Trwa ładowanie...
d3lhwoi

Most Karola w Pradze

Największe atrakcje
pexels.com
Źródło: pexels.com

Most Karola w Pradze to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych elementów architektonicznych stolicy Czech oraz obowiązkowa pozycja na liście czeskich atrakcji turystycznych przeznaczonych do zwiedzenia. Ma niemalże 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Most Karola w Pradze wybudowano w stylu gotyckim, zaczął powstawać w 1357 r.

Most Karola w Pradze – położenie

Most Karola jest położony na rzece Wełtawie, w samym centrum Pragi, i łączy jej dwie dzielnice: Malá Strana i Staré Město. Niedaleko tego mostu znajduje się Muzeum Franza Kafki, Muzeum Bedřicha Smetany oraz Klementinum.

Most Karola w Pradze – historia

Za panowania cesarza Karola IV rozpoczęto budowę Mostu Karola, który stanął w miejscu zniszczonego przez powódź mostu Judyty. Poprzednia konstrukcja posiadała wieże na obu końcach, które zresztą można podziwiać do dziś. Początkowo most ten był jedynym połączeniem między dwiema dzielnicami Pragi i nie nazywano go Mostem Karola, a Mostem Kamiennym bądź Praskim Mostem. Niegdyś był otwarty dla ruchu konnego i samochodowego, obecnie można się po nim poruszać tylko pieszo.

Budowę mostu Karola zlecono młodemu Peterowi Parlerowi. Początkowo na moście ustawiono jedynie krzyż, natomiast później, w okresie baroku, wzbogacono go o wiele wizerunków, najczęściej świętych. Pierwszym z nich była rzeźba św. Jana Nepomucena, wzniesiona w 1683 roku. Pojawił się również wizerunek cesarza Karola IV i jego syna Wacława IV.

Niegdyś na Moście Karola odbywały się turnieje rycerskie, a także egzekucje.

Most Karola w Pradze wielokrotnie padał ofiarą powodzi. Przez to tracił elementy konstrukcyjne oraz ozdoby, z czego nie wszystkie udało się odbudować (np. wizerunek św. Ignacego Loyoli).

Uważa się, że do budowy Mostu Karola użyto zaprawy murarskiej wzmacnianej kurzymi jajami.

Most Karola w Pradze – jak dojechać?

Jeżeli wyruszamy na przechadzkę po Pradze samolotem z warszawkiego lotniska, musimy mieć na uwadze dotarcie z praskiego lotniska do centrum miasta. Lotnisko w Pradze znajduje się ok. 15 km na zachód od centrum, a do Mostu Karola możemy dotrzeć zarówno samochodem (na trasie bez korków zajmie nam to ok. 30 minut) albo autobusem oraz metrem.

Jeżeli wybierzemy tą drugą opcję, to na początku musimy wsiąść w autobus na przystanku Schengenská, który znajduje się ok. 400 m od lotniska. Tym pojazdem dojedziemy na obrzeża Pragi w przeciągu ok. 14 minut. Potem wysiadamy na przystanku Nádraží Veleslavín i od razu wsiadamy do zielonej linii metra. Po ok. 9 minutach wysiadamy na przystanku Staroměstská i kierujemy się na południe pieszo, wzdłuż ulicy Křižovnická. Przechadzka do Mostu Karola trwa ok. 5 minut.

d3lhwoi
Most Karola w Pradze
Czas lotu / jazdy samochodem

czas lotu: ok. 1 godz (plus czas dotarcia do centrum: ok. 30 min)

Strefa czasowa

UTC+1

Waluta

Korona czeska (CZK); 1 korona czeska = ok. 0,16 zł

Godziny otwarcia

całodobowo

Ceny biletów

Staromiejska Brama Mostowa i Malostranska Brama Mostowa:
- dorośli: 75 koron;
- dzieci od 6-15 lat, studenci poniżej 26 lat: 55 koron;
- dzieci do 6 lat: 25 koron;
- bilety rodzinne (2 dorsłych + max.4 dzieci poniżej 15 lat): 210 koron.

Orientacyjna odległość

ok. 700 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lhwoi
d3lhwoi
d3lhwoi