Polityka i administracja
W Bułgarii obowiązuje system wielopartyjny. Najbardziej liczące się wpływy mają Związek Sił Demokratycznych, Bułgarska Partia Socjalistyczna, Ruch na rzecz Praw i Swobód, Bułgarski Ludowy Związek Chłopski oraz Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna (WMOR).
Bułgaria jest republiką konstytucyjną. Dzieli się na 9 okręgów (obłasti): Burgas, Miasto Sofia, Czaskowo, Łowecz, Montana, Płowdiw, Ruse, Sofia, Warna, spośród których dwa leżą nad morzem. Święto narodowe – Dzień Niepodległości – przypada 3 marca (na pamiątkę wydarzeń 1878 r.). Obecną konstytucję uchwalono 12 lipca 1991 r. System prawny opiera się na kodeksie cywilnym i karnym na bazie prawa rzymskiego.
Głową państwa jest prezydent, wybierany (łącznie z wiceprezydentem) w głosowaniu powszechnym na pięcioletnią kadencję. Obecnie urząd ten (od 18 listopada 2001) sprawuje Georgi Pyrwanow. Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu – Zgromadzenia Narodowego, liczącego 240 posłów, wybieranego na czteroletnią kadencję w wyborach powszechnych (jeżeli parlament ma uchwalić konstytucję, przybiera nazwę Wielkie Zgromadzenie Narodowe i liczy 400 posłów).
Władzę wykonawczą pełni rząd zatwierdzany przez Zgromadzenie Narodowe i przed nim odpowiedzialny. Na czele rządu stoi, nominowany przez prezydenta, premier (od 2005 r. jest nim Siergiej Staniszew). Premier mianuje wicepremierów; wszystkich ministrów wybiera Zgromadzenie Narodowe.
Najwyższą władzą sądowniczą w kraju jest Sąd Najwyższy, którego przewodniczący mianowany jest przez prezydenta na siedmioletnią kadencję. Trybunał Konstytucyjny składa się z 12 sędziów, mianowanych na dziewięcioletnie kadencje.
Od 1990 r. w Bułgarii obowiązuje system wielopartyjny. Najbardziej liczące się wpływy mają Związek Sił Demokratycznych, Bułgarska Partia Socjalistyczna, Ruch na rzecz Praw i Swobód, Bułgarski Ludowy Związek Chłopski oraz Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna (WMOR). W ruchu związkowym największe znaczenie mają Konfederacja Pracy „Podkrepa” i Konfederacja Niezależnych Związków Zawodowych Bułgarii (w latach 1945–90 Centralna Rada Związków Zawodowych Bułgarii).
_ Źródło: Bezdroża _