Trwa ładowanie...
09-09-2011 15:03

Najciekawsze atrakcje Portugalii

Przedstawiamy 20 największych atrakcji krainy słońca!

Share
Najciekawsze atrakcje PortugaliiŹródło: Turismo de Portugal/Associacao de Turismo dos Aores
d3xf9xw

Przedstawiamy 20 największych atrakcji krainy słońca!

1.Klasztor Hieronimitów (Mosteiro Dos Jéronimos), Lizbona
Ufundowany przez króla Manuela I Szczęśliwego, klasztor jest wotum dziękczynnym za udany powrót ekspedycji Vasco da Gamy, podczas której odkryto nową drogę morską do Indii. Wzrok zwiedzających przyciągają misternie ozdobione kolumny i krużganki. W klasztorze, oprócz grobowców rodziny królewskiej, znajdują się także szczątki wspomnianego podróżnika oraz wielkiego poety portugalskiego – Luisa de Camões’a. Z klasztorem związane jest jeszcze jedno, ważne wydarzenie: 13 grudnia 2007 r. podpisano tu Traktat Lizboński.

*2.Las Wawrzynowy (Laurissilva), Madera *
Na terenie Madery znajduje się unikatowy, liczący kilka milionów lat las wawrzynowy. Lasy tego typu zachowały się jedynie w trzech miejscach na świecie, choć w trzeciorzędzie zajmowały teren całego basenu Morza Śródziemnego. Obecnie, Madera może poszczycić się największym na świecie lasem Laurissilva – obejmuje on obszar ok. 15 tysięcy hektarów. Drzewa są tu wiecznie zielone, a ich zapach jest niezwykle aromatyczny. Zwiedzający mogą podziwiać endemiczne gatunki roślin i zwierząt. Miejsce wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

d3xf9xw

3.Azory
Dzika, nie skażona obecnością człowieka przyroda to charakterystyczna cecha Azorów. Wyspy tego archipelagu powstały w wyniku erupcji podmorskich wulkanów, stąd też ich krajobraz obfituje w liczne korytarze wulkaniczne, kaldery i kratery, oraz bujną roślinność, w tym m.in. wszechobecną tam, niebieską hortensję. W wodach otaczających wyspy archipelagu żyją rozmaite ryby i mięczaki, które można podziwiać podczas nurkowania. Azory zostały uznane za jedno z najlepszych miejsc do obserwacji wielorybów.
Ze względu na silny wiatr i duże fale Azory zyskały międzynarodową sławę wśród surferów (od sierpnia do kwietnia panują tu świetne warunki do uprawiania tego sportu)
. Na miłośników wędrówek czeka natomiast wierzchołek wulkanu Pico - najwyższy szczyt Portugalii (2 350 m .n.p.m.). U jego podnóża rozciągają się piękne winnice ogrodzone niewysokim murkiem, zbudowanym z kawałków zastygłej lawy (winnice wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

*4.Alfama, Lizbona *
To najstarsza dzielnica stolicy Portugalii, pełna uroczych uliczek, zaułków oraz… artystów i muzyki, szczególnie fado. Fani fado, mogą tu wybierać spośród wielu klubów, z których na szczególną uwagę zasługuje Clube de Fado (słynący z występów najznamienitszych fadistów), Mesa de Frazes czy też Fado Maior. Oprócz muzyki, dzielnica zachwyca turystów przepięknymi zabytkami, m.in. górującym nad miastem zamkiem św. Jerzego (Castelo de São Jorge), katedrą Sé, imponującym Museu de Artes Decorativas (Muzeum Sztuki Zdobniczej), zajmującym XVII-wieczny pałac Palácio Azurara, czy też kościołem Santa Luzia, w którym znajdują się azulejos ukazujące Lizbonę sprzed trzęsienia ziemi w 1755 r.

Więcej na temat Portugalii na stronie: www.visitportugal.com
oraz na Facebook’u: www.facebook.com/visitportugal

5.Algarve
Algarve to najbardziej wysunięty na południe region Portugalii i idealne miejsce dla miłośników plaż - złotego piasku i czystej, błękitnej wody. Nawet w zimie temperatura nie spada tu poniżej 15 stopni Celsjusza. Fani sportów wodnych mają tu idealne warunki do ich uprawiania: surfing, windsurfing, wyprawa jachtem... Algarve cenione jest też za piękne i dobre technicznie pola golfowe (jest ich tu ponad 30).

d3xf9xw

*6.Porto *
Porto to drugie co do wielkości miasto Portugalii i przemysłowo-handlowe centrum tego kraju. Urzeka zarówno pięknem starówki (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), w tym niezwykle bogatym wystrojem katedry, jak i nowoczesną architekturą (Casa da Música, Museu de Arte Contemporânea de Serralves), galeriami sztuki oraz licznymi winiarniami, zlokalizowanymi w Vila Nova de Gaia. Warto dodać, że to rodzinne miasto Henryka Żeglarza, który zapoczątkował morskie ekspedycje z Portugalii.

7.Park Narodów (Parque das Nações), Lizbona
Usytuowany nad rzeką Tag, Parque das Nações to architektoniczna wizytówka miasta, stworzona z okazji Expo 98. Na dużej przestrzeni znajduje się m.in. największe publiczne oceanarium w Europie ─ Oceanário de Lisboa, sala koncertowa Pavilhão Atlântico, centrum handlowe, wyjątkowy dworzec Estação do Oriente, oraz urocze fontanny o zaskakujących kształtach. Ulubione miejsce rodzinnych wypadów.

*8.Fátima *
Fátima jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego, do którego co roku (zwłaszcza w okresie od 13 maja do 13 października) przybywają miliony pielgrzymów z całego świata. Niezwykłe wrażenie wywiera zwłaszcza wieczorna procesja ze świecami. Z miejscem tym związane są objawienia Matka Bożej, która od 13 maja 1917 roku ukazywała się trójce małych pastuszków w miejscu zwanym Cova da Iria. Objawienia trwały przez 5 miesięcy, a zakończyły się prośbą o wybudowanie w tym miejscu kaplicy. Prośbę spełniono i dziś można tu podziwiać piękne sanktuarium. Wysmukła, biała świątynia góruje nad ogromnym placem, przypominającym ten przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie, ale dwukrotnie większym. W świątyni, dokładnie w miejscu, w którym ukazała się Matka Boża, wystawioną przeszkloną Kaplicę Objawień z figurką Maryi. W jej koronie umieszczono kulę, która trafiła Jana Pawła II podczas zamachu w 1981 roku. W kaplicach sanktuarium znajdują się też groby dwójki dzieci, które doświadczyły cudu – Jacinty i Francisco.

Więcej na temat Portugalii na stronie: www.visitportugal.com
oraz na Facebook’u: www.facebook.com/visitportugal

d3xf9xw

*9.Wieża Torre de Belém, Lizbona *
To bodaj najczęściej fotografowany klejnot architektoniczny w Lizbonie - arcydzieło gotyku i stylu manuelińskiego, zdobione mauretańskimi wieżyczkami strażniczymi. Powstała w 1519 r., by bronić miasto przed korsarzami angielskimi i holenderskimi. Kolejka oczekujących na wejście na szczyt wieży jest zawsze długa, dlatego zalecamy uzbroić się w cierpliwość. Warto, bo widok z niej jest imponujący. Co ciekawe, z miejscem wiąże się też polski epizod – w jej lochach w 1843 r. był więziony gen. Józef Bem, po niepowodzeniu misji zorganizowania legionu w Porto.

*10.Przylądek św. Wincentego (Cabo de São Vincente), region Alagrve *
W średniowieczu, przylądek św. Wincentego uważany był za koniec świata. Ze znajdującej się na nim latarni morskiej można obserwować liczne statki kursujące pomiędzy Morzem Śródziemnym a Oceanem Atlantyckim, a przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet brzeg Afryki. Nazwa przylądka związana jest z legendą, według której eskortowana przez kruki łódź z ciałem zamęczonego przez Rzymian św. Wincentego z Saragossy przydryfowała właśnie w to miejsce. Relikwie duchownego pochowano na cyplu (dziś znajdują się w Lizbonie), a przez wiele wieków przepływające w pobliżu statki, opuszczały żagle na znak czci dla świętego, licząc na jego błogosławieństwo.

11.Sintra
Położona na zachód od Lizbony, Sintra uznawana jest za najpiękniejsze miasto Portugalii. Urzeka licznymi pałacami i rezydencjami, położonymi wśród lasów, na wzgórzach, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Niegdyś miasto było mekką portugalskich monarchów i europejskiej arystokracji oraz środowisk artystycznych – w tym poety lorda George’a Byrona. Największymi skarbami Sintry są: otaczający miasto park krajobrazowy Parque Natural Sintra – Cascais oraz pałace - Palácio Nacional de Sintra oraz Palácio Nacional da Pena. Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

*12.Aveiro, region Centro de Portugal *
Aveiro to spokojne miasteczko leżące nad rozlewiskiem rzeki Vouga, często nazywane portugalską Wenecją za sprawą labiryntu kanałów, które przecinają miasteczko. Uwagę przyjezdnych przyciągają charakterystyczne dla Aveiro płytkie łodzie, zwane moliceiros. Łodzie te służyły niegdyś do zbioru wodorostów, a ich zakrzywione dzioby zdobione są kolorowymi rysunkami.

d3xf9xw

Więcej na temat Portugalii na stronie: www.visitportugal.com
oraz na Facebook’u: www.facebook.com/visitportugal

13.Serra da Estrela, region Centro de Portugal
To najwyższe w Portugalii, zlokalizowane w głębi lądu, pasmo górskie, które zachwyca o każdej porze roku. Znajduje się tu kilka oznakowanych szlaków turystycznych, których przejście zajmuje od trzech do czterech godzin. Po drodze można spotkać zarówno piękne wodospady i doliny, jak i średniowieczne wioski. Na uwagę zasługuje zwłaszcza miasteczko Linhares oraz Manteigas. Warto spróbować słynnych owczych serów Queijo da Serra, które cieszą się w Portugalii nie mniejszą popularnością, niż oscypki wśród Polaków.

*14.Coimbra, region Centro de Portugal *
Coimbra była pierwszą stolicą Portugalii i - przez stulecia – rezydencją portugalskich królów. Z Coimbry i okolic wywodzi się aż sześciu monarchów Portugalii.
Obecnie, Coimbra to trzecie co do wielkości miasto tego kraju, kojarzone przede wszystkim ze studentami oraz Universidade de Coimbra, najstarszą i najbardziej prestiżową uczelnią w Portugalii. Prawdziwą perłą tego miasta jest biblioteka uniwersytecka Biblioteca Joanina, ufundowana na początku XVII wieku przez króla Joao V. Całe jej wnętrze, od regałów po drabiny, ozdobiono złotem, a tutejszy księgozbiór jest jednym z najbardziej imponujących w tej części Europy – liczy ponad 300 tysięcy tytułów.

15.Narodowe Muzeum Azulejos (Museu Nacional do Azulejo), Lizbona
Azulejos, czyli błyszczące, biało-niebieskie i kolorowe płytki ceramiczne, uznawane są przez Portugalczyków za skarb narodowy i ważną dziedzinę sztuki. Warto zajrzeć do Museu Nacional do Azulejo by zrozumieć tę fascynację. Zgromadzone tam zbiory wyjaśniają różnorodność azulejos – wraz z upływem czasu zmieniała się technika ich wytwarzania, kolorystyka i tematyka. Od prostych wzorów geometrycznych, przez wielobarwne, duże sceny rodzajowe, aż po współczesne, abstrakcyjne wzory – każdy znajdzie tam coś, co go zaintryguje. Na uwagę zasługuje także budynek, w którym znajduje się muzeum – jest to dawny, XVI wieczny klasztor Madre de Deus.

d3xf9xw

*16.Muzeum Calouste’a Gulbenkiana, Lizbona *
Muzeum Calouste’a Gulbenkiana jest dość nietypowe. Znajduje się w niskim, przypominającym japoński dom, pawilonie, a budynek ten otoczony jest parkiem z licznymi stawami i rzeźbami. Sale zostały zaprojektowane tak, aby zgromadzone eksponaty – a jest ich ok. 6000 – można było podziwiać na tle przyrody. A jest co podziwiać. Muzeum prezentuje dzieła sztuki starożytnej, islamskiej, orientalnej i europejskiej, a także piękną biżuterię secesyjną francuskiego artysty i jubilera - René Lalique.

Więcej na temat Portugalii na stronie: www.visitportugal.com
oraz na Facebook’u: www.facebook.com/visitportugal

17.Tomar
W Tomar znajduje się dawna siedziba templariuszy - zamek oraz klasztor Convento de Cristo (są na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO). Potężna budowla, mieszcząca w sobie labirynt korytarzy, komnat i krużganków, stanowi przepiękne połączenie stylu romańskiego, gotyckiego, renesansowego i manuelińskiego. Jego budowa trwała ponad cztery stulecia. Oprócz klasztoru, Tomar przyciąga urokiem pobielanych domostw oraz wąskich, wybrukowanych uliczek. Warto przyjechać tu w czasie Święta Koszy (Festas dos Tabuleiros) - odbywającego się co cztery lata festynu, przypominającego nasze polskie dożynki. Przez miasto przechodzi wówczas widowiskowa procesja kobiet z kolorowymi, wysokimi koszami, zrobionymi z bochenków chleba i kwiatów, oraz asystujących im mężczyzn. Całe miasteczko bawi się przy muzyce i fajerwerkach.

18.Cabo da Roca
Niedaleko Sintry, na wybrzeżu, znajduje się najdalej na zachód wysunięty przylądek Europy - Cabo da Roca, z którego rozciąga się piękny widok na Ocean Atlantycki. Luís de Camões, największy portugalski poeta, określił ten przylądek jako miejsce, gdzie „kończy się ziemia i zaczyna morze”. Chętni mogą nabyć certyfikat potwierdzający ich obecność na klifie.

d3xf9xw

19.Park Narodowy Peneda-Gerês
Leżący na północy kraju, wzdłuż granicy z Hiszpanią, Parque Nacional da Peneda-Gerês to jedyny obszar w Portugalii o statusie parku narodowego. Na terenie 77 000 ha można podziwiać skalne szczyty, zielone doliny oraz kaskady wodospadów. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu, park ten jest domem dla wielu rozmaitych gatunków flory i fauny, m.in. orła przedniego, saren, czy też – dla żyjących w tutejszy wsiach - dawnych ras zwierząt domowych. Charakterystycznym elementem krajobrazu są kamienne chaty – branda, granitowe spichlerze – espigueiros, kamienne drogi pamiętające jeszcze czasy Rzymian oraz neolityczne pozostałości – menhiry i kamienne kręgi. Zróżnicowanie terenu pozwala turystom na uprawianie turystyki pieszej, jazdę konną, jazdę na rowerze lub też sporty wodne.

20.Évora, region Alentejo
Rzymska świątynia w Portugalii? Tak, to możliwe. Wystarczy przyjrzeć się historii tego kraju (i niektórym jej zabytkom), aby dostrzec jak inne cywilizacje wpływały na architekturę i kulturę Portugalii, i przestać się dziwić. Jedną z takich pozostałości, po zajmujących te ziemie Rzymianach, jest Templo Romano w Évora. Ruiny świątyni zachowały się bardzo dobrze, a ich widok - na tle kilkaset lat młodszych budynków - budzi niezwykłe wrażenie. W miasteczku na uwagę zasługuje także XVII-wieczna, franciszkańska Kaplica Kości (Capela dos Ossos). Jej ściany i kolumny wyłożono ludzkimi kośćmi, a nad wejściem umieszczono napis: Nós ossos que aqui estamos, pelos vossos esperamos (My kości, które tu spoczywamy, na wasze kości czekamy).

Więcej na temat Portugalii na stronie: www.visitportugal.com
oraz na Facebook’u: www.facebook.com/visitportugal

d3xf9xw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xf9xw
d3xf9xw