Niebezpieczny komar w Europie. Przenosi choroby tropikalne
Na Wyspach Kanaryjskich odnotowano obecność komara egipskiego, który przenosi groźne dla człowieka i zwierząt choroby. Wcześniej widywano go jedynie w Azji, Afryce, Ameryce, Australii i południowej Europie.
05.03.2024 12:15
Różne gatunki komarów na Wyspach Kanaryjskich pojawiają się głównie w sezonie zimowym (kiedy zdarza się więcej opadów deszczu), czyli zupełnie o innej porze roku niż w Polsce, gdzie z kolei kąśliwe owady pojawiają się latem.
Wykryli niebezpiecznego komara
Po wykryciu w porcie Santa Cruz de Tenerife dorosłego osobnika z gatunku Aedes aegypti, Ministerstwo Zdrowia Wysp Kanaryjskich ponownie uruchomiło protokół przewidziany w Systemie Nadzoru Entomologicznego. Po analizie próbek pobranych pod koniec lutego, obecność dorosłych komarów wykryto w jednym z aktywnych punktów systemu nadzoru. Przy okazji sprawdzono też możliwe miejsca lęgowe.
Komar egipski roznosi śmiertelny dla człowieka wirus dengi w większości regionów tropikalnych i subtropikalnych świata. Z kolei komar tygrysi to jeden z najbardziej inwazyjnych i niebezpiecznych komarów na świecie. Przenosi aż 26 wirusów takich jak: denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu, Chikungunya, końskie zapalenie mózgu, japońskie zapalenie mózgu, zmiany wywołane wirusem Zika.
W ostatnich miesiącach na Wyspach zwiększono liczbę zainstalowanych pułapek, jak i częstotliwości pobierania próbek. Archipelag posiada urządzenia, które w ciągu jednego roku przeanalizowały 20 tys. komarów złapanych w 635 pułapkach z przynętą, zainstalowanych w 23 możliwych punktach wejścia komarów na archipelag - szczególnie w portach, lotniskach, obszarach zamieszkałych i szklarniach z importowanymi roślinami.
Po wykryciu komara tygrysiego na Teneryfie, zlikwidowano go przy użyciu specjalnego gazu fumigizację. Dodatkowo wyczyszczono mokre miejsca, w których mogły znajdować się larwy owadów.
- To wykrycie pokazuje, że system nadzoru działa – skomentował w rozmowie z kanaryjską gazetą Canarias7 dyrektor generalny ds. zdrowia publicznego samorządu regionalnego José Díaz-Flores.
Mieszkańcy i turyści mogą przesyłać zdjęcia okazów lub silnych reakcji zapalnych w wyniku ukąszeń na adres e-mail: vectores.scs@gobiernodecanarias.org, wskazując miejsce, w którym owad się znajdował oraz numer telefonu kontaktowego.
Komar tygrysi i komar egipski
Aedes albopictus to czarny komar z wzorem w formie prostego pasa. Jest mniejszy od tych pospolitych na tym terytorium, który występuje częściej w środowiskach miejskich i przystosował się do rozmnażania w małych zbiornikach wodnych wytwarzanych przez człowieka. Komar tygrysi gryzie zazwyczaj w dzień, a nie w nocy, a jego ukąszenie wywołuje silną reakcję zapalną, której towarzyszy silne pieczenie. Porusza się zwinnie blisko ziemi i nie wytwarza żadnego szumu. Gryzą tylko samice, ponieważ aby się rozmnażać, muszą żywić się krwią. Składają jaja w wodzie, z której wyłaniają się larwy, które następnie przekształcają się w poczwarki, a na koniec stają się komarami. Potrafią wyczuć obecność człowieka czy zwierzęcia z odległości 50 m.
U siostrzanego komara egipskiego (Aedes aegypti) na ciemnym tle tułowia znajduje się biały wzór.