość roślinności, piaszczyste plaże, całe mnóstwo słońca oraz zabytki, przede wszystkim te sakralne. Nad tym obszarem kanaryjskiego archipelagu wyczuwa się atmosferę minionych wieków. Druga twarz Las Palmas to strzeliste hotele, nie upiększające krajobrazu, wtapiające się w tutejsze wybrzeże.

Las Palmas – pogoda

Klimat Las Palmas de Gran Canaria jest subtropikalny, półpustynny, a lato trwa tutaj – uwaga! – przez cały rok. Łagodne temperatury kształtują się następująco: średnia roczna temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 24 st. C, nocą natomiast 18 kresek. Istna wieczna wiosna! Opady deszczu są tutaj bardzo niewielkie i rzadkie, a najchłodniejsza noc z 15 st. C przypada zazwyczaj na styczeń bądź luty.

Atlantyckie pasaty sprawiają, że wahania temperatur są niskie, upały nie występują, a pogoda Las Palmas de Gran Canaria jest niezwykle przewidywalna. Przed wakacjami w tej części Wysp Kanaryjskich od razu wiemy, co spakować do walizki i nie zmarzniemy. A przyjemna temperatura oceanu zachęca do pływania oraz uprawiania sportów wodnych.

Las Palmas – lotnisko

Lotnisko na Gran Canarii (LPA) znajdziemy, jadąc wzdłuż wybrzeża na południe od Las Palmas. Punkty te dzieli niecałe 20 km i całkiem dobra droga. Jest ono dosyć popularne, nie tylko wśród przyjezdnych z Europy. Każdego roku obsługuje nawet kilkanaście mln osób, przede wszystkim z terminalu A. Funkcjonuje nieprzerwanie od 1957 roku i niezwykle sprzyja turystyce na całej wyspie Gran Canaria.

Las Palmas – atrakcje turystyczne

Na terenie Las Palmas turyści spragnieni aktywności na świeżym powietrzu i uprawiania sportu po plażowaniu znajdą całkiem sporo pól golfowych. Corocznie w czerwcu odbywa się natomiast głośny festiwal kulinarny Gran Canaria Gastrofest.

Co warto zobaczyć w Las Palmas de Gran Canaria?

  • Najstarszą dzielnicę Las Palmas, Vegueta, wzniesioną w miejscu, gdzie zaczął się podbój Gran Canarii przez kapitana z Hiszpanii kontynentalnej. To tutaj walczono do 1483 roku, aż kraj nie przywłaszczył sobie regionu. Wyróżniają się Dom Kolumba, Katedra Św. Anny z 13 kaplicami i imponującym placem, Muzeum Sztuki Sakralnej, Teatr Guinguada, piękna Mayor de Triana, Muzeum Kanaryjskie oraz Pałac Episkopalny.
  • Port Las Palmas, który powstał w XIX w. To strefa ekonomiczna ze znanym Parkiem Santa Catalina (to również nazwa dzielnicy), gdzie urządzane są coroczne karnawały i główne imprezy. Jest tutaj też Muzeum nauki i Technologii i ogromne Akwarium Poema del Mar.
  • Ciudad Jardin, zielone płuca Las Palmas z licznymi rezydencjami, parkami i ogrodami. Sercem jest Park Doramas z rekonstrukcją wioski kanaryjskiej, muzeum Nestora de la Torre i pomnikiem.
  • Dzielnicę handlową Triana ze sklepami, muzeami, teatrami.

Las Palmas de Gran Canaria – ciekawe miejsca

Okolice Las Palmas również obfitują w interesujące zakątki i są świetnie skomunikowane zresztą wyspy. Polecamy:

  • Telde, miasto, gdzie kiedyś kwitł kult religijny Guanczów, obecnie centrum handlu i rolnictwa z żyznymi glebami. Zobaczcie XVI-w. Bazylikę Iglesia de San Juan Bautista de Telde, Muzeum Fernanda i Juana León y Castillo, ciekawą nekropolię, komorę skalną Cuatro Puertas oraz tereny zielone z ogrodem i mini zoo.
  • Plaże Las Canteras (4 km długości, super infrastruktura i wulkaniczny falochron) oraz Las Alcaravaneras, najbardziej znane i najczęściej fotografowane, ze specjalnie sprowadzonym, jasnym piaskiem. Ustępują im Playa de la Laja i Playa del Confital.
  • Półwysep La Isleta na wzgórzach z XV-w. Zamkiem Światła oraz stanowiskiem archeologicznym Cuevas de Los Canarios.
  • Wygasły krater wulkanu Caldera de Bandama z niesamowitą panoramą na okolicę.
  • Jardin Canario, największy hiszpański ogród botaniczny o 7 km od miasta (bezpłatny).
Las Palmas de Gran Canaria
Przykładowe ceny

- Bilet autobusowy z lotniska: 2,5 euro.
- Bilet autobusowy Guagua Turistica okrążający Las Palmas z przewodnikiem: 15 euro.
- Kawa: od 1 euro.
- Chleb: 1,5 euro.
- Porcja tapas: od 3,5 euro.
- Zupa: od 3 euro.
- Danie w restauracji: od 9 euro.
- Wycieczka fakultatywna: od 55 euro.

Komunikacja

Autobusy, samochody, taksówki (stosunkowo tanie)

Orientacyjna odległość

4048 km w linii prostej

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d336q6f
d336q6f
d336q6f