Opiekunka "skoczek" – czy praca w Niemczech na krótkich zleceniach się opłaca?

Praca w opiece w Niemczech nie zawsze musi oznaczać długie, kilkumiesięczne wyjazdy. Zdarza się, że opiekunowie i opiekunki podejmują decyzję, by pracować nieco krócej – głównie z powodów rodzinnych. W ten sposób zostają u jednego podopiecznego na tydzień, dwa lub trzy. Nazywani są skoczkami. Jak jednak dokładnie wygląda praca "skoczka" w niemieckiej opiece? O tym opowiadamy w poniższym artykule.

Opiekunka "skoczek" – czy praca w Niemczech na krótkich zleceniach się opłaca?
Źródło zdjęć: © materiały partnera | feliks szewczyk

19.10.2021 12:28

Praca w opiece w Niemczech nie zawsze musi oznaczać długie, kilkumiesięczne wyjazdy. Zdarza się, że opiekunowie i opiekunki podejmują decyzję, by pracować nieco krócej – głównie z powodów rodzinnych. W ten sposób zostają u jednego podopiecznego na tydzień, dwa lub trzy. Nazywani są skoczkami. Jak jednak dokładnie wygląda praca "skoczka" w niemieckiej opiece? O tym opowiadamy w poniższym artykule.

Kto decyduje się krócej pracować w opiece w Niemczech?

Z biegiem czasu każdy opiekun czy opiekunka pracująca w Niemczech wyrabia sobie własny tryb pracy. Niektórzy wolą wyjeżdżać na dłużej: przebywają na zleceniu np. 3 miesiące, a później wracają do Polski na podobny czas. Zdarzają się osoby, które preferują jeszcze dłuższe zlecenia. Praca w opiece w Niemczech często jest sposobem na poradzenie sobie z problemami finansowymi. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na kilkumiesięczne wyjazdy. Na przykład młode mamy chętniej wybierają kilkutygodniowe zlecenia. Dzięki temu częściej mogą być w domu, z własnymi dziećmi.

Opiekunka "skoczek" wyjeżdża na krótko – na kilka tygodni lub nawet na kilka dni. Zazwyczaj tego typu zlecenia trwają maksymalnie 3 tygodnie. Kto zatem zwykle pracuje jako "skoczek"?

·        Osoby, które nie chcą przebywać długo poza domem. Praca w niemieckiej opiece jest dla nich sposobem na dodatkowy zarobek. Mają co prawda zaplecze finansowe w kraju, ale jeśli szykuje się większy wydatek, chętnie dorabiają sobie za granicą. Cechuje ich duże doświadczenie oraz umiejętność przystosowania się do nowych warunków. Często zamiast zorganizowanego przejazdu busem wybierają własny samochód. Są w każdej chwili gotowi, żeby wyjechać.

·        Opiekunki i opiekunowie, którzy mają jedną, stałą sztelę oraz zmienniczkę. Zmieniają się z nią co 2-3 miesiące, a w międzyczasie szukają krótkich zleceń.

·        Pracownicy takich zawodów, jak nauczyciel, pielęgniarka, pedagog, ale nie tylko. Dotyczy to wszystkich, którzy chcą dodatkowo zarobić w czasie urlopu wypoczynkowego. Co prawda wyjeżdżają na krótko, ale w takich okresach, kiedy najtrudniej jest znaleźć opiekunkę. Mowa tutaj o wakacjach, świętach Bożego Narodzenia albo o Wielkanocy. Wiele stałych opiekunek chce wtedy wrócić do domu, trzeba więc poszukać kogoś, kto spędziłby ten czas z seniorem. W takich chwilach "skoczek" jest niezastąpiony.

Nie każda opiekunka w Niemczech może być "skoczkiem"

Dla kogo jest praca w opiece w charakterze "skoczka"? Najlepiej odnajdą się w niej osoby elastyczne, które szybko dostosowują się do nowych warunków pracy. Powinny lubić zmiany, a także być otwartymi na dialog z podopiecznym i stałą opiekunką. W takiej pracy dobrze poczują się osoby chętnie podejmujące wyzwania. Jeśli więc nie lubisz monotonii, łatwo nawiązujesz relacje z innymi (dwa lub trzy tygodnie to niewiele czasu na zbudowanie więzi z podopiecznym), śmiało zgłoś się do agencji Veritas. Znajdziesz tam ciekawe oferty pracy dla opiekunek "skoczków".

W przypadku tej formy zatrudnienia im większe doświadczenie, tym lepiej. Opiekunki pracujące w branży od lat znają jej specyfikę i wiedzą, co zrobić, żeby szybciej się zaadaptować na nowej szteli. Oczywiście zdarza się też, że opiekunem "skoczkiem" zostaje osoba początkująca. W ten sposób, nie wiążąc się długimi umowami, sprawdza, czy praca w opiece w Niemczech jest dla niej odpowiednia.

Do zalet pracy w niemieckiej opiece w charakterze "skoczka" należy przede wszystkim krótszy pobyt z dala od domu. Doceniają to szczególnie opiekunowie, którzy mają małe dzieci, gdyż pozwala im to zachować równowagę między pracą a rodziną. Praca na krótkich zleceniach jest także szybkim sposobem na dorobek. Jeśli więc szykuje Ci się duży wydatek, nie wahaj się wpisać w Google frazy: "praca opieka Niemcy skoczek". Pamiętaj tylko, żeby szukać ofert wśród sprawdzonych agencji. Prywatne ogłoszenia, choć często spotykane, niosą za sobą ryzyko natknięcia się na nieuczciwego pracodawcę.

Także w trakcie wyjazdu na krótkie zlecenie można poznać wielu nowych ludzi i zawrzeć ciekawe znajomości. Kto wie, może chociaż jedna z nich kiedyś zaprocentuje? Na przykład jeśli rodzina i senior będą zadowoleni z opiekunki, mogą zatrudnić ją po raz kolejny. Jak też już wcześniej wspominaliśmy, praca w charakterze "skoczka" jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących opiekunów osób starszych. Co prawda sztele różnią się między sobą, ale już po pierwszym zleceniu można zauważyć, czy komuś odpowiada taka praca. Na dodatek w przypadku krótkich zleceń często wymagania nie są tak wysokie, jak przy dłuższych sztelach. A to szansa dla początkujących, by mogli się wykazać.

Opiekunka, która wyjeżdża jako "skoczek", w każdej chwili musi być przygotowana do podróży. Zdarza się bowiem, że po przyjęciu zlecenie pozostaje jej tylko kilka dni do podjęcia obowiązków w Niemczech. Dwa lub trzy tygodnie to też zbyt mało czasu, żeby nawiązać relację z osobą starszą, przyzwyczaić ją do siebie czy zdobyć jej zaufanie. Krótka sztela nie oznacza też, że będzie łatwo. Opiekunka będzie musiała szybko wdrożyć się w tryb dnia seniora oraz w rytm pracy poprzedniczki. Warto wiedzieć, że wielu starszych ludzi nie przepada za zmianami, więc próba wprowadzenia nowych zasad może się spotkać z wyraźnym oporem.

Opieka w Niemczech jako "skoczek" – tylko z agencją

Jeśli zdecydujesz się na podjęcie pracy w opiece w Niemczech jako "skoczek", najpierw skontaktuj się z dobrą agencją. Rekruter odpowie na wszystkie Twoje pytania i zaproponuje ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz sytuacji życiowej. W agencji Veritas znajdziesz ogłoszenia zarówno dla "skoczków", jak i dla opiekunek, które chcą wyjechać na dłużej. Kiedy można spodziewać się ofert krótkoterminowych?

· Kiedy trzeba znaleźć zmienniczkę dla stałej opiekunki, która zjeżdża do Polski kilka razy do roku;

· Jeżeli wystąpi nieoczekiwana sytuacja: choroba stałej opiekunki, potrzeba pilnego powrotu do kraju. Może się też zdarzyć, że między opiekunką a podopiecznym "nie zaiskrzy" i jedna ze stron chce zakończyć współpracę;

·  Podczas wakacji, w okresach świątecznych;

·  W przypadku nagłego zakończenia współpracy przez poprzednią opiekunkę – jeśli z różnych powodów nie będzie mogła zostać w domu osoby starszej, tworzy się miejsce dla opiekunki "skoczka". Trzeba bowiem zapewnić podopiecznemu zastępczą opiekę na czas trwania okresu wypowiedzenia;

· Kiedy masz zarejestrowaną własną działalność gospodarczą w Polsce lub w Niemczech.

Jeżeli zatem chcesz znaleźć dla siebie ofertę pracy w niemieckiej opiece, skontaktuj się z konsultantem Veritas lub sprawdź dostępne ogłoszenia na stronie www. Z pewnością znajdziesz ofertę dla siebie!

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)