Trwa ładowanie...
Anna Jastrzębska
02-03-2017 15:10

Mielno – kiedy powstanie głośny projekt Dune City?

Ta inwestycja miała zamienić Mielno w międzynarodowy kurort i rozruszać gospodarkę regionu. Przed laty Beach City, obecnie Dune City, zapowiadano jako największy projekt nad Bałtykiem. Wciąż pozostaje w sferze marzeń. Choć inwestor już 9 lat temu był gotowy do rozpoczęcia budowy. Gdzie leży problem? By budowa ruszyła trzeba rozwiać wątpliwości dwóch instytucji.

Mielno – kiedy powstanie głośny projekt Dune City?Źródło: dune-city.com, fot: Firmus Group
d31ln5l
d31ln5l

Dawno, dawno temu, już na początku XXI wieku, nad polskie morze przyjechał Norweg Stein Christian Knutsen. Zakochał się w klimacie Bałtyku po polskiej stronie, gdzie nie dokuczały mu upały, a pogoda była idealna. Wszystko było pięknie, ale Skandynaw zauważył, że w mieście, do którego trafił – Mielnie – brakuje ośrodków wypoczynkowych na wysokim, światowym poziomie. Takich, które zaspokoiłyby oczekiwania nawet wymagających, zagranicznych turystów. Które będą oferować jakość w odpowiedniej cenie.

Knutsen założył więc spółkę Firmus Group (do dziś jest jej prezesem) i jeszcze w 2000 r. kupił od gminy Mielno 36-hektarową powojskową działkę – 5-kilometrowy pas ziemi wciśnięty między Bałtyk i jezioro Jamno – i zapowiedział stworzenie pierwszego na polskim wybrzeżu, tak ogromnego projektu inwestycyjnego. Jego wartość miała wynosić setki milionów złotych i odmienić region.

dune-city.com
Źródło: dune-city.com, fot: Firmus Group

Do tej pory Firmus Group zrealizował w Mielnie wiele innych inwestycji, Dune City wciąż jednak nie istnieje. „Deweloper jest w trakcie uzyskiwania potrzebnych zgód i dopełniania wszelkich formalności. W tym momencie niestety nie możemy udzielić żadnych nowych informacji na ten temat” – mówi WP Dominika Nosal z agencji PR Tauber, która reprezentuje spółkę Firmus. Nieoficjalnie jeden z pracowników firmy zdradza nam jednak, że to już ostatnia prosta i w ciągu najbliższych dwóch lat o tej inwestycji zrobi się naprawdę głośno, znacznie głośniej, niż było przed laty.

d31ln5l

Czekamy na to z niecierpliwością, bo projekt zapowiadał i wciąż zapowiada się interesująco. Przewiduje m.in. powstanie kilku hoteli, w tym pięciogwiazdkowego o standardzie międzynarodowym, oraz kompleksów apartamentowych. Na stronie internetowej inwestycji czytamy o nowych miejscach rozrywki i rekreacji oraz nowoczesnej marinie, dostępnej dla żeglarzy zarówno od strony morza, jak i jeziora Jamno. Innymi słowy, nad Bałtykiem ma się narodzić zupełnie nowe miasto.

dune-city.com
Źródło: dune-city.com, fot: Firmus Group

Na razie jednak ciąża wydaje się „nieco”’ przenoszona. A wszystko rozbija się o plan zagospodarowania przestrzennego, który wciąż nie jest uchwalony. W 2014 r. Knutsen mówił dziennikarzom WP: „Z projektem Beach City byliśmy gotowi już w 2008, 2009 r. Byliśmy gotowi, aby zaczynać. Spędziliśmy wiele lat, współpracując z architektami i urbanistami w Polsce, ale także z międzynarodowymi zespołami, aby stworzyć projekt, który będzie zrównoważony i unikalny w północnej Europie. Gdy rozpoczynaliśmy ten projekt, otrzymaliśmy od gminy obietnicę stworzenia planu przestrzennego dla tych terenów – 10 lat temu. Wciąż go nie ma, chociaż władze podejmują wysiłki, by przyspieszyć proces jego uchwalenia”. Od tej rozmowy upływają trzy lata. Sprawdziliśmy więc, co słychać w gminie Mielno.

Jak udało nam się dowiedzieć w urzędzie, prace są w toku, tzn. projekt planu jest w tym momencie przygotowywany do ponownego rozpatrzenia. – Od prawie 10 lat główny właściciel i inwestor terenów na mierzei jamneńskiej zabiega o uchwalenie dla tego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie było łatwo. Wielokrotnie spotykaliśmy się z inwestorem oraz Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Szczecinie, by zabezpieczyć kwestie ważne dla gminy oraz dla ochrony środowiska. Wreszcie jesteśmy na ostatnich etapach jego sporządzania – informuje WP Mirosława Diwyk-Koza, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Mielnie

d31ln5l

Dlaczego proces trwa tak długo? Wszystko zależy od określonego terenu, tłumaczą urzędnicy. W niektórych przypadkach sprawy udaje się załatwić w ekspresowym tempie, jednak mierzeja jemneńska, na której ma zostać wybudowany kurort Dune City, stwarza sporo problemów ze względu na wiele organów, które muszą zaakceptować zaproponowany pomysł. Mirosława Diwyk-Koza tłumaczy: – Projekt mpzp części Gminy Mielno w obrębach ewidencyjnych Mielno i Łazy „na mierzei” (wraz z prognozą oddziaływania na środowisko) z początkiem lipca 2016 r. został wysłany z prośbą o zaopiniowanie lub uzgodnienie do Wojewody Zachodniopomorskiego, Zarządu Powiatu Koszalińskiego, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie i innych zainteresowany instytucji.

Na tę chwilę wątpliwości mają dwie placówki: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Urząd Morski w Słupsku. – Obecnie nanosimy ich sugestie i wytyczne. Poprawiony projekt zostanie ponownie im wysłany do końca marca br. – tłumaczy Mirosława Diwyk-Koza. – Po ostatecznych uzgodnieniach i po zakończeniu opiniowania projekt planu będzie wyłożony do publicznego wglądu na okres co najmniej 21 dni. W czasie wyłożenia zostanie przeprowadzona dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu. Po zebraniu wszystkich uwag będą one rozpatrzone.
Gotowy projekt planu zostanie przedłożony Radzie Miejskiej Mielna.

Czyli niby blisko, ale wciąż wiele może się zdarzyć. Czy biurokracja i tym razem nie zatrzyma projektu? Trzymamy kciuki, bo to naprawdę już bardzo długo oczekiwane dziecko.

d31ln5l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31ln5l

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj