Trwa ładowanie...
d183qan
20-12-2010 10:43

Lawina porwała polskich alpinistów

W niedzielę 19 bm., troje polskich alpinistów porwała lawina śnieżna, która zeszła w Dolinie
Białej Wody po słowackiej stronie Tatr Wysokich. Poważnie ranna jest 25-latka z Suwałk, która
przebywała pod śniegiem 15 minut.

d183qan
d183qan

Dwoje pozostałych porwanych przez lawinę o własnych siłach wydostało się spod śniegu i odkopało towarzyszkę wspinaczki.

Rzeczniczka pogotowia lotniczego Air - Transport Europa w Popradzie, Sylwia Galajda poinformowała PAP, że na miejsce lawiniska dotarł śmigłowiec z ratownikami. "Kobieta, która spędziła pod śniegiem 15 minut, doznała obrażeń kręgosłupa i organów wewnętrznych" - powiedziała Galajda. Wychłodzoną 25-latkę przewieziono śmigłowcem do szpitala w słowackim Popradzie.

Jak dodała rzeczniczka, alpiniści z Polski byli doświadczonymi turystami, na co wskazuje posiadany przez nich zimowy sprzęt górski. "Turyści wspinali się w pięcio- lub sześcioosobowej grupie" - dodała. Pozostałym osobom nic się nie stało.

W całych Tatrach obowiązuje drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że możliwe jest samorzutne schodzenie pojedynczych lawin małych rozmiarów. Mechaniczne wyzwolenie lawiny jest możliwe przede wszystkim na bardzo stromych stokach. Ratownicy TOPR radzą, aby nie bagatelizować nawet najmniejszego zagrożenia lawinowego, bo do największej liczby wypadków lawinowych statystycznie dochodzi właśnie przy pierwszym i drugim stopniu zagrożenia.

(PAP)

d183qan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d183qan