Trwa ładowanie...
13-08-2012 10:54

Opaska uratuje przed poparzeniem słonecznym

Plażowicze dostaną wkrótce możliwość wyposażenia się w zabezpieczającą przed poparzeniem słonecznym opaskę na rękę. Bransoletka zmieniałaby kolor po pewnym czasie naświetlania i w ten sposób informowałaby, że nasza skóra otrzymała już taka dawkę promieniowania UV, że dalsze pozostawanie na słońcu może się skończyć poparzeniem.

Opaska uratuje przed poparzeniem słonecznymŹródło: gizmodo.pl
d4gwfbj
d4gwfbj

Opaska zmienia kolor z żółtego na różowy dzięki barwnikowi aktywowanemu przez kwaśne pH oraz substancji wydzielającej kwas wskutek kontaktu z promieniowaniem. Od stężenia tej substancji zależy szybkość zmiany koloru. Dla blondynów i rudzielców z jasną karnacją powstaną opaski szybko przypominające o schowaniu się przed słońcem, tymczasem dla użytkowników o śniadej cerze przeznaczone będą inne opaski, pozwalające zostać na słońcu dłużej.

Pomysł został opracowany na szkockim Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow. Opracowaniem komercyjnego produktu wykorzystującego ten mechanizm zajmuje się szwedzka firma Intellego Technologies założona przez Claesa Lindahla.

Naukowcy podkreślają, że bransoletki muszą być tanie, nie droższe niż 10 pensów za sztukę, ponieważ są jednorazowego użytku. W każdy wakacyjny poranek musielibyśmy zakładać nową. Mają też nadzieję, że zapanuje moda na takie akcesorium, a dzięki temu zmniejszy się liczba zachorowań na nowotwory skóry. [DailyMail, zdjęcie: Lucky Business/Shutterstock]

Wydanie internetowe: www.gizmodo.pl

d4gwfbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gwfbj