Trwa ładowanie...
morze bałtyckie
04-07-2013 08:49

Morze Bałtyckie - początek The Tall Ships' Races

W duńskim porcie Aarhus rozpoczynają się regaty The Tall Ships' Races. Finał 3 sierpnia w Szczecinie. Zanim jednostki zacumują przy Wałach Chrobrego, będą musiały pokonać trasę Aarhus - Helsinki - Ryga.

Morze Bałtyckie - początek The Tall Ships' RacesŹródło: AFP
dbsg9w4
dbsg9w4

W tegorocznym zlocie uczestniczy przeszło 100 żaglowców z całego świata. Jerzy Raducha z wydziału kultury Urzędu Miasta w Szczecinie zapowiada, że polskich załóg nie zabraknie. Wystawiamy około 20-tu żaglowców - od wielkich pełnorejowców po zwyczajne jachty.

Polscy żeglarze są faworytami. "Dar Szczecina" co roku zdobywa najważniejsze trofeum wśród jednostek klasy C. Natomiast "Fryderyk Chopin" startujący w klasie największych żaglowców wygrał ubiegłoroczne regaty.

Idea zlotu wielkich żaglowców zrodziła z inicjatywy szwedzkiego kapitana Arnolda Schumburga w 1938 roku w Sztokholmie. Wówczas spotkało się około 20 żaglowców. Od 1956 roku regaty były organizowane regularnie. Pierwszym polskim żaglowcem, który wziął udział w The Tall Ships' Races był "Dar Pomorza".

IAR/ Marta Zabłocka/zr

dbsg9w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbsg9w4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj