Trwa ładowanie...
dhkvs71

Mieszkańcy hiszpańskiej wyspy mają dość turystów. Pogarszają jakość ich życia

Mieszkańcy Tabarcy apelują do władz regionu oraz do rządu w Madrycie o zahamowanie inwazji turystów. Choć na wyspie żyje jedynie 60 osób, w ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 230 tys. wczasowiczów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władze Madrytu szacują, że tylko między 15 czerwca a 15 września 2017 r. Tabarcę odwiedziło 150 tys. turystów
Władze Madrytu szacują, że tylko między 15 czerwca a 15 września 2017 r. Tabarcę odwiedziło 150 tys. turystów (Shutterstock.com)
dhkvs71

Położona ok. 20 km _\* od Alicante *_Tabarca jest gminą, w której na jednego mieszkańca przypada największa liczba skarg przeciwko turystom w Hiszpanii. Do rządu wspólnoty autonomicznej w ciągu roku napływa od mieszkańców wyspy średnio 3000 skarg.

Miejscowi narzekają, że turyści dosłownie zadeptują ich wyspę. Podkreślają też, że przez przyjezdnych zwiększa się koszt ich życia. Część urlopowiczów nocuje w hotelach, a część w wynajętych mieszkaniach. Wysoki popyt na nieruchomości w sezonie wakacyjnym powoduje wzrost cen wynajmu, co uderza po kieszeni także część obywateli wyspy. Sezon turystyczny na Tabarce trwa od maja do października i w tych miesiącach koszt wynajmu mieszkań przekracza 1200 euro za miesiąc. W drugiej połowie roku wartość wynajmu spada o ponad połowę, bo do ok. 500 euro.

Władze hiszpańskich miast, a w tym Barcelony oraz Palma de Mallorca od dawna borykają się z podobnym problemem. Dlatego wprowadziły przepisy ograniczające budowę nowych hoteli w centrach miast. Mają one zmniejszyć napływ turystów. Palma de Mallorca od lipca zakazuje także wynajmu turystom mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Przepisy mają nie tylko ograniczyć masowy napływ turystów, ale też wzrost cen nieruchomości, który w ostatnich latach uderzał w lokalnych mieszkańców.

dhkvs71

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Hiszpania - najpiękniejsze wybrzeża

dhkvs71

Podziel się opinią

Share

dhkvs71

dhkvs71