Trwa ładowanie...

Ostrzegają turystów i mieszkańców. "Wielki jęzor saharyjskiego pyłu"

Na przełomie marca i kwietnia br. w Polsce pojawiło się zamglenie spowodowane kalimą. Do naszego kraju to zjawisko dociera bardzo rzadko, dlatego zawsze wywołuje spore poruszenie. Tymczasem na rajskich Wyspach Kanaryjskich pojawia się średnio co kilka tygodni, a może być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Kalima na KanarachKalima na KanarachŹródło: NaKanarach.pl
d3fsrj7
d3fsrj7

Ekspert Meteored, Samuel Biener, poiformował, że jeszcze przed zbliżającym się weekendem Wyspy Kanaryjskie mogą doświadczyć skutków "wielkiego jęzora saharyjskiego pyłu", który spowoduje "anomalne upały" na całym archipelagu. Taka pogoda, jak na początek kwietnia, jest na tych wyspach niespotykana od kilkudziesięciu lat.

Anomalia pogodowa na Kanarach

Według prognoz w najbliższych kilku dniach możliwe jest nadejście kilku frontów, które sprowadzą deszcze i niskie ciśnienie atmosferyczne m.in. do Portugalii i zachodniej części Hiszpanii, a także na oddalone o prawie półtora tysiąca kilometrów od Półwyspu Iberyjskiego – Wyspy Kanaryjskie.

Obecność burz ma według prognoz spowodować powstanie bardzo ciepłej i anomalnej masy powietrza jak na tę porę roku.

Synoptycy przewidują, że 5 kwietnia br. subtropikalna masa powietrza przyniesie na obszary południowej części Hiszpanii temperatury do 30 st. C. W niektórych obszarach Wysp Kanaryjskich ta wartość może zostać przekroczona.

d3fsrj7

W kierunku Wysp Kanaryjskich zmierza też saharyjski drobny pył i konieczne będzie monitorowanie jakości powietrza, która pojawi się na uwielbianych także przez wielu Polaków wschodnich wyspach Lanzarote i Fuerteventurze.

Kalima nad archipelagiem utrzyma się przez kilka najbliższych dni, powodując zmienne stężenia cząstek na wyspach od wschodu.

Kalima

Kalima to piaskowy pył znad afrykańskiej Sahary (oddalonej od Wysp Kanaryjskich o ok. 150 km), który przenoszony jest podczas burzy piaskowej przez wiatr, opadając kolejno w różnych krajach Europy. Mimo, że to zjawisko występuje dość często na Wyspach Kanaryjskich, to naukowcy dowiedli niedawno, że w saharyjskim pyle stwierdzono obecność pierwiastków promieniotwórczych. W pyle wykryli oni obecność pierwiastków promieniotwórczych, jak izotopu cezu – 137, a także izotopy promieniotwórcze berylu i ołowiu, które mogą mieć związek z opadami radioaktywnymi – donosi hiszpańska gazeta elDiario.

Władze Wysp Kanaryjskich ostrzegają, że warunki pogodowe i zamglenie spowodowane tym drobnym pyłem mogą powodować problemy zdrowotne u osób cierpiących na choroby przewlekłe i/lub choroby układu oddechowego oraz u alergików. Dwutlenek azotu podczas kalimy jest niebezpieczny szczególnie w ciepłe miesiące roku, podrażniając przede wszystkim układ oddechowy, stanowiąc zagrożenie zwłaszcza dla osób chorujących na astmę i chorobę obturacyjną płuc.

d3fsrj7

Rząd archipelagu apeluje do mieszkańców i turystów, aby zamykać drzwi i okna i jeśli to możliwe, unikać wychodzenia na zewnątrz, jeśli ktoś cierpi na przewlekłą chorobę układu oddechowego. Ponadto istotne jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia, unikanie suchego środowiska i zapewnianie dostępu do regularnych leków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fsrj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fsrj7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj