Trwa ładowanie...
06-12-2010 15:23

Ostoya. Jasionka. Wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Dwór Ostoya, zwany też Dworem Jasionowskim, powstawał w trzech różnych etapach, każdy z nich miał zaś inny wymiar historyczny. Dopiero po 1817 roku stanął w Jasionce pierwszy dwór. Teraz Jasionka ma prawdziwą perełkę.

Ostoya. Jasionka. Wyjątkowe miejsce na mapie PolskiŹródło: Hachette Polska
d1vaz9p
d1vaz9p

Jego budowniczym był prawdopodobnie Fryderyk Bauman, który wznosząc go wykorzystał projekty Chrystiana Piotra Aignera, współpracownika przy przebudowie pałacu w Łańcucie. Właścicielką tej klasycystycznej rezydencji była Zofia Czosnowska-Oborska.

Potem dwór należał do Doroty i Ignacego Korzeniowskich, następnie stał się własnością Henryka Jędrzejowicza, właściciela pobliskiej wsi Hermanowa. Z jego inicjatywy dwór rozbudowano o niewielki aneks dla służby. Po Henryku dwór odziedziczył Stanisław Marian Jędrzejowicz. Dla niego uznany krakowski architekt Tadeusz Stryjeński całkowicie przebudował siedzibę w Jasionce. Prace, które rozpoczęto po 1887 roku sprawiły, że klasycystyczny dwór stał się modnym eklektycznym pałacem.

Druga wojna światowa oszczędziła pałac. Budowla nie oparła się jednak socjalistycznej gospodarce, która zaadaptowała ją na biura i magazyny. Z upadku dopiero niedawno podnieśli ją Józef i Krzysztof Rylscy. Rozpoczęty w 1998 roku remont przywrócił pałacowi jego dawny blask. Jędrzejowicki dwór zyskał też nową nazwę. Ostoya to herb, którym pieczętują się nowi właściciele.

Dwór Ostoya - nocleg

Dwór w Jasionce urzeka wnętrzami. Bez wątpienia ogromna w tym zasługa właścicieli, którzy dopilnowali, aby wszystko było jak najstaranniej odrestaurowane, i postarali się zapełnić komnaty dworu stosownymi sprzętami. Ta niesłychana pieczołowitość i dbałość o najmniejsze detale widoczna jest na każdym kroku – w salach restauracyjnych, sali konferencyjnej, hotelowej recepcji. Wnętrza emanują szlachetnością i elegancją. Nie ma w nich co prawda ciepła, jakie przypisuje się na ogół staropolskim dworom, ale odczuwalna jest gościnność tego domu. Gospodarze mogą tu podejmować najznamienitszych gości. Zresztą księga pamiątkowa zaświadcza dobitnie, że pałac w Jasionce znany jest i prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, i takim gwiazdom estrady, jak Michał Bajor, Ewa Bem czy Kasia Nosowska. Każde z reprezentacyjnych pomieszczeń jest inne.

d1vaz9p

Sala konferencyjna stylizowana jest na komnatę gotyckiego zamku – ceglane ściany zdobią terakotowe detale z rozetami i zakończone krenelażem kolumienki, a niezwykłość pomieszczenia podkreślają ciężkie, rzeźbione krzesła o wyplatanych siedziskach i oparciach. To doskonałe i wygodne miejsce dla uczestników spotkań, które trwają niekiedy nawet po kilka godzin. Jedna z sal restauracyjnych, o typowo klasycystycznym wystroju, zastawiona jest krzesełkami w typie Chippendale, inna ma wygląd stylizowany na salon myśliwski. Podawane tu dania są niezwykle smakowite, o czym mogło przekonać się w 2002 roku jury Ogólnopolskiego Festiwalu Kuchni Dworskich w Baranowie Sandomierskim, które przyznało dworowi Ostoya wyróżnienie. Przechodząc z reprezentacyjnych komnat do gościnnych apartamentów nikt nie poczuje się rozczarowany. Olbrzymie pokoje z wielkimi łożami, zaaranżowane stylowymi meblami, rzeczywiście zachwycają. I nie ma różnicy, czy śpi się na rokokowym łożu, czy też na mniej stylowym łóżku, ale za to pod baldachimem –
zawsze ma się zapewniony komfort wypoczynku.

Polecane dania: zrazy z nadzieniem z leśnych grzybów z pobliskich terenów, przepiórka faszerowana z kaszą i warzywami.

Okolica

Łańcut – otoczony parkiem pałac w Łańcucie jest efektem wielokrotnych przebudów i rozbudów barokowej rezydencji; ostatnie prace przeprowadzono w latach 1889–1914. Wnętrza pałacowe, jedne z najpiękniejszych w Polsce, pełne zabytkowych obrazów, mebli i rzeźb, udostępnione są zwiedzającym. Przy pałacu jest największa w Polsce kolekcja powozów. W dworku znajdującym się na terenie zakładów „Polmos” jest obecnie Muzeum Gorzelnictwa. Warto też zajrzeć do barokowej bóżnicy stojącej niedaleko pałacu.

Łąka – barokowy pałac Lubomirskich, rozbudowany w latach 1696–1704 przez Tylmana van Gameren.

d1vaz9p

Rzeszów – będąc w Rzeszowie bez wątpienia należy odwiedzić barokowe kościoły Bernardynów i popijarski oraz zamek Ligęzów. Jednak największą atrakcją jest licząca 213 m podziemna trasa prowadząca przez 34 piwnice starych kamienic.

Tyczyn – niewielka miejscowość szczyci się dwoma wspaniałymi zabytkami – późnobarokowym kościołem fundacji Jana Klemensa Branickiego oraz eklektycznym pałacem z lat 1862–1870 zbudowanym dla Ludwika Wodzickiego.

Wisłok – prawy dopływ Wisły nie należy do trudnych rzek. Trasa popularnego spływu kajakowego, który można zacząć już w Jaśle, jest dość atrakcyjna i urozmaicona krajobrazowo.

d1vaz9p

Dwór Ostoya
Jasionka 1a, 36-002 Jasionka
(17) 772 34 05, 0 606 781 755, (17) 772 33 33
dwor@ostoya.rzeszow.pl+'?' )
www.ostoya.rzeszow.pl

Dojazd samochodem
Wyjazd z Rzeszowa drogąkrajową nr 19 w kierunku Lublina. Jasionka leży 10 kmod centrum Rzeszowa.

Dojazd pociągiem
Pociągiem do Rzeszowa i dalej autobusem. Można też samolotem do Rzeszowa(lotnisko w Jasionce)i z lotniska taksówką do dworu.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d1vaz9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vaz9p