Opactwo westminsterskie – Westminster Abbey
Kraj |
Opactwo westminsterskie w Londynie jest jedną z najważniejszych świątyń anglikańskich, miejscem koronacji brytyjskich monarchów. Spoczywają tu ludzie najbardziej zasłużeni dla Wielkiej Brytanii.
Opactwo westminsterskie – najważniejsze informacje
Opactwo westminsterskie, zwane również kolegiatą św. Piotra w Westminsterze, powstawało przez blisko 400 lat. Za rozpoczęcie jego budowy uznaje się lata 1045–1050, kiedy to Edward Wyznawca w miejscu istniejącej tutaj świątyni Thorney Island wzniósł zabudowania klasztorne. Był on pierwszą osobą, która została w opactwie pochowana (zaledwie tydzień po jej konsekracji). Następca Wyznawcy – Wilhelm Zdobywca – dał początek koronacyjnej tradycji Westminster, która trwa nieprzerwanie aż do dziś.
W Westminter Abbey od początku jego istnienia swoje korony podczas uroczystej ceremonii utrzymało 65 władców – również obecnie panująca Elżbieta II. Opactwo to także miejsce pochówku dla około 3300 wybitnych Brytyjczyków: monarchów, naukowców, artystów, ludzi kultury, muzyków, aktorów, myślicieli, polityków, żołnierzy, strategów, architektów i innych. W Westminster Abbey spoczywają np. Karol Dickens, Karol Darwin i Isaac Newton.
Tablice pamiątkowe mają tu i ci, którzy ze względów obyczajowych nie mogli zostać pochowani na terenie opactwa westminsterskiego, m.in. William Szekspir, William Blake, John Keats.
Opactwo westminsterskie łączy w sobie cechy gotyku angielskiego i francuskiego, ale pierwotnie utrzymane było w stylu romańskim. Przepiękna budowla była świadkiem wielu ślubów, również królewskich. To tam obrączki na palce założyli sobie książę William i Kate Middleton.
Opactwo westminsterskie – ciekawostki
Na temat opactwa, którego historia liczy już ponad tysiąc lat, znanych jest wiele ciekawostek. Oto niektóre z nich:
1. Westminster Abbey powstało na wyspie rzecznej Thorney – miejscu owianym złą sławą w kronikach anglosaksońskich, przerażającym i widmowym.
2. Na tronie koronacyjnym, który służy od 1301 roku swoje inicjały wyryli dwaj chuligani. Było to na przełomie XVIII i XIX wieku, a ślad pozostał do dzisiaj.
3. W Westminster Abbey na początku XVII wieku grupa duchownych pod przewodnictwem Lancelota Adrewesa przetłumaczyła Biblię na język angielski. W ten sposób powstała Biblia Króla Jakuba, która posłużyła misjonarzom protestanckim jako podstawa tłumaczenia na inne języki.
4. Na terenie opactwa znajduje się jeden z najstarszych ogrodów w całej Anglii. Przed wiekami mnisi hodowali w nim warzywa i zioła lecznicze.
5. W opactwie westminsterskim znajduje się kaplica Królewskich Sił Powietrznych z witrażami dedykowanymi polskim dywizjonom, które walczyły w bitwie o Anglię.
Opactwo westminsterskie – zwiedzanie
Co roku opactwo westminsterskie jest zwiedzane przez około milion turystów. W sezonie wakacyjnym czas oczekiwania na wejście do wnętrza tej atrakcji w Londynie może przeciągnąć się do kilku godzin.
Do obejrzenia są m.in.:
- kaplica Edwadra Wyznawcy,
- grobowiec Elżbiety I,
- kaplica Henryka VII,
- kaplica Świętego Pawła,
- Krypta Normandzka,
- kapilca Pyxu,
- Zakątek Poetów,
- Zakątek Wigów,
- kolegium Świętego Piotra,
- Grób Nieznanego Żołnierza,
- kaplica Królewskich Sił Powietrznych.
W 2018 roku dla zwiedzających została otwarta Diamentowa Galeria Jubileuszowa Królowej. Znajduje się tam około 300 eksponatów, zarówno z czasów budowy, jak i najnowszej historii opactwa.
Strefa czasowa | CET (UTC 0) /CEST (UTC+1) |
Waluta | GBP (funt brytyjski) |
Godziny otwarcia | – poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki: 09:30–16:30, |
Ceny biletów | – bilet normalny: 20 GBP, |
Orientacyjna odległość | 1500 km |
Komentarze