MiastaNajbardziej niedoceniane miasta w Polsce

Najbardziej niedoceniane miasta w Polsce

Najbardziej niedoceniane miasta w Polsce
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Wojciech Gojke

O tym, że Polska ma wiele do zaoferowania turystom, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak nie tylko przyjezdni, ale często także nasi rodacy omijają niektóre miasta. Ci pierwsi najczęściej z powodu braku świadomości ich istnienia, w drugim przypadku wynika to z przeświadczenia, że „nic ciekawego tam nie ma”. Czy tak faktycznie jest? O to zapytaliśmy się internautów Wirtualnej Polski. Poprosiliśmy, aby wskazali, które z 12 wybranych miast jest najbardziej niedoceniane w Polsce. Oddano tysiące głosów, które pozwoliły wyłonić zwycięzcę!

Po burzliwych dyskusjach w redakcji udało się wskazać 12 miast w Polsce, które w naszej ocenie zasługują na większe zainteresowanie ze strony turystów. Jednak najważniejszy wybór należał do internautów. Pierwszym etapem rywalizacji między miastami była ankieta na stronach WP Turystyka. Po kilku dniach głosowania wybraliśmy najlepsze 4 miasta, które przeszły do drugiej tury i stoczyły walkę w sondzie na stronie głównej WP o miano „najbardziej niedocenionego w Polsce”.
Kto odpadł w półfinale? Na ostatnim miejscu rankingu znalazły się ex aequo Kalisz i Pułtusk, które zyskały po 5 proc. głosów. Na pozycji 9. uplasowały się Chojnice i Tarnów (6 proc.). Jak wypadły pozostałe miasta? Miejsce 6. należy do Tczewa, Jeleniej Góry i Gniezna (7 proc.). Z kolei 5, miejsce nzajęła stolica Śląska – Katowice (8 proc.).
Na kolejnych slajdach poznacie finałową „czwórkę”!

1 / 4

Miejsce 4. Bydgoszcz

Obraz
© Shutterstock.com

Bydgoszcz w pierwszej turze zdobyła 11 proc. głosów, w drugiej 19 proc. To z pewnością jedno z najbardziej niedocenianych miast w Polsce, które w ciągu 10 lat przeszło dużą metamorfozę. Przykładowo kiedyś zaniedbany teren Wyspy Młyńskiej dziś zachęca do odwiedzin. Na ulicach Starego Miasta wiele kamienic odzyskało dawny blask, a tereny nad Brdą są w dużej mierze zagospodarowane. Choć w mieście wciąż jest wiele do zrobienia, już teraz miasto pokazuje się turystom od zupełnie innej strony!

2 / 4

Miejsce 3. Szczecin

Obraz
© Shutterstock.com

Stolica woj. zachodniopomorskiego w pierwszej sondzie otrzymała niemal tyle samo głosów co Bydgoszcz, jednak w drugim etapie przewyższyła go o kilkaset głosów. Coraz częściej mówi się o Szczecinie, że to nowoczesne miasto, które zaskakuje swoją różnorodnością i ciekawymi pomysłami na spędzanie wolnego czasu. Warto podkreślić, że zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni miasta. Niewiele jest takich miast w Europie! Ponadto bliskość Berlina i morza sprawiają, że Szczecin jest atrakcyjnym miejscem na mapie Polski. Odwiedzający to miejsce, często podkreślają, że jest niedoceniane i zyskuje dopiero przy bliższym poznaniu.

3 / 4

Miejsce 2. Rzeszów

Obraz
© Shutterstock.com

Rzeszów jest miastem niedocenianym, choć posiadającym ogromny potencjał – potwierdzają to także użytkownicy WP, którzy zadecydowali, że stolica województwa podkarpackiego zasługuje na miejsce 2. (25 proc. głosów). Dwustutysięczny Rzeszów był do niedawna miastem szarych kamienic, które nie cieszyło się wielką popularnością wśród turystów. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zmienił się z niezbyt atrakcyjnego, w jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce. Od lat pracuje na zmianę wizerunku stawiając na innowacje. Chce być miastem nowych technologii. Taka strategia na razie się sprawdza. Stolica Podkarpacia przyciąga młodych ludzi i biznesmenów. Ale zmienia się też samo miasto. Wyremontowany rynek przyciąga uwagę turystów. Podróżni zaglądają tu jeszcze trochę nieśmiało, ale coraz liczniej. I słusznie, ponieważ wizyta w Rzeszowie może być dla nich miłym zaskoczeniem. Warto wspomnieć, że Brytyjski "The Telegraph" uznał go za jedno z 15 europejskich miast, które koniecznie trzeba odwiedzić.

4 / 4

Miejsce 1. Białystok

Obraz
© Shutterstock.com

Białystok z 8-proc. przewagą nad Rzeszowem (łącznie 33 proc. głosów) został zwycięzcą naszego rankingu na najbardziej niedoceniane miasto Polsce. Trudno się nie zgodzić z tym wynikiem! Stolica województwa podlaskiego od lat przechodzi metamorfozę i stawia przede wszystkim na inwestycje i ekologię. Miasto położone jest na terenie Zielonych Płuc Polski i aż 32 proc. jego powierzchni zajmują tereny zielone. Na specyficzny mikroklimat wpływają liczne parki oraz skwery. Zwiedzanie tutejszych zabytków ułatwia kilka turystycznych szlaków tematycznych - m.in. fabrykantów, wielu kultur, Branickich, architektury drewnianej czy szlak turystyczny śladami PRL. Ten ostatni powstał po to, by pokazać, jak zmieniło i zmienia się miasto i jakie jest jego nowe oblicze. Jedną z największych atrakcji jest Pałac Branickich z XVI w., zaliczany do najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w tej części Europy. 300-tysięczny Białystok to także prawdziwy tygiel kulturowy i wyznaniowy, który nadaje mu oryginalnego charakteru. To jak? Może warto dać szansę temu miastu i odwiedzić je niebawem?

bydgoszczbiałystokszczecin

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (141)