Trwa ładowanie...
d2zdg1f
d2zdg1f

Most Karola w Pradze - Największe atrakcje

Most Karola w Pradze to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów stolicy Czech pexels.com
Podziel się

Most Karola w Pradze to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych elementów architektonicznych stolicy Czech oraz obowiązkowa pozycja na liście czeskich atrakcji turystycznych przeznaczonych do zwiedzenia. Ma niemalże 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Most Karola w Pradze wybudowano w stylu gotyckim, zaczął powstawać w 1357 r.

d2zdg1f

Most Karola w Pradze – położenie

Most Karola jest położony na rzece Wełtawie, w samym centrum Pragi, i łączy jej dwie dzielnice: Malá Strana i Staré Město. Niedaleko tego mostu znajduje się Muzeum Franza Kafki, Muzeum Bedřicha Smetany oraz Klementinum.

Most Karola w Pradze – historia

Za panowania cesarza Karola IV rozpoczęto budowę Mostu Karola, który stanął w miejscu zniszczonego przez powódź mostu Judyty. Poprzednia konstrukcja posiadała wieże na obu końcach, które zresztą można podziwiać do dziś. Początkowo most ten był jedynym połączeniem między dwiema dzielnicami Pragi i nie nazywano go Mostem Karola, a Mostem Kamiennym bądź Praskim Mostem. Niegdyś był otwarty dla ruchu konnego i samochodowego, obecnie można się po nim poruszać tylko pieszo.

Budowę mostu Karola zlecono młodemu Peterowi Parlerowi. Początkowo na moście ustawiono jedynie krzyż, natomiast później, w okresie baroku, wzbogacono go o wiele wizerunków, najczęściej świętych. Pierwszym z nich była rzeźba św. Jana Nepomucena, wzniesiona w 1683 roku. Pojawił się również wizerunek cesarza Karola IV i jego syna Wacława IV.

d2zdg1f

Niegdyś na Moście Karola odbywały się turnieje rycerskie, a także egzekucje.

Most Karola w Pradze wielokrotnie padał ofiarą powodzi. Przez to tracił elementy konstrukcyjne oraz ozdoby, z czego nie wszystkie udało się odbudować (np. wizerunek św. Ignacego Loyoli).

Uważa się, że do budowy Mostu Karola użyto zaprawy murarskiej wzmacnianej kurzymi jajami.

Most Karola w Pradze – jak dojechać?

Jeżeli wyruszamy na przechadzkę po Pradze samolotem z warszawkiego lotniska, musimy mieć na uwadze dotarcie z praskiego lotniska do centrum miasta. Lotnisko w Pradze znajduje się ok. 15 km na zachód od centrum, a do Mostu Karola możemy dotrzeć zarówno samochodem (na trasie bez korków zajmie nam to ok. 30 minut) albo autobusem oraz metrem.

d2zdg1f

Jeżeli wybierzemy tą drugą opcję, to na początku musimy wsiąść w autobus na przystanku Schengenská, który znajduje się ok. 400 m od lotniska. Tym pojazdem dojedziemy na obrzeża Pragi w przeciągu ok. 14 minut. Potem wysiadamy na przystanku Nádraží Veleslavín i od razu wsiadamy do zielonej linii metra. Po ok. 9 minutach wysiadamy na przystanku Staroměstská i kierujemy się na południe pieszo, wzdłuż ulicy Křižovnická. Przechadzka do Mostu Karola trwa ok. 5 minut.

Czas lotu / jazdy samochodem

czas lotu: ok. 1 godz (plus czas dotarcia do centrum: ok. 30 min)

Strefa czasowa

UTC+1

Waluta

Korona czeska (CZK); 1 korona czeska = ok. 0,16 zł

Kraj
Godziny otwarcia

całodobowo

Ceny biletów

Staromiejska Brama Mostowa i Malostranska Brama Mostowa:
- dorośli: 75 koron;
- dzieci od 6-15 lat, studenci poniżej 26 lat: 55 koron;
- dzieci do 6 lat: 25 koron;
- bilety rodzinne (2 dorsłych + max.4 dzieci poniżej 15 lat): 210 koron.

Orientacyjna odległość

ok. 700 km

d2zdg1f
d2zdg1f