Trwa ładowanie...
d295rik

Opactwo westminsterskie – Westminster Abbey

Największe atrakcje
Opactwo westminsterskie – Westminster Abbey
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Opactwo westminsterskie w Londynie jest jedną z najważniejszych świątyń anglikańskich, miejscem koronacji brytyjskich monarchów. Spoczywają tu ludzie najbardziej zasłużeni dla Wielkiej Brytanii.

Opactwo westminsterskie – najważniejsze informacje

Opactwo westminsterskie, zwane również kolegiatą św. Piotra w Westminsterze, powstawało przez blisko 400 lat. Za rozpoczęcie jego budowy uznaje się lata 1045–1050, kiedy to Edward Wyznawca w miejscu istniejącej tutaj świątyni Thorney Island wzniósł zabudowania klasztorne. Był on pierwszą osobą, która została w opactwie pochowana (zaledwie tydzień po jej konsekracji). Następca Wyznawcy – Wilhelm Zdobywca – dał początek koronacyjnej tradycji Westminster, która trwa nieprzerwanie aż do dziś.

W Westminter Abbey od początku jego istnienia swoje korony podczas uroczystej ceremonii utrzymało 65 władców – również obecnie panująca Elżbieta II. Opactwo to także miejsce pochówku dla około 3300 wybitnych Brytyjczyków: monarchów, naukowców, artystów, ludzi kultury, muzyków, aktorów, myślicieli, polityków, żołnierzy, strategów, architektów i innych. W Westminster Abbey spoczywają np. Karol Dickens, Karol Darwin i Isaac Newton.

Tablice pamiątkowe mają tu i ci, którzy ze względów obyczajowych nie mogli zostać pochowani na terenie opactwa westminsterskiego, m.in. William Szekspir, William Blake, John Keats.

Opactwo westminsterskie łączy w sobie cechy gotyku angielskiego i francuskiego, ale pierwotnie utrzymane było w stylu romańskim. Przepiękna budowla była świadkiem wielu ślubów, również królewskich. To tam obrączki na palce założyli sobie książę William i Kate Middleton.

Opactwo westminsterskie – ciekawostki

Na temat opactwa, którego historia liczy już ponad tysiąc lat, znanych jest wiele ciekawostek. Oto niektóre z nich:

1. Westminster Abbey powstało na wyspie rzecznej Thorney – miejscu owianym złą sławą w kronikach anglosaksońskich, przerażającym i widmowym.
2. Na tronie koronacyjnym, który służy od 1301 roku swoje inicjały wyryli dwaj chuligani. Było to na przełomie XVIII i XIX wieku, a ślad pozostał do dzisiaj.
3. W Westminster Abbey na początku XVII wieku grupa duchownych pod przewodnictwem Lancelota Adrewesa przetłumaczyła Biblię na język angielski. W ten sposób powstała Biblia Króla Jakuba, która posłużyła misjonarzom protestanckim jako podstawa tłumaczenia na inne języki.
4. Na terenie opactwa znajduje się jeden z najstarszych ogrodów w całej Anglii. Przed wiekami mnisi hodowali w nim warzywa i zioła lecznicze.
5. W opactwie westminsterskim znajduje się kaplica Królewskich Sił Powietrznych z witrażami dedykowanymi polskim dywizjonom, które walczyły w bitwie o Anglię.

Opactwo westminsterskie – zwiedzanie

Co roku opactwo westminsterskie jest zwiedzane przez około milion turystów. W sezonie wakacyjnym czas oczekiwania na wejście do wnętrza tej atrakcji w Londynie może przeciągnąć się do kilku godzin.

Do obejrzenia są m.in.:

 • kaplica Edwadra Wyznawcy,
 • grobowiec Elżbiety I,
 • kaplica Henryka VII,
 • kaplica Świętego Pawła,
 • Krypta Normandzka,
 • kapilca Pyxu,
 • Zakątek Poetów,
 • Zakątek Wigów,
 • kolegium Świętego Piotra,
 • Grób Nieznanego Żołnierza,
 • kaplica Królewskich Sił Powietrznych.

W 2018 roku dla zwiedzających została otwarta Diamentowa Galeria Jubileuszowa Królowej. Znajduje się tam około 300 eksponatów, zarówno z czasów budowy, jak i najnowszej historii opactwa.

Opactwo westminsterskie – Westminster Abbey
Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

GBP (funt brytyjski)

Godziny otwarcia

– poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki: 09:30–16:30,
– środy: 09:00–19:00,
– soboty: 09:00–14:30,
– niedziele i święta religijne: obiekt wyłączony ze zwiedzania, można przyjść na nabożeństwo.

Ceny biletów

– bilet normalny: 20 GBP,
– bilet ulgowy (dla seniorów i studentów): 17 GBP,
– bilet dla dzieci w wieku 6–16 lat: 9 GBP,
– bilet rodzinny: 40–45 GBP.
––––––––––
Dzieci do 5. roku życia mogą wejść za darmo. Do darmowego zwiedzania uprawnia również karta The London Pass.

Orientacyjna odległość

1500 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d295rik
d295rik
d295rik