Trwa ładowanie...
08-05-2015 08:52

Nieborów - jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce

Zbudowany pod koniec XVII w. pałac w Nieborowie to jedno z niewielu miejsc na świecie zachowany w 100 proc. Do dziś można podziwiać te same wnętrza, meble czy zastawy jakie zostawili tu Radziwiłłowie.

Nieborów - jedno z najpiękniejszych miejsc w PolsceŹródło: agnieszkalll Fotolia
d2m81qy
d2m81qy

Zbudowany pod koniec XVII w. pałac w Nieborowie to jedno z niewielu miejsc na świecie zachowanych w 100 proc. Do dziś można podziwiać te same wnętrza, meble czy zastawy jakie gromadzili, a potem w 1945 r. zostawili tu Radziwiłłowie. Budowlę znajdziemy po zaledwie 40 minutach jazdy autostradą z Warszawy, około 10 km od Łowicza.

Ten barokowy gmach, projektu słynnego architekta Tylmana z Gameren, został zbudowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski Michała Stefana Radziejowskiego. W ręce Radziwiłłów trafił w 1774 r., kiedy to za pieniądze uzyskane od Rosji za złożenie podpisów pod aktami rozbiorowymi, kupił go wraz z otaczającymi gruntami Michał Hieronim Radziwiłł.

Nieborów to nie lada gratka dla wszystkich miłośników historii, osób zainteresowanych polską kulturą, a także fanów filmu _ Akademia Pana Kleksa _. To właśnie tu były kręcone zdjęcia do obrazu o polskim czarodzieju, który zachwycał dzieci wiele lat wcześniej niż Harry Potter. Pałac grał również rezydencję biskupa w polskim serialu _ Ojciec Mateusz _. W przeszłości na dłuższe pobyty przyjeżdżali tu tacy twórcy, jak Maria Dąbrowska, Konstanty Ildefons Gałczyński, Xawery Dunikowski, Jerzy Antczak, Ryszard Kapuściński, Sławomir Mrożek, Jean Cocteau czy Artur Rubinstein.

W pałacu można wynająć pokoje, by choć przez chwilę poczuć się jak Radziwiłłowie czy zjeść posiłek, przygotowywany w tej samej co dla jaśniepaństwa kuchni, serwowany w Sali Weneckiej.

d2m81qy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m81qy