Trwa ładowanie...

Niedźwiedzie nie chcą spać. Wszystko przez ciepłą zimę

W ciągu ostatnich kilku tygodni wielokrotnie widziano w podkarpackich lasach niedźwiedzie – m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Te ogromne ssaki powinny już dawno zapaść w sen zimowy, jednak przez wysokie jak na zimę temperatury, wcale nie mają zamiaru kłaść się spać.
Share
Na Podkarpaciu od początku lat 70. XX w. ponad sześciokrotnie wzrosła liczba niedźwiedzi. Jest ich teraz ok. 200
Na Podkarpaciu od początku lat 70. XX w. ponad sześciokrotnie wzrosła liczba niedźwiedzi. Jest ich teraz ok. 200Źródło: Facebook Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe, Fot: Roman Pasionek
dvpgand

W tym roku sen zimowy podkarpackich niedźwiedzi może być wyjątkowo krótki. Ciepłe dni, topnienie śniegu oraz opady deszczu sprzyjają przerwaniu zimowej drzemki. Jak tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, zapadają w sen dopiero wtedy, kiedy spadnie co najmniej pół metra śniegu, a przez kilka dni termometry będą pokazywały co najmniej 10 st. poniżej zera.

– Po ostatnich opadach śniegu na świeże tropy niedźwiedzi natrafiono w lasach kilku bieszczadzkich nadleśnictw. Udało się je także zarejestrować na wielu fotopułapkach. Drapieżniki są aktywne, nadal żerują – mówi Marszałek.

Na Podkarpaciu od początku lat 70. XX w. ponad sześciokrotnie wzrosła liczba niedźwiedzi. 40 lat temu było ich zaledwie 20 i występowały jedynie w Bieszczadach. Na początku lat 90. ich populacja wzrosła do 50. Obecnie w południowo-wschodniej Polsce, przede wszystkim w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim, jest ok. 200 tych drapieżników, które stanowią ok. 90 proc. polskiej populacji.

Co ciekawe, coraz częściej można zauważyć u występujących na terenie Polski niedźwiedzi zjawisko synantropizacji, czyli zaniku instynktownego strachu i skłonności do przebywania w pobliżu ludzi. Powód jest prosty – jest to dla nich prosty sposób na zdobycie pożywienia. Spotkanie z misiem wydaje się tylko na pozór przyjemne. Dorosłe osobniki ważą nawet 300 kg. Ponadto są zaliczane do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

dvpgand

Źródło: TVN Meteo

Zobacz też: Niedźwiedzie z poznańskiego zoo u stomatologa

dvpgand

Podziel się opinią

Share
dvpgand
dvpgand