Trwa ładowanie...

Nowy trend spędzania wolnego czasu w Chinach

Współczesne życie w miastach, w pędzie, hałasie i zanieczyszczonym powietrzu, sprawia, że coraz więcej ludzi w Chinach szuka ucieczki od zgiełku, a spokój odnajduje na łonie natury. Jednym z popularniejszych, w ostatnim czasie w Chinach, sposobów na odpoczynek stał się kemping. W porównaniu do krajów Europy i Ameryki, w tym i Polski, biwakowanie pojawiło się w Chinach stosunkowo późno, ale tempo rozwoju spędzania w ten sposób wolnego czasu jest imponujące.

Materiał sponsorowany przez Impact Media
 Źródło: materiały partnera
d1d3pn1
d1d3pn1

A może biwak na polach ryżowych?

W ostatnich latach wiele terenów, takich jak pola golfowe, sady czy gospodarstwa rolne, zostało zaadaptowanych w Chinach na miejsca kempingowe. Nowe kempingi powstają w atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak malownicze górskie rejony, nad rzekami, czy w urokliwych chińskich wioskach.

Jednym z inspirujących przykładów jest wieś Dongjiang w prowincji Jiangxi. W przeszłości opustoszała, teraz stała się atrakcyjną turystyczną, pożądaną destynacją właśnie dzięki inwestycji w miejsca kempingowe na… polach ryżowych. Takie niecodzienne pomysły przyciągają rocznie tysiące turystów, oferując nie tylko piękne krajobrazy, ale także zapach ryżu unoszonego przez wiatr i widok rozgwieżdżonego nieba.

Biwakowanie - nowy sposób na wypoczynek | Pełna Kultura

Kolejnym malowniczym miejscem, które przyciąga chińskich miłośników kempingu jest miasto Ya'an w prowincji Syczuan. To rodzinne strony uwielbianych na świecie pand wielkich. Właśnie tam znajduje się łąka, która stanowi naturalny punkt widokowy na majestatyczną górę Minya Konka. Można tam podziwiać zmieniające się chmury, rozkoszować się nocnym niebem wypełnionym gwiazdami i poddać się romantycznemu nastrojowi otoczenia. To idealne miejsce dla osób pragnących spędzić czas u podnóża ośnieżonych gór z niecodziennymi widokami.

d1d3pn1

W mieście Shangrao, w prowincji Jiangxi znajduje się góra Tongbo, na której zainstalowano ponad 40 namiotów i przeszklonych domków, umożliwiając turystom spędzenie nocy z widokiem na piękne, górskie chmury. To doskonałe miejsce dla miłośników przyrody, którzy myślą o ucieczce od miejskiego zgiełku i spędzeniu wolnego czasu w otoczeniu natury.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Kemping w ogrodzie botanicznym i w towarzystwie jeleni sika

Co powiecie na odpoczynek w nietypowym towarzystwie? Latem, kiedy temperatury w Chinach sięgają zenitu, kempingi nad morzem oraz w górach stają się popularnym wyborem turystów, tym bardziej jeśli mają do zaoferowania niecodzienne atrakcje. Dla przykładu nadmorskie miasto Yingkou w prowincji Liaoning oferuje nie tylko piękne widoki, ale także wyjątkową aurę roztaczaną przez drzewa rosnące w ogrodzie botanicznym. Właśnie tam można podziwiać ponad 500 gatunków rzadkich drzew, które zachwycają charakterystycznym zapachem rozbudzającym zmysły podróżnych. To prawdziwy raj dla miłośników natury, gdzie dodatkowo można zobaczyć swobodnie biegające jelenie sika.

Pomysł na biznes

Kemping to nie tylko sposób na relaks, ale także motor napędzający rozwój gospodarczy. W 2022 roku chińskie władze wydały "Wytyczne w sprawie promowania zdrowego i uporządkowanego rozwoju turystyki i wypoczynku na kempingach", co świadczy o rosnącym znaczeniu tej dziedziny w Chinach.

d1d3pn1

W sierpniu 2023 roku odbyła się natomiast druga Konferencja Kempingowa w Pekinie, w której wzięło udział ponad 300 entuzjastów biwakowania. To wydarzenie podkreśla rosnące zainteresowanie korzystaniem z kempingów w chińskim społeczeństwie. Konferencji tej towarzyszyło szereg aktywności i warsztatów, co tylko pokazuje ogromny potencjał tej formy spędzania wolnego czasu w Chinach.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Oderwij się od codzienności

Dziś spokojnie można powiedzieć, że rozwój kempingu w Chinach to zarówno moda na odpoczynek jak i sposób na zbliżenie się do natury, spokój i nawiązywanie kontaktów społecznych. To zjawisko, które zmienia krajobraz i przemysł turystyczny tego ogromnego kraju. Chińczycy odkrywają, że spędzanie czasu na łonie natury, może być nie tylko formą relaksu, ale przede wszystkim pozwala docenić uroki otaczającego ich, naturalnego środowiska. To także możliwość oderwania się od codziennego stresu i zgiełku, a także naładowania baterii wśród piękna przyrody.

Materiał sponsorowany przez Impact Media
d1d3pn1
d1d3pn1