Trwa ładowanie...
dlplr1g

Pałac Kultury i Nauki

Największe atrakcje
Pałac Kultury i Nauki
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Pudelek (Marcin Szala)

Pałac Kultury i Nauki – najwyższy budynek w Polsce i zarazem wizytówka Warszawy. Ta wzorowana na amerykańskich wieżowcach atrakcja turystyczna miała być "darem" Związku Radzieckiego dla Polski, a dziś jest siedzibą wielu instytucji oraz firm. Będąc w Warszawie, trzeba ją zwiedzić.

Pałac Kultury i Nauki – informacje ogólne, historia

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie możemy zawdzięczać Józefowi Stalinowi. Jak głosi legenda, zaproponował Bolesławowi Bierutowi, czyli ówczesnemu prezydentowi komunistycznej Polski, trzy opcje do wyboru. Warszawa miała otrzymać od ZSRR "prezent", a Polacy mieli zdecydować, jaki będzie. Miały to być: nowe osiedle w tym mieście, metro dla stolicy naszego kraju albo wieżowiec, jakim nie pogardziliby nawet Amerykanie.

Bierut uznał jednak, że metro jest mieszkańcom Warszawy niepotrzebne, a nowe osiedle w mieście zbudować mogą oni sami. Poprosił więc o nowy budynek. Początkowo nasi rodacy chcieli, by miał wysokość ok. 120 m i przypominał wyglądem polską architekturę, jednak ambicje radzieckich projektantów były większe. Ostatecznie jego wysokość wyniosła ponad 230 metrów. Sam Stalin nie doczekał się jego "odsłonięcia", jednak wieżowiec nazwano na jego cześć.

Pałac Kultury i Nauki ukończono 22 lipca 1955 roku. Początkowo budynek był niemal śnieżnobiałego koloru, jednak od tamtej pory poszarzał. Po pewnym czasie zniknęły z niego wszelkie wzmianki na temat Stalina, a oprócz oficjalnych wydarzeń, budynek zaczął też gościć kulturę i sztukę. Dziś jest siedzibą Urzędu Miasta, a także innych instytucji publicznych. Wewnątrz znaleźć można też wiele firm, które wynajmują w PKiN swoje biura.

Pałac Kultury i Nauki ma 237 metrów wysokości (wraz z umieszczoną na szczycie iglicy anteną, która nadaje wiele programów telewizyjnych i radiowych). Jest dzięki temu najwyższym budynkiem w Polsce. Ma się jednak cieszyć tym tytułem zaledwie do 2020 roku, bo to na wtedy planowane jest odsłonięcie nowego warszawskiego drapacza chmur. Ten będzie się nazywać Varso, ma mieć 310 m wysokości, a znajdować się będzie nieopodal Dworca Centralnego.

Na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki (na wysokości 114 m) znajduje się taras widokowy, który można zwiedzać i z którego zobaczyć można piękną panoramę stolicy. To jednak nie jedyne miejsce, które można zobaczyć w tym budynku. PKiN to także wiele sal konferencyjnych (zamknięta obecnie jest Sala Kongresowa, czyli największa z nich) oraz balowych, a także basen, resturacje, muzea, kino oraz teatry.

Pałac Kultury i Nauki – przydatne informacje

W Warszawie działa kilka firm, które oferują wycieczki po całym Pałacu Kultury i Nauki. Kasa biletowa CREATours, czyli jednej z nich, znajduje się na miejscu. Ich wycieczki odbywają się codziennie i zwykle uwzględniają możliwość zobaczenia odświeżonego niedawno tarasu widokowego PKiN. Co jeśli chcemy natomiast wejść tylko na taras na 30. piętrze? Wejście na niego jest również płatne. Bilety możemy kupić na miejscu, a także przez internet na stronie Pałacu Kultury i Nauki.

Dostępne są zniżki, wstępem wolnym będą mogli się cieszyć natomiast posiadacze płatnej karty Warsaw Pass, z którą można za darmo zobaczyć większość warszawskich atrakcji. Sam Pałac Kultury i Nauki posiada też płatny parking przeznaczony na potrzeby odwiedzających. Wewnątrz budynku znajdziemy przechowalnię bagażu, a zaraz po wejściu przez główne drzwi pałacu zobaczymy tam kasy biletowe.

Istnieje także możliwość zobaczenia podziemi Pałacu Kultury i Nauki (za pośrednictwem firm wycieczkowych). Podziemia zwiedzane są w kaskach ochronnych, a ze względu na konieczność rezerwacji biletu, na samą wycieczkę trzeba zapisać się odpowiednio wcześniej. Różnica wysokości pomiędzy najniższym, a najwyższym punktem naszej trasy zwiedzania będzie wynosić wtedy 125 m.

Codziennie otwarte w Pałacu Kultury i Nauki są także wystawy stałe, takie jak "Fascynujący świat pająków", gdzie możemy zobaczyć ponad 40 rodzajów tych stworzeń. Te dzieci, które boją się jednak zarówno wysokości, jak i pająków, zabrać możemy tymczasem również do Muzeum Domków dla lalek.

Pałac Kultury i Nauki – godziny otwarcia, ceny biletów

Pałac Kultury i Nauki otwarty jest 7 dni w tygodniu. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o jego Taras Widokowy. Ten jest zamykany jedynie na noc. Wejdziemy tam przez cały rok w godzinach 10:00 – 20:00. Przez kilka miesięcy w trakcie roku panoramę Warszawy z tarasu zobaczymy także późnymi wieczorami. Od maja do września w piątki i soboty to godz. 20:00-23:30, a w grudniu (w te same dni) oraz w Walentynki to godz. 20:00-22:00.

Bilety na Taras Widokowy Pałacu Kultury i Nauki kosztują odpowiednio 20 zł (bilet normalny) i 15 zł (bilet ulgowy). Zwiedzanie Tarasu nocą to bilet nieco droższy, bo w tym przypadku kosztuje 22 zł za osobę. Bilety na wycieczkę po całym pałacu (jakie oferują firmy zewnętrzne) kosztują odpowiednio 30 zł (bilet normalny) i 25 zł (ulgowy). Bilet z uwzględnionym zwiedzaniem podziemi kosztować nas będzie natomiast 40 zł. Te wycieczki odbywają się w soboty po godz. 16:45.

Pałac Kultury i Nauki – jak dojechać, lokalizacja

Pałac Kultury i Nauki znajduje się pod adresem plac Defilad 1 - w samym centrum Warszawy. Do głównego wejścia trafimy do niego od strony ulicy Marszałkowskiej. Z samego Dworca Centralnego dojdziemy tam w około 5 minut. Nie da się go nie zauważyć. Aby do niego dotrzeć, należy wejść w podziemne przejście, minąć Złote Tarasy i po chwili trafimy do celu.

Nieopodal znajdują się także dwie stacje metra, gdybyśmy chcieli podjechać do PKiN z innej części miasta. Nazywają się "Centrum" i "Świętokrzyska" i obsługują odpowiednio linię M1, a w drugim przypadku także M2. Do pałacu dotrzemy też z przystanków autobusowych Centrum, Metro Świętokrzyska, Dworzec Centralny, a także Emilii Plater.

To przy ul. Emilii Plater znajdziemy również parking, który będzie stanowił dobre miejsce do pozostawienia samochodu i rozpoczęcia pieszej wycieczki po centrum Warszawy. Po zwiedzeniu Pałacu Kultury i Nauki, możemy się z niego łatwo dostać na Krakowskie Przedmieście. Na piechotę zajmie to około 20 minut. Z ul. Marszałkowskiej trzeba skręcić w prawo w Świętokrzyską, a później iść już cały czas prosto.

Pałac Kultury i Nauki
Godziny otwarcia

Taras Widokowy na XXX piętrze czynny jest codziennie w godz. 10:00 - 20:00
Od maja do września, w każdy piątek i sobotę taras czynny jest do godziny 23:30
W grudniu (w piątki i soboty), a także w Walentynki to natomiast godz. 10:00 - 22:00

Ceny biletów

Taras Widokowy: 20 zł - bilet normalny, 15 zł - bilet ulgowy
Bilet na wycieczkę po całym Pałacu: 30 zł - normalny, 25 zł - ulgowy
Bilet normalny do Muzeum Techniki: 18 zł, ulgowy 10 zł.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlplr1g
dlplr1g
dlplr1g