Trwa ładowanie...
d1bkz0w

Lodowce istniały nawet w "super cieplarnianym" klimacie

Znaleziono dowody na obecność lodowców na Ziemi w najbardziej "cieplarnianych" momentach jej historii, ok. 91 mln lat temu.

d1bkz0w
d1bkz0w

_ Znaleziono dowody na obecność lodowców na Ziemi w najbardziej \"cieplarnianych\" momentach jej historii, ok. 91 mln lat temu - ogłosił międzynarodowy zespół naukowców na łamach \"Science\". _

Odkrycie to stanowi wyzwanie dla popularnego założenia, że duże lodowce nie miały prawa istnieć w \"super cieplarnianym\" klimacie, gdy temperatury tropikalnej części oceanów sięgały nawet 35-37 st. C, a na terenie Arktyki żyły aligatory.

Dowody na trwający około 200 tys. lat okres powszechnej glacjacji w tzw. Turonie - podokresie późnej kredy, gdy panowały super cieplarniane warunki - znaleźli naukowcy z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii.

Ich zdaniem pokrywa lodowa zajmowała wówczas powierzchnię równą około 60 procentom obecnej, antarktycznej pokrywy lodowej.

Wnioski te uzyskano po szczegółowych analizach osadów z Atlantyku, pochodzącym z tego właśnie okresu historii Ziemi. Osady te wydobyto dzięki wierceniom w dnie oceanu w okolicy Surinamu (Ameryka Południowa). Zawierały one skamieniałe skorupki maleńkich morskich organizmów - otwornic.

d1bkz0w

Otwornice wbudowywały w swoje skorupki związki chemiczne obecne w środowisku. Na podstawie ich analiz naukowcy wyciągają wnioski na temat ówczesnych temperatur, składu i zasolenia wody morskiej.

Dzięki takim właśnie danym badacze z amerykańskiego Scripps Institution of Oceanography ustalili ówczesne temperatury wody morskiej - na powierzchni i w głębinach. Jednocześnie eksperci z Europy analizowali skład związków organicznych w tych samych osadach dennych, szukając niezależnych dowodów na temperaturę wód powierzchniowych w tym samym czasie.

Zestawiając wszystkie te dane naukowcy określili, jakie były temperatury wody, i jakie zmiany chemiczne zachodziły w oceanie w okresie tworzenia się lodowców.

\"Nasze badania osadów morskich z tropików dostarczają mocnych dowodów na istnienie dużych pokryw lodowych przez krótkie momenty kredy. Było tak pomimo faktu, że świat był wówczas o wiele gorętszy niż obecnie lub niż może być w bliskiej przyszłości\" - powiedział prof. Thomas Wagner z brytyjskiego Newcastle University.

d1bkz0w

Prof. Jaap S. Damste z Holandii zwraca z kolei uwagę, że najnowsze wyniki badań zgadzają się z wcześniejszymi, niezależnymi wynikami z Rosji i USA, według których w omawianym okresie poziom morza spadł o około 25-40 m. Poziom ten obniża się, gdy woda jest przemieszczana z oceanów do tworzenia kontynentalnych lądolodów, natomiast wzrasta, gdy lód topnieje i wraca do morza. \"Obecnie antarktyczna pokrywa lodowa wiąże tyle wody, że jej całkowite stopienie podniosłoby poziom morza o około 60 m\" - dodał Damste.

Naukowcy twierdzą jednocześnie, że nie jest jasne, w którym miejscu na świecie w okresie kredy mogły znajdować się takie masy lodu i jak zaczęło się ich formowanie.

(PAP)

zan/ kap/

d1bkz0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bkz0w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj