Polska - jak chronimy zabytki?
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego chwali się skalą renowacji zabytkowych obiektów w Polsce. W ciągu ostatnich siedmiu lat na ten cel wydano ponad 1 miliard 400 milionów złotych.
04.07.2013 08:57
Za te pieniądze udało się odnowić około 2600 obiektów. Są to zarówno stare pałace, kościoły, jak i dwory, zamki oraz wyposażenie wnętrz. Na ten cel z budżetu resortu kultury w latach 2007-2013 przeznaczono prawie 563 miliony złotych, około 350 milionów pochodziło z tak zwanych funduszy norweskich, a około 530 milionów złotych to środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski podkreśla że skala ochrony zabytków w ostatnich latach jest niespotykana. Według jego wyliczeń na ten cel w naszym kraju przeznaczano łącznie około miliarda złotych rocznie. Wyliczenia te uwzględniają środki z regionalnych programów operacyjnych.
Dyrektor departamentu ochrony zabytków w resorcie kultury Jacek Dąbrowski tłumaczy, że środki przeznaczane są najczęściej na remonty dachów, izolacje i drenaże, zabezpieczenia konstrukcji, konserwacje elewacji oraz na zabezpieczenia antywłamaniowe czy przeciwpożarowe. Dąbrowski podkreśla, że najpierw trzeba wykonać podstawowe prace zabezpieczające, żeby późniejsza konserwacja miała sens.
W sprawie *ochrony zabytków w Polsce *jest jeszcze wiele do zrobienia. 2600 obiektów poddanych pracom restauratorskim to tylko część rejestru zabytków, który liczy ponad 60 tysięcy obiektów. Minister kultury Bogdan Zdrojewski znajduje więcej minusów. Chodzi między innymi o zbyt mały udział pieniędzy prywatnych w środkach na renowację. Wynika to ze struktury własności zabytków, które w większości należą do państwa. Szef resortu kultury uważa też, że należy zastanowić się nad funkcjonowaniem wojewódzkich konserwatorów zabytków, których pracę nadzoruje ministerstwo administracji i cyfryzacji.
Resort kultury przygotowuje Program Ochrony Zabytków. 9 lipca dokument ma trafić do Rady Ochrony Zabytków, a stamtąd do konsultacji międzyresortowych. Pod koniec wakacji miałby zostać przyjęty przez rząd.
Dziś natomiast, o godzinie 10.45 Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski oraz Główny Konserwator Przyrody Janusz Zalewski mają wystąpić wspólnie do podległych sobie służb z apelem o ścisłą współpracę w zakresie ochrony zabytkowych parków i ogrodów.
Informacyjna Agencja Radiowa - Karol Tokarczyk/zr