Trwa ładowanie...
drrg0ag

Ogień w Biebrzańskim Parku Narodowym. To jeden z największych skarbów polskiej przyrody

Ogień trawi Biebrzański Park Narodowy - największy w naszym kraju obszar chroniony, będący na liście ostatnich dziewiczych lasów Europy. Strażacy robią wszystko, żeby opanować żywioł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obszar, który dotychczas strawił ogień, liczy ponad 1,5 tys. ha
Obszar, który dotychczas strawił ogień, liczy ponad 1,5 tys. ha (PAP, Fot: Artur Reszko)
drrg0ag

Na terenie BPN, a konkretnie w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego, płoną drzewa i łąki bagienne. Strażacy oraz inne służby walczą z ogniem od niedzieli 19 kwietnia. Akcja ratownicza – jak podkreśla Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP – jest trudna do opanowania. Bierze w niej udział ok. 200 strażaków.

Państwowa Straż Pożarna przekazała, że ogień rozprzestrzenia się w kierunku zachodnim - Dawidowizny, Wólki Piasecznej i Goniądza. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że obszar, który dotychczas strawił ogień, liczy ponad 1,5 tys. ha.

Biebrzański Park Narodowy - dlaczego jest tak cenny?

BPN jest wyjątkowy pod wieloma względami, a to, co najbardziej go wyróżnia i zadziwia badaczy, że w środku Europy do dziś zachował się prawie pierwotny obszar bagienny, nadal praktycznie bezludny. Dzięki temu park może być domem dla różnorodnych gatunków zwierząt; spotkamy tu żubry i łosie, bobry i niezliczone typy ptaków.

Nic dziwnego, że w 2010 r. Dolina i Bagna Biebrzy znalazły się na liście najlepszych miejsc do odwiedzenia w Europie. Ciche, spokojne, czyste i piękne rejony działają turystom na wyobraźnię.

Przez Biebrzański Park Narodowy i jego otulinę prowadzi kilka szlaków rowerowych. Pieszych jest blisko 160 km, w tym 30 km to specjalnie przygotowane ścieżki edukacyjne - z wieżami i pomostami widokowymi, z których można podziwiać osobliwości biebrzańskiej przyrody.

Biebrzański Park Narodowy z perspektywy wody

Wyjątkowo ciekawe jest też podziwianie przyrody z perspektywy wody. Na przyjezdnych czeka tu ponad 220 km tras kajakowych, które można pokonywać stopniowo - podczas spływów krótkich, lub ciągiem podczas takich, które trwają kilka dni. Pływa się tu nie tylko po Biebrzy, ale i kanałami - Augustowskim, Rudzkim czy Woźnawiejskim.

drrg0ag

Największą atrakcją ostatnich lat są spływy tratwą. Biebrzańskie tratwy to pływające domki, z sypialniami, jadalnią i tarasem widokowym. Wszystko to oczywiście w wersji mikro. Tratwa płynie, a na niej toczy się życie: można łapać słońce, łowić ryby, obserwować przyrodę.

  Getty Images
(Getty Images)

Biebrzański Park Narodowy - od 100 lat obszar chroniony

Warto przypomnieć, że ochronę tych terenów zapoczątkowano już w latach międzywojennych, tworząc m.in. rezerwat Czerwone Bagno, który nadal jest unikalny na skalę światową.

drrg0ag

Źródło: PSP, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czarnobyl w ogniu. Pożary wokół elektrowni

drrg0ag

Podziel się opinią

Share
drrg0ag
drrg0ag