Trwa ładowanie...
d1bkz0w

Mrówcza niania dla motyla

Jeden z gatunków motyli zmusza mrówki do wychowywania własnego potomstwa. Uzyskuje to, maskując swoje młode wonią, jaką wydają mrówki - informuje najnowsze "Science".

d1bkz0w
d1bkz0w

_ Jeden z gatunków motyli zmusza mrówki do wychowywania własnego potomstwa. Uzyskuje to, maskując swoje młode wonią, jaką wydają mrówki - informuje najnowsze \"Science\". _

Motyle z gatunku Maculinea Alcon \"oszukują\" mrówki i wykorzystują je do wychowywania swoich gąsienic, zamiast mrówczych larw. Uzyskują to dzięki temu, że pokrycie ciała gąsienicy zawiera związki chemiczne podobne do tych, jakie produkują mrówki. Mrówki \"badają\" powierzchnię napotkanej gąsienicy czułkami, po czym ją rozpoznają i zaczynają traktować obcy gatunek jak własne młode. W mrowisku opiekują się gąsienicami kosztem własnych larw. Biolodzy zauważyli, że im dokładniej motyl przypomina z \"zapachu\" mrówkę, tym szybciej przywabia mrówki i trafia do mrowiska.

Motyle Maculinea alcon są pasożytami dwóch gatunków mrówek - Myrmica rubra i Myrmica ruginodis.

Podczas prowadzonych w Danii obserwacji David R. Nash z uniwersytetu Kopenhagi i jego współpracownicy zauważyli sygnały świadczące o tym, że mrówki i motyle zaangażowały się w ewolucyjny wyścig zbrojeń. Odkryli np., że kiedy umieszczali gąsienice M. alcon wśród mrówek, które nie miały wcześniej do czynienia z tymi pasożytami, to skala przeżycia gąsienic była największa. Pozwala to sądzić, że regularnie wykorzystywane mrówki wykształciły jakiś rodzaj obrony przed pasożytami.

Badacze przyjrzeli się dokładniej larwom mrówek z mrowisk nawiedzanych przez pasożytnicze motyle i larwom z mrowisk czystych. Okazało się, że mrówki z kolonii nie nękanych przez gąsienice \"pachną\" bardzo podobnie. Tymczasem mrówki z gniazd często atakowanych przez gąsienice wyewoluowały tak, by ich sygnały zapachowe były zróżnicowane.

d1bkz0w

Oznacza to, że oba gatunki \"wypracowują\" w toku ewolucji wciąż nowe sztuczki, pozwalające skuteczniej pasożytować - lub nie dać się. Naukowcy oceniają, że motyle mogą ostatecznie doprowadzić do zagłady mrówek. Już teraz widać, że sukces gąsienic zaszkodził jednej z populacji Myrmica. Są też znaki, że motyle zaczynają pasożytować na kolejnym gatunku, którego jeszcze trzy lata temu w ogóle nie brały pod uwagę.

(PAP)

zan/ yy/

d1bkz0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bkz0w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj