Trwa ładowanie...

Łatwe trasy kajakowe w Polsce. Gdzie wybrać się na pierwsze spływy kajakiem?

W Polsce znajdziemy mnóstwo szlaków wodnych o zróżnicowanym stopniu trudności, które oferują piękne widoki. Oto trzy trasy, które są świetne dla początkujących i średnio zaawansowanych kajakarzy marzących o przygodzie z umiarkowaną dawką adrenaliny.

Spływy kajakowe to świetny sposób aktywnego spędzania czasu Spływy kajakowe to świetny sposób aktywnego spędzania czasu Źródło: Adobe Stock, fot: Damian
d1yvar1
d1yvar1

Spływ kajakiem to dobry pomysł na aktywny wypoczynek w gronie rodziny czy znajomych, a niekiedy nawet na samotny wypad. Jego organizacja nie należy do bardzo skomplikowanych. Koszty wodnej zabawy nie powinny też nadwyrężyć zanadto urlopowego budżetu. Przydadzą się za to dobra kondycja, motywacja do wiosłowania, nieco odwagi na małe szaleństwo, odpowiednie ubranie, zaopatrzenie w jedzenie czy picie oraz szczęście do sprzyjającej pogody.

Wybraliśmy trzy trasy kajakowe w Polsce - które w porównaniu do innych - są uznawane za stosunkowo łatwe. Nie oznacza to oczywiście, że możemy zapomnieć o zdrowym rozsądku i porywać się za pierwszym razem na bicie wyśrubowanych rekordów. W końcu spływ kajakiem ma być przyjemnym wypoczynkiem a nie udręką. Uwaga, podobno łatwo się od niego uzależnić!

Spływ kajakowy Krutynią

Do jednych z najpopularniejszych rzek idealnych dla kajakarzy należy Krutynia na Pojezierzu Mazurskim. Pełno tam wypożyczalni sprzętu i ośrodków oferujących zorganizowane lekcje (np. "Wodniak"). Co więcej, spływ Krutynią jest uznawany za jedną z najpiękniejszych tras nie tylko w samej Polsce, ale i w Europie.

To stosunkowo łatwa trasa, choć momentami zawiera też trudniejsze odcinki, np. przebiegające przez jeziora, dlatego początkujący powinni rozważyć opcję jednodniowego spływu pod opieką bardziej doświadczonych kajakarzy. Do wyboru jest wiele odcinków gwarantujących błogi odpoczynek na łonie natury. Jeden z prostszych fragmentów to typowo rzeczny odcinek Krutyń-Ukta. Liczy około 13-15 km i charakteryzuje się płytką wodą. Jego przepłynięcie zajmuje około trzech lub czterech godzin. Chętnie wybierają go rodziny z dziećmi i grupy szkolne. Podczas spływu można zobaczyć m.in. stary młyn wodny w Zielonym Lasku, zabytkowy klasztor, a także skorzystać z przybrzeżnych barów.

Kajakarze na Krutyni Adobe Stock
Kajakarze na Krutyni Źródło: Adobe Stock, fot: Janusz Lipiński

Spływ kajakowy Wielkim Kanałem Brdy

Początkujących kajakarzy zaprasza również Wielki Kanał Brdy, gdzie wielu miłośników tego sportu zaczęło przygodę z wiosłowaniem. Długość kanału wynosi około 21 km, a średnia głębokość zaledwie ok. 1 m. Ze względu na płytką wodę jest odpowiedni również dla dzieci pływających pod opieką dorosłych. Mówi się, że to tzw. szlak kajakowy spacerowy - prądy są bardzo leniwe, a większych przeszkód praktycznie nie ma. Najczęściej wybierany odcinek trasy to Mylof-Fojutowo.

d1yvar1

Dodatkową zaletą tego spływu jest możliwość zobaczenia zapory w Mylofie, a przede wszystkim akweduktu w Fojutowie będącego ważnym zabytkiem architektury hydrotechnicznej. Wyremontowana budowla z XIX wieku była ponoć wzorowana na antycznych obiektach. Jej długość wynosi 75 m, a całkowita szerokość 68 m.

Wielki Kanał Brdy Adobe Stock
Wielki Kanał Brdy Źródło: Adobe Stock, fot: Dariusz

Spływ kajakowy Białą i Czarną Nidą

Mniej zaawansowani kajakarze prawdopodobnie poradzą sobie także na Białej Nidzie przepływającej przez województwo świętokrzyskie. Wypływa ze wsi Moskorzew i łączy się z Czarną Nidą w okolicach wsi Żerniki. To typowo nizinna rzeka płynąca wśród lasów, łąk i pól.

Spływ kajakowy Białą Nidą zaczyna się zwykle w miejscowości Mniszek. Rzeka płynie dość powoli, a wokół nie ma zbyt wielu śladów ludzkich osad. Ze względu na jasne i piaszczyste dno nazywa się ją Białą Nidą - w odróżnieniu od Czarnej Nidy charakteryzującej się ciemnym piachem na dnie i nieco szybszym nurtem. Obie rzeki uważane są za malownicze i zgodnie z obowiązującą klasyfikacją trudności szlaków kajakowych oznaczane jako ZWA/ZWB, czyli dostępne dla początkujących.

Zachód słońca nad Nidą Adobe Stock
Zachód słońca nad Nidą Źródło: Adobe Stock, fot: Micha
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jedyne takie miejsce w Polsce. "Jestem w szoku, że odkryłam to tak późno"

d1yvar1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yvar1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj