Trwa ładowanie...

Skansen Sanok. Podkarpacie ma nowy turystyczny hit

Prawie 150 tys. osób odwiedziło w tym roku Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Największe w Polsce tego typu muzeum (a zarazem jedno z najciekawszych w Europie) nigdy jeszcze nie przyciągnęło takich tłumów. Skansen Sanok zaprasza.

Skansen Sanok. Podkarpacie ma nowy turystyczny hitŹródło: skansen.sanok.pl, fot: Materiały prasowe
d30yj4n
d30yj4n

- We wrześniu odwiedziło nas o kilka tysięcy turystów więcej niż przed rokiem - podaje dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego Jerzy Ginalski. Ponad 62 proc. gości to turyści indywidualni.

Jedną z atrakcji Rynku Galicyjskiego jest trwająca od kilku lat rekonstrukcja XVIII-wiecznej synagogi z Połańca. Budowla powstaje w pobliżu odtworzonych już kościoła katolickiego i cerkwi greckokatolickiej. - Turystów interesują zapomniane już metody budowlane. A trzeba podkreślić, że wszystkie prace przy jej rekonstrukcji wykonywane są tradycyjnymi, już niespotykanymi metodami - mówi Ginalski.

skansen.sanok.pl
Źródło: skansen.sanok.pl, fot: Materiały prasowe

Sporym zainteresowaniem cieszy się też pracownia lutnicza Stanisława Wyżykowskiego z Haczowa, jednego z nielicznych w Polsce wytwórców m.in. lir korbowych. Do sanockiego skansenu została ona przeniesiona w maju tego roku. Można ją oglądać w domu woźnicy. Do skansenu trafiły: warsztat stolarski, narzędzia oraz wytworzone przez Wyżykowskiego instrumenty muzyczne, a wśród nich liry korbowe.

d30yj4n

Replika Rynku Galicyjskiego z drugiej połowy XIX w. pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. m kw. placu, stoi 29 drewnianych budynków. Rynek stanowi syntezę dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski.

skansen.sanok.pl
Źródło: skansen.sanok.pl, fot: Materiały prasowe

Odtworzone budynki pochodzą z 14 miejscowości Podkarpacia. Jest karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, warsztat kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Obiekty zostały wyposażone w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 r. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki koło Sanoka - pochodzi z 1681 r.

Zobacz też: Dzieje się w Polsce - Siemiatycze

d30yj4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30yj4n