Najstarsze miejsca w Polsce
Czy wiesz gdzie znajduje się najstarsze kino w Polsce? Który hotel funkcjonuje najdłużej? W jakim mieście zjesz obiad w najstarszej restauracji? Oto miejsca w naszym kraju, których historia sięga wielu wieków wstecz!
Najstarszy dźwig
Jedna z najsłynniejszych gdańskich bram i prawdziwy symbol Gdańska - Żuraw - to także najstarszy dźwig, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Powstał w połowie XV wieku i służył miastu jeszcze w wieku XIX. Jako dźwig stoczniowy podnosił kadłuby statków. Dziś w Żurawiu mieści się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, które może poszczycić się jedną z najznakomitszych kolekcji łodzi i przedmiotów o tematyce marynistycznej na świecie.
Najstarsza restauracja
Podobno nie można powiedzieć, że zna się Wrocław, dopóki nie odwiedzi się najstarszej restauracji w Europie - Piwnicy Świdnickiej. Funkcjonuje ona już od czasów średniowiecza, a swą nazwę zawdzięcza... piwu, które sprowadzano tu ze Świdnicy. W obecnym kształcie restaurację można podziwiać od XV wieku - do dziś zachowano pierwotny układ wnętrz. Przy jej stołach zasiadali m.in. Chopin, Słowacki czy Goethe!
Najstarsze kino
Jeśli odrzucają was wielkie multikina i wolicie klimat starych sal kinowych z fotelami obitymi welurem, wybierzcie się do Szczecina. Kino Pionier jest najstarszym w naszym kraju - zostało otwarte we wrześniu 1909 roku (wówczas pod nazwą "Helios") i funkcjonuje do dziś. Miłośnicy kina będą zachwyceni specyficznym, archaicznym zapachem oraz miłym dla ucha dźwiękiem tradycyjnego projektora.
Najstarsze skały
Najstarszy budulec skalny znajdziemy w Górach Sowich, pasmie górskim w Sudetach Środkowych. Są one zbudowane z gnejsów, które powstawały w erze prekambryjskiej (w archaiku) i należą do najstarszych nie tylko w Polsce, ale i na całym naszym kontynencie. Góry Sowie charakteryzują się zróżnicowanym krajobrazem, pociętym licznymi dolinami i kotlinami.
Najstarsze drzwi
Przy południowej wieży archikatedry Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha w Gnieźnie znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Najstarsze wrota (XII wiek) tworzą dwa skrzydła wykonane z brązu, na których w 18 kwaterach widnieją sceny z życia św. Wojciecha. Zabytek dodatkowo eksponuje otaczający go piękny gotycki portal z wizerunkiem Sądu Ostatecznego.
Najstarsze centrum handlowe
W miejskich kramach, znajdujących się w centralnym punkcie krakowskiego Rynku Głównego, handel kwitł już w XIII wieku. Później wzniesiono tu gotycką budowlę, którą po pożarze zastąpiono renesansowym gmachem. Dzisiejsze Sukiennice posiadają jeszcze charakterystyczne neogotyckie arkady, pośród których znajdują się liczne stoiska, sklepy i kawiarnie.
Najstarsze miasto
Trudno precyzyjnie ustalić, które z polskich miast jest najstarsze. Jasne jest natomiast, które może pochwalić się najstarszym pisanym rodowodem. Kalisz - drugie co do wielkości miasto Wielkopolski - zostało prawdopodobnie wymienione już przez Klaudiusza Ptolemeusza w II wieku n.e. pod nazwą Calissia.
Najstarszy hotel
Przy Floriańskiej 14 w Krakowie znajdziemy kamienicę, której dzieje sięgają XIV wieku. Z racji położenia na jednej z najpiękniejszych ulic w mieście, łączącej Rynek z Bramą Floriańska, była w posiadaniu najznakomitszych rodzin szlacheckich. Hotel Pod Różą funkcjonuje tu od XVII wieku i jest uznawany za najstarszy hotel w Polsce. Gościli tu m.in. car rosyjski Aleksander I, wielki książę Konstanty, czy Honoré de Balzac.
Najstarszy las
*Puszcza Białowieska *- perła europejskich i światowych lasów nizinnych: dzika, pierwotna, o swoistym rytmie fenomenalnej natury, jedyna w swoim rodzaju. Zachowały się tu ostatnie na niżu europejskim fragmenty lasów o charakterze pierwotnym. Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce - jego początki sięgają 1921 r.