Trwa ładowanie...
dvpfo6n

Pole manioku Majów zachowane dzięki wulkanowi

Erupcja wulkanu, która 1,4 tys. lat temu zniszczyła wioskę Majów, zachowała jednocześnie pole manioku. Jego znalezienie jest pierwszym dowodem na uprawę tej odżywczej rośliny przez dawnych mieszkańców Ameryki Południowej - ogłosili naukowcy.

dvpfo6n
dvpfo6n
Fot. Mirosław Olszycki
Źródło: Fot. Mirosław Olszycki

_ Erupcja wulkanu, która 1,4 tys. lat temu zniszczyła wioskę Majów, zachowała jednocześnie pole manioku. Jego znalezienie jest pierwszym dowodem na uprawę tej odżywczej rośliny przez dawnych mieszkańców Ameryki Południowej - ogłosili naukowcy. _

Odkrycie pola może pomóc wyjaśnić, jak rozwijała się cywilizacja - podkreślają naukowcy z University of Colorado w Boulder. To pierwszy dowód na uprawę tych kalorycznych bulw przez mieszkańców Nowego Świata.

\"Od dawna zastanawiamy się, co jeszcze - poza kukurydzą i fasolą - uprawiali i jedli prehistoryczni Majowie. Znalezienie tego pola było dla nas jak wygranie losu na loterii\" - podkreślił kierujący ekspedycją antropolog Payson Sheets.

\"Niezwykła wydajność manioku może pomóc wyjaśnić, jak Majowie z dużych miast, takich jak Tikal w Gwatemali i Copan w Hondurasie, utrzymywali tak liczne populacje\" - mówił archeolog.

dvpfo6n

Pole manioku odnaleziono pod trzema metrami popiołu w starożytnej wiosce Ceren, leżącej 24 km na zachód od San Salvador - tłumaczy Sheets.

Przedmioty, budynki i cały krajobraz Ceren zachowały się - podobnie jak włoskie Pompeje - po nagłej erupcji nieodległego wulkanu Loma Caldera około 600 r. n.e.

Obecnie naukowcy znaleźli tam \"świeżo\" obsadzone pole manioku, mające 1,4 tys. lat.

Naukowcy korzystali w wykopaliskach ze specjalnych radarów, pozwalających wykrywać, co kryje się pod ziemią. Dzięki temu natrafili w Ceren na 12 budynków, m.in. domy, magazyny, warsztaty, kuchnie, budynki o przeznaczeniu religijnym i miejską saunę.

Kilkadziesiąt innych struktur znalezionych dzięki radarowi pozostaje pod warstwą popiołu, grubą nawet na pięć metrów - tłumaczy Sheets.

Cywilizacja Majów zajmowała tereny obecnej Gwatemali, Hondurasu, El Salvador, południe Meksyku i Belize. Zgasła w niewyjaśnionych okolicznościach około 1000 r.ne.

(PAP)

dvpfo6n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvpfo6n