Trwa ładowanie...
06-05-2016 12:39

Podkarpacie jakiego nie znamy

Podkarpacie wabi swoim urokiem tych i jest chętnie odwiedzane przez wszystkich tych, którzy kochają naturę i krajobrazy wciąż niezmienione przez człowieka. Ten jeden z najpiękniejszych rejonów w Polsce utożsamiamy głównie z Bieszczadami, jednak często zapominamy, że Podkarpacie to także inne ciekawe miejsca i cała masa atrakcji.

Podkarpacie jakiego nie znamyŹródło: shutterstock.com
d2y4s45
d2y4s45

Podkarpacie wabi swoim urokiem i jest chętnie odwiedzane przez wszystkich tych, którzy kochają naturę i krajobrazy wciąż niezmienione przez człowieka. Ten jeden z najpiękniejszych rejonów w Polsce utożsamiamy głównie z Bieszczadami, jednak często zapominamy, że Podkarpacie to także inne ciekawe miejsca i cała masa atrakcji.

Sercem regionu jest Krosno, miasto położone w paśmie Beskidu Niskiego. Czasami jest nazywane _ parva Cracovia _, czyli „małym Krakowem” z powodu pochodzącego z połowy XIV w. rynku, który przypomina ten krakowski. Pierwotnie był otoczony drewnianymi budynkami, które z czasem zaczęto zastępować murowanymi kamienicami. Dziś możemy je podziwiać spacerując po malowniczej starówce.

Krosno jest znane przede wszystkim z wyrobu szkła. Historia jego produkcji sięga aż 1923 r., kiedy to swoją działalność rozpoczęły pierwsze krośnieńskie huty. To właśnie produkowane tam wyroby szklane stały się symbolem miasta nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Będąc w Krośnie warto wybrać się do otwartego w 2012 r. Centrum Dziedzictwa Szkła - multimedialnego, nowoczesnego obiektu, w którym można wziąć udział w interaktywnym pokazie produkcji i zdobienia szkła.

d2y4s45

Innym miastem, którego nie można pominąć na Podkarpaciu to Sanok. Jego główna atrakcja, Muzeum Budownictwa Ludowego, to największe tego typu muzeum w kraju. Uważane jest także za jedno z najciekawszych w Europie. Zajmuje aż 40 ha, a na tym rozległym terenie prezentowana jest kultura ludowa, budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian. Skansen warto odwiedzić kilka razy, gdyż jego wygląd zmienia się wraz z porami roku. Wiosną przed domami kwitną ogródki, latem mieszkańcy wybierają się na żniwa, a jesienią zbierają plony. W skansenie można poczuć prawdziwy klimat pradawnych mieszkańców Podkarpacia.

Ten wspaniały region to także uzdrowiska. Najpopularniejsze to Rymanów Zdrój i Iwonicz Zdrój. To pierwsze, znane od 1876 r., jest malowniczo usytuowane w dolinie rzeki Tabor w terenie górskim, wśród lasów mieszanych. Jest idealnym miejscem dla osób szukających ciszy i spokoju.

Natomiast Iwonicz Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, o ponad 430-letniej tradycji. Oprócz uznanej renomy, słynie z unikalnego, leczniczego mikroklimatu oraz ekologicznie czystego środowiska naturalnego. Więcej informacji na temat unikalnych atrakcji Podkarpacia w materiale wideo.

wg

d2y4s45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4s45