Trwa ładowanie...
d3sl0h6
d3sl0h6

Palazzo dei Priori (Perugia)

Największe atrakcje
Palazzo dei Priori (Perugia)
Region
d3sl0h6
W Palazzo dei Priori w Perugii mieści się Muzeum Narodowe Umbrii, które warto zwiedzić Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Palazzo dei Priori znajdujący się w Perugii w regionie Umbria pochodzi z początku XIII wieku.

Palazzo dei Priori – informacje ogólne

Główne wejście do Palazzo dei Priori jest zlokalizowane przy Corso Pietro Vannucci 19. przy katedrze San Lorenzo. Na parterze ogromnego budynku można podziwiać zabytkowe ławki, drzwi oraz inne meble pochodzące z XV wieku. Natomiast na drugim piętrze znajduje się siedziba Muzeum Narodowego Umbrii. Palazzo dei Priori jest przykładem architektury gotyckiej w epoce renesansu.

Palazzo dei Priori – historia

Podobnie jak w przypadku innych włoskich miejscowości Palazzo dei Priori był siedzibą władz magistratu pierwszych obywateli miasta. Początkowo pałac nazywano Palazzo Nuovo del Popolo (Nowym Pałacem dla Ludu). Podczas sporów perugiańczyków został wybrany najwyższy namiestnik zajmujący się sprawami wojskowymi i sądowymi (Podesta), którego siedziba mieściła się w Palazzo del Podesta. Została spalona w 1534 roku. Zachowała się jedynie loggia (wnęka w zewnętrznej części pałacu). Po wojnie solnej z 1540 roku Palazzo dei Priori został włączony do dóbr papieskich jako siedziba gubernatora rządzącego Perugią.

Palazzo dei Priori – budowla

Palazzo dei Priori został wzniesiony przy głównej średniowiecznej ulicy Corso Vannucci, która łączy się z głównym rynkiem. Pierwsza część pałacu została zbudowana w latach 1293 – 1297 z dziesięcioma arteriami wzdłuż Corso i trzema usytuowanymi od strony rynku. Do frontalnej arterii w latach 1333 – 1337 dodano dwie arterie oraz portal przy wejściu z arkadową loggią, w której odczytywane były dekrety. Z wznoszącej się obok wieży perugiańczy mogli kontrolować bramy. Nad portalem od strony rynku znajdują się wykonane z brązu symbole miasta, gryf i lew. Nad drzwiami zaś są umocowane klucze do Sienny zdobyte po zwycięskiej bitwie Perugii pod Torritą w 1358 roku. Po lewej stronie od wejścia znajduje się Galleria Nazionale dell'Umbria, w której można oglądać obrazy przedstawiające prowincjonalną sztukę Umbrii.

Palazzo dei Priori – Muzeum Narodowe Umbrii

Muzeum Narodowe w Umbrii usytuowane na drugim piętrze pałacu może poszczycić się najlepszą w regionie Umbrii kolekcją sztuki prowincjonalnej. Pierwsze obrazy były gromadzone przez powstałą w XVI wieku Academy of Design. W 23 salach rozmieszczone są dzieła sztuki podzielone na siedem sekcji zgodnych z okresami historycznymi, w których zostały stworzone:

  • w pierwszej sekcji znajdują się zabytki historyczne z XIII i XIV wieku m.in. drewniany krzyż z 1200 r.;
  • w drugiej sekcji można oglądać obrazy z późnego gotyku;
  • w trzeciej sekcji znajdują się dzieła sztuki z wczesnego renesansu;
  • w czwartej sekcji zostały zebrane zabytki archeologiczne z całej Umbrii;
  • w piątej sekcji zgromadzono eksponaty ze złota i kości słoniowej;
  • szósta sekcja jest poświęcona Benedetto Bonfigli Annuciationo z lat 1455 – 1460;
  • w siódmej sekcji warto zobaczyć obrazy Francesco di Giorgio Martini.

W muzeum można oglądać obrazy mistrzów pędzla takich jak: Pietro di Cristoforo Vannucci, Beato Angelico, Duccio di Boninsegna, Nicola e Giovanni Pisano czy Arnolfo di Cambio.

Palazzo dei Priori – fontanna Maggiore

Fontanna Maggiore znajduje się na głównym placu w Perugii obok Palazzo dei Priori. Monumentalna konstrukcja została wybudowana w średniowieczu. Fontannę wyrzeźbili Nicola i Giovanni Pisani w latach 1277 – 1278. Została wzniesiona na cześć uzyskania niepodległości miasta. Na 25 bokach fontanny znajdują się płaskorzeźby świętych i proroków, miesiące, pory roku oraz znaki zodiaku. Na szczycie Maggiore jest kielich z brązu.

Palazzo dei Priori (Perugia)
Czas lotu / jazdy samochodem

16 h 43 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1:00

Waluta

EUR

Godziny otwarcia

8.30 -19.30 - od wtorku do niedzieli

Ceny biletów

- bilet do muzeum - 8 euro - normalny bilet; 4 euro - ulgowy bilet
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca określone grupy takie jak: młodzież do 18. roku życia czy przewodnicy, wchodzą za darmo

Orientacyjna odległość

1656, 7 km od Warszawy

d3sl0h6
d3sl0h6
d3sl0h6
d3sl0h6