Trwa ładowanie...
d1ygxt1

Norwegia

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

korona norweska (NOK)

Języki:

Języki: norweski, lapoński (saami), angielski

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Najpopularniejsze lotniska: Oslo-Gardermoen (OSL), Oslo Torp (TRF), Oslo Rygge (RYG), Bergen (BGO), Tromsø (TOS), Trondheim (TRD), Stavanger (SVG)

Co warto zobaczyć: Oslo, Bergen, Alesund, Droga Atlantycka, Droga Trolli (Trollstigen), fiordy: Geirangerfjord, Sognefjord, Naeroyfjord, Lofty, Preikestolen, Hardangerfjorg i Trolltunga, Stavkirke - kościoły słupkowe, zorza polarna, latarnia Krakenes, Spitsbergen

Norwegia
Komunikacja

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU: Nie ma ograniczeń. Należy jednak pamiętać o surowości klimatu i dużych odległościach między miejscowościami, szczególnie w północnej części Norwegii. Jeśli ktoś planuje podróż samochodem na północ Norwegii, powinien wyjechać w okresie od końca maja do końca września. W pozostałych miesiącach należy liczyć się z tym, że niektóre drogi, mosty i przeprawy promowe mogą być zamknięte. Osoby udające się na Spitsbergen (prowincja Svalbard) powinny przed wyjazdem zarezerwować miejsca w hotelu i ściśle przestrzegać przepisów gubernatora Svalbardu dotyczących zasad poruszania się w regionie.

Czas lotu / jazdy samochodem

1 h 50 min.

Orientacyjna odległość

Warszawa - Oslo przez Świnoujście (z przeprawą promową) - 1450 km

Wiza

Możliwy wjazd bezwizowy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Służba zdrowia

Nie ma obowiązku szczepień przed przyjazdem. Obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej w nagłych przypadkach na terenie Norwegii na takich samych zasadach jak osoby objęte norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uzyskanie porady medycznej w publicznej służbie zdrowia wymaga opłacenia tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Przykładowe wysokości udziału własnego: wizyta u lekarza podstawowej opieki - ok. 175 NOK w ciągu dnia, ok.210 NOK wieczorem, w nocy oraz w dni świąteczne (wizyta domowa - odpowiednio ok. 170 NOK, ok. 280 NOK). Wizyta u lekarza specjalisty w ciągu dnia - ok. 265 NOK. Leczenie stomatologiczne jest pełnopłatne. Dzieci do lat siedmiu otrzymują wszystkie świadczenia medyczne bezpłatnie.

Przydatne informacje

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW: Podczas pobytu o charakterze turystycznym honorowane jest polskie prawo jazdy. Obowiązuje używanie świateł mijania przez cały rok i pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Dzieci (dotyczy to również niemowląt) mogą być przewożone tylko w specjalnych dziecięcych fotelikach. Zimą, która w niektórych rejonach Norwegii rozpoczyna się już w październiku i może trwać do maja, bezwzględnie wymagane są opony zimowe z kolcami lub bez (w Oslo i niektórych innych dużych miastach należy opłacić specjalny podatek za jazdę na zimowych oponach z kolcami). Od kierowców ciężarówek wymagane jest posiadanie, oprócz zimowych opon, również łańcuchów. W razie braku odpowiednich opon lub innego sprzętu umożliwiającego jazdę w warunkach zimowych policja może zatrzymać pojazd aż do czasu ich uzupełnienia przez kierowcę. Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego (dotyczy to również przepisów parkowania pojazdów) karane jest z całą bezwzględnością. Policja norweska nie spisuje protokółów policyjnych z niegroźnych wypadków drogowych, zostawiając ocenę wypadków samym jego uczestnikom i firmom ubezpieczeniowym. Norweskie firmy ubezpieczeniowe posługują się znormalizowanym międzynarodowym protokołem powypadkowym, który powinien znajdować się zawsze w pojeździe.

Terytoria zależne

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ygxt1
d1ygxt1
d1ygxt1