Trwa ładowanie...
05-10-2011 15:29

Najpiękniejszy region austriackich Alp

Dolina Stubai, jeden z najpiękniejszych regionów austriackich Alp, znajduje się niedaleko Innsbrucka - stolicy Tyrolu, przy autostradzie prowadzącej do Przełęczy Brenner. Pomimo wyjątkowo
korzystnego pod względem komunikacyjnym położenia, kraina ta nie utraciła swego pierwotnego charakteru. Rozpościera się na przestrzeni 35 km pomiędzy majestatycznymi szczytami Stubajskich Alp, w obrębie których znajduje się 80 lodowców i 109
trzytysięczników.

Najpiękniejszy region austriackich AlpFot: Materiały prasowe
d3qmhxy
d3qmhxy

Najwyższą i najbardziej znaną górą spośród całego szeregu zachwycających gigantów jest Zuckerhütl o wysokości 3.507 metrów n.p.m. Pięć głównych miejscowości (Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg) o wyjątkowym, alpejskim klimacie zapewnia turystom atmosferę spokoju i bliskości z naturą. Można prawdziwe delektować się malowniczym pejzażem i wieloma atrakcjami. Stubajskie miasteczka położone są na wysokości ok. 1 tys. metrów n.p.m., co zapewnia czyste, górskie powietrze – idealne dla alergików. Dzięki bogatym opadom śniegu, na lodowcu Stubai można szusować aż 8 miesięcy w roku (od października do czerwca).

Neustift

Bliska odległość od lodowca sprawia, że Neustift jest najbardziej znaną i jednocześnie najczęściej odwiedzaną miejscowością w dolinie. Liczne góry otaczające tę okolicę zapierają dech w piersiach, a tutejsze wyciągi Elferbergbahnen wynoszą turystów uprawiających sporty zimowe, wędrowców, kolarzy i paralotniarzy na wysokość 1.780 metrów. W Neustift ma swój początek niezwykle urokliwy, 120 kilometrowy szlak trekkingowy Stubaier Höhenweg, na którym znajdują się przepiękne rezerwaty przyrody. Na jego przejście trzeba przeznaczyć od 8 do 10 dni.To właśnie tu - w Neustift, spoczywa zasłużony dla całego regionu pastor Franz Senn, zwany Gletscherpfarrer („ksiądz lodowców“), założyciel Związku Alpejskiego. To dzięki niemu nastąpił rozwój turystyki, który zapewnił biednym rolnikom górskim dodatkowe dochody i poprawę warunków życia. Jego imieniem nazwano słynną bazę do wypraw w góry, znajdującą się na wysokości ponad 2 tys. m.n.p – Franz Senn Hütte. O zmarłym przed 125 laty „księdzu lodowców” przypomina także
tematyczny szlak turystyczny prowadzący przez Dolinę Stubai w dwóch wariantach: rodzinnym i alpinistycznym.

Fulpmes

Fulpmes to wieś kowali położona wśród łagodnie wznoszących się łąk. Znajduje się tu stacja kolejki Kreuzjochbahn, z której można dostać się do centrum dla narciarzy i wędrowców - Schlick 2000. Szczególną atrakcją jest trasa widokowo-turystyczna, wiodąca od Künstlerhand do StubaiBlick. Można na niej zobaczyć alpejski park rozrywki z ogrodem wspinaczkowym, grotę biwakową, ścieżkę roślin alpejskich oraz jedno z najpiękniejszych jezior w całych Alpach. Oferta specjalna w Fulpmes: Muzeum Kowalstwa prezentujące miejscową sztukę rękodzielniczą oraz historię rozwoju kowalstwa artystycznego w regionie.

d3qmhxy

Telfes

Telfes jest najbardziej słoneczną miejscowością w Dolinie Stubai. Miasteczko położone wśród rezerwatów przyrody, otoczone jest dziką, romantyczną scenerią skał i lodowców. Rodzinom z dziećmi na pewno spodoba się Alpine Leisure Centre, w którym można skorzystać z parku wodnego oraz pograć w tenisa. Oferta specjalna w Telfes: imponujące pokazy lotów ptaków w Parku Ptaków Drapieżnych.

Mieders

Mieders to tradycyjna, tyrolska wioska z legendarną górą Serles. Znany podróżnik Aleksander von Humboldt określił ją kiedyś jako najpiękniejszy szczyt Alp. Oferta turystyczna miejscowości obejmuje wiele rozrywek: rodzinne przejażdżki kolejkami Serlesbahn, liczne trasy przeznaczone do wysokogórskich biegów narciarskich oraz różnorodne szlaki tematyczne. W bliskiej odległości znajduje się także najwyżej położony cel pielgrzymek w Europie – Maria Waldrast z uzdrawiającym źródłem i pensjonatem klasztornym. Oferta specjalna w Mieders: trasa przez torfowiska, wśród źródeł i górskich wrzosowisk oraz skąpana w kwiatach góra Blaser, (latem prawdziwe Eldorado dla rowerzystów).

Schönberg

Malowniczy Schönberg oddalony jest jedynie o 10 minut drogi od Innsbrucka. Wioska słynie między innymi z wiaduktu Europabrücke, który w latach 1964-2004 był najwyższym mostem w Europie. Przede wszystkim jednak Schönberg zachwyca atmosferą alpejskiej wsi, co czyni go idealnym miejscem na odpoczynek. W swoim programie „Urlop dla koneserów“ Schönberg wyspecjalizował się w ofertach dla grupy „Best Ager“. (50+) Oferta specjalna w Schönbergu: oszałamiająca panorama rozciągająca się z Gleinserhof oraz tyrolskie przysmaki w miejscowych restauracjach.

Aktywna zima

Dolina Stubai to idealne miejsce na oddanie się białemu szaleństwu. Znajduje się tu ponad 146 kilometrów nartostrad.

d3qmhxy

• Lodowiec Stubai
Imponująca ilość, bo aż 110 km tras zjazdowych i 25 wyciągów zachęca narciarzy do aktywnego spędzania czasu wolnego. Co najważniejsze, urlop na Stubaju to gwarancja śniegu od października do czerwca. Miłośnicy długich, malowniczych tras pokochają 10-kilometrowy zjazd do doliny Wilde Grub´n, w czasie którego można podziwiać górskie pejzaże. Bardziej aktywni wybiorą park śnieżny Moreboards Stubai Zoo lub wieżę lodową do wspinaczki. Dla rodzin z dziećmi przewidziana jest nartostrada rodzinna, tor snowboardowy BIG Family Boardercross, szkółka narciarska BIG Family Skicamp, przedszkole i restauracja dla maluchów. Inne atrakcje i udogodnienia obejmują 8 restauracji, wypożyczalnię i przechowalnię nart, 3 szkółki narciarskie, a dla amatorów zapierających dech w piersiach widoków polecamy platformę widokową TOP OF TYROL.
• Ośrodek narciarski Schlick 2000 w Fulpmes:
22 kilometry nartostrad, 2 kolejki linowe, 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, 7 wyciągów orczykowych, 2,6-kilometrowy, ośnieżony zjazd do doliny, wiele tradycyjnych schronisk z klimatem, „widokowa trasa kreatywna“ z nową, bajeczną platformą widokową „StubaiBlick”, usytuowaną na wysokości 2.160 m n.p.m., z której roztacza się przepiękna panorama.
• Ośrodek narciarski dla rodzin Serlesbahnen w Mieders:
8 km nartostrad o wysokim stopniu trudności, kolejka kabinowa, trzy wyciągi orczykowe, tory dla saneczkarzy i piękne, wysokogórskie trasy do biegów narciarskich.
• Elferbergbahnen i inne atrakcje w Neustift:
7 km nartostrad o wysokim stopniu trudności, kolejka linowa, 4 wyciągi orczykowe, możliwość jazdy na sankach i nartach nocą, najdłuższy w Tyrolu naturalny tor saneczko-wy.

Karnet Stubaier Super-Skipass na minimum 2 dni umożliwia korzystanie ze wszystkich wyciągów. W cenie: 130 km bajecznych tras do biegów narciarskich, 88 km tras do wędrówek zimowych, 10 naturalnych torów saneczkowych (w ramach karnetu można również wypożyczyć sanki), ponad 60 km tras zjazdowych, wędrówki na rakietach śnieżnych, przejażdżki saniami ciągniętymi przez konie i wiele innych atrakcji. W cenie karnetu jest też wejście na kryty basen w Neustift oraz autokar dla narciarzy.

Na świeżym powietrzu Na miłośników przygód czeka w krainie wiecznego lodu wiele atrakcji, między innymi prawie godzinna przejażdżka kolejką Stubaier Gletscherbahn, w czasie której można podziwiać zachwycający krajobraz. Dla amatorów mocnych wrażeń istnieje możliwość zejścia na linie w głąb szczeliny lodowca w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Latem można spędzić tu czas równie aktywnie jak w okresie zimowym. Wśród wielu sportowych propozycji znajdziemy wędrówki, wspinaczkę (15 tras), paralotniarstwo, jazdę na rowerach górskich, nordic walking, tenis, pływanie.

Rodzinnie

Dolina Stubai jest idealnym miejscem dla rodzin. Dzieci poniżej dziesięciu lat pod opieką rodzica (który wykupi karnet dla siebie) mogą korzystać bezpłatnie ze wszystkich wyciągów na całym terenie!

d3qmhxy

BIG Family Ski Camp

Szkółka usytuowana jest na największym w dolinie stoku narciarskim. Przy stacji kolejki Gamsgarten znajduje się kraina zabaw, restauracja dla dzieci i przedszkole, w których oferowana jest dostosowana do wieku opieka nad maluchami. Organizowane są tu kursy jazdy na nartach dla dzieci i młodzieży.

Ronny’s Kinderland

Szkółka stworzona w ośrodku Schlick 2000, fascynuje najmłodszych dwoma magicznymi dywanami, torami falistymi i łukowymi oraz innymi atrakcjomi.

d3qmhxy

BIG Family Stubai Sommer Club:

Latem w ramach programu BIG Family, Stubai oferuje dzieciom i młodzieży wiele rozrywek i profesjonalną opiekę. Na obozie BIG Family Stubai Sommer Club, dzieci przebywają w górskim kli-macie, przeżywając niezapomniane przygody. Cała Dolina Stubai jest optymalnie przygotowana na przyjęcie rodzin i oferuje różnorodne atrakcje. Oprócz jazdy na nartach można dodatkowo zaplanować sobie wyjście do parku wodne-go, na sanki lub jazdę konną. Osobom spragnionym mocniejszych wrażeń polecamy loty na dwuosobowej paralotni.

Noclegi

Duży wybór możliwości noclegowych: hotel 5-gwiazdkowy, hotel 4,5-gwiazdkowy, 36 pensjonatów 4-gwiazdkowych, 33 pensjonaty 3-gwiazdkowe o wysokim standardzie i ok. 4 tys. miejsc w prywatnym kwaterach. Można również zatrzymać się w jednym z gospodarstw agroturystycznych.

Restauracje

Dolina Stubai dogadza swym gościom kulinarną różnorodnością. Są tu gospody w starym stylu, jak też eleganckie lokale. Osoby ceniące sobie autentyczność oraz chętnie sięgające po regionalne specjały, takie jak świeżo złowione pstrągi czy koktajl z mleka koziego powinny odwiedzić jedną z miejscowych knajpek.

d3qmhxy

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem www.stubaier-kostbarkeiten.at. Poradnik „Specjały z Doliny Stubai“ jest także dostępny bezpłatnie we wszystkich biurach turystycznych.

Stubai-Card

Stubai-Card, to najtańsza metoda korzystania ze świata rozrywek. 5-dniowa karta umożliwia przejazdy kolejką kursującą pomiędzy Innsbruckiem a Fulpmes, licznymi kolejkami górskimi i autobusami oraz obejmuje wstęp wolny na baseny. W okresie od połowy maja do końca października 2011 Stubai-Card kosztuje 50 euro dla dorosłych, a 25,50 euro dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Jest dostępna w Tourismusverband Stubai Tirol (Związek Turystyczny Stubai Tyrol) w Neustift.

Wycieczki

Innsbruck:
Innsbruck oddalony jest zaledwie o 15-25 minut drogi od Doliny Stubai. W stolicy Tyrolu z pewnością warto obejrzeć Stare Miasto ze słynnym „Złotym Dachem” , które prezentuje się najpiękniej w okresie Świąt Bożego Narodzenia. (www.innsbruck-tourismus.com).

Kopalnia srebra w mieście Schwaz:
Silberbergwerk Schwaz (około 30 km od Innsbrucka) to największa kopalnia średniowiecznej Europy. Przenosząc się w świat srebra, możemy poznać tajemnice górnictwa sprzed wielu wieków. (www.silberbergwerk.at).

d3qmhxy

Świat Kryształów Swarovskiego w Wattens:
Jedna z największych atrakcji turystycznych Austrii znajduje się zaledwie 15 kilometrów od Innsbrucka. W Świecie Kryształów Swarovskiego zobaczyć można prace takich artystów jak Salvador Dalí, Keith Haring, Niki de Saint Phalle czy Andy Warhol. (www.kristallwelten.at).

Skocznia Bergisel:
Słynna skocznia narciarska w Innsbrucku dostała w 2002 roku Austriacką Nagrodę Państwową w dziedzinie architektury. Będąc nieopodal trzeba koniecznie odwiedzić restaurację Pa-norama. (www.bergisel.info).

Południowy Tyrol:
Warto również wybrać się na wycieczkę na południe. W mniej niż 50 minut można dostać się do Vipiteno - miasta Fuggerów, w którym znajduje się wiele średniowiecznych zabytków. Położone kawałek dalej urokliwe, miasteczko Bolzano, w którym panuje włosko-austriacka atmosfera to idealne miejsce na zakupy.

Dojazd

Do doliny Stubai można z łatwością dostać się samochodem. Szybki dojazd umożliwia autostrada bezpośrednio łącząca Innsbruck z Przełęczą Brenner. Równie dogodną opcją jest po-dróż pociągiem. Z Dworca Głównego w Innsbrucku co godzinę odjeżdża bezpłatny autobus w stronę Doliny Stubai. Wygodną, ale droższą alternatywą jest przylot na lotnisko Alpen-Airport Innsbruck, np. korzystając z TUIfly z Kolonii/Bonn (w poniedziałki i piątki) lub z Welcome Air z Hanoweru (w poniedziałki i we wtorki). Airberlin oferuje loty do Innsbrucka z Hamburga i lotniska Berlin Tegel przez Wiedeń.

d3qmhxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qmhxy