Trwa ładowanie...
05-09-2012 09:21

Miłośnicy Mazur prostestują

Wójtowie i burmistrzowie mazurskich gmin, na terenie których ma powstać Mazurski Park Narodowy, nie zgadzają się na pozbawienie samorządów prawa do wyrażania zgody na utworzenie rezerwatu - informuje "Nasz Dziennik".

Miłośnicy Mazur prostestująŹródło: www.mazurycudnatury.org, fot: WP
d2rk77m
d2rk77m

Wójtowie i burmistrzowie mazurskich gmin, na terenie których ma powstać Mazurski Park Narodowy, nie zgadzają się na pozbawienie samorządów prawa do wyrażania zgody na utworzenie rezerwatu.

W Sejmie RP trwają prace nad obywatelskim projektem zmian w ustawie o ochronie przyrody dotyczących tworzenia i zmiany granic parków narodowych. Zgodnie z założeniami projektu przedstawionego na druku sejmowym nr 23 lokalne samorządy, a tym samym społeczności lokalne mają zostać pozbawione prawa do uzgadniania granic rozszerzanych lub nowotworzonych parków, ich prawo ograniczone zostanie do wydania nikogo nie wiążącej opinii.

Projekt ustawy po pierwszym czytaniu sejmowym został skierowany do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Komisje w marcu br. zorganizowały wysłuchanie publiczne, w którym wzięła udział bardzo liczna grupa samorządowców, głównie z terenu Polski północno – wschodniej. Strona samorządowa zaprezentowała podczas wysłuchania szereg kluczowych argumentów dotyczących proponowanych zmian jak również problemów związanych z funkcjonowaniem parków narodowych. Następnie powołano Podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody (druk nr 23). Do tej pory odbyło się jedno posiedzenie Podkomisji, w którym wziął udział przedstawiciel samorządu. Mimo trwających prac sejmowych, 26 czerwca br. Rada Ministrów przyjęła pozytywne stanowisko w sprawie projektu zmian w ustawie.

W związku z powyższym zawiązała się inicjatywa samorządowa, której celem jest przygotowanie i przeprowadzenie samorządowego i obywatelskiego sprzeciwu wobec proponowanych zmian w ustawie. Do chwili obecnej w działania zaangażowało się około 200 samorządów gminnych i powiatowych z całego kraju. Zdaniem miłośników Mazur, podwyższenie standardów ochrony przyrody na tych terenach uderzy zarówno w turystykę jak i w interesy mieszkańców, których pozbawi dochodów.

d2rk77m

Zapewne przyjęcie tej ustawy w bardzo krótkim czasie doprowadzi do utworzenia bądź powiększenia kilku parków narodowych, praktycznie bez udziału lokalnych mieszkańców. Utworzenie parków narodowych w kilku stosunkowo ubogich regionach kraju, może spowodować znaczące negatywne skutki gospodarcze bez jakichkolwiek gwarancji ich rekompensaty ze strony budżetu państwa.

Sprzeciw samorządowców wyłożony został do podpisu w urzędach mazurskich gmin, ośrodkach wypoczynkowych, portach, restauracjach. Po zebraniu podpisów trafi on do prezydenta, wszystkich parlamentarzystów oraz mediów.

d2rk77m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rk77m