Polska nieznana, czyli wyjątkowe miasteczka z klimatem
Nieoczywiste, często niepopularne, schowane gdzieś poza głównymi trasami. Urodą i atmosferą zawstydzają duże miasta. Charakteryzuje je wyjątkowa, trochę prowincjonalna atmosfera, która sprawia, że odpoczywamy w nich od zgiełku i tłumu. W toczącym się tu leniwym rytmie można odnieść wrażenie, że wakacje trwają cały rok. Na mapie Polski wyszukaliśmy wyjątkowe miasteczka z klimatem, prawdziwe turystyczne perły, w których rodzinnie można odkrywać najdalszą historię naszego kraju. Oto kilka propozycji na spędzenie wakacji, weekendu lub choćby kilku godzin poza domem.
Nieoczywiste, często niepopularne, schowane gdzieś poza głównymi trasami. Urodą i atmosferą zawstydzają duże miasta. Charakteryzuje je wyjątkowa, trochę prowincjonalna atmosfera, która sprawia, że odpoczywamy w nich od zgiełku i tłumu. W toczącym się tu leniwym rytmie można odnieść wrażenie, że wakacje trwają cały rok. Na mapie Polski wyszukaliśmy wyjątkowe miasteczka z klimatem, prawdziwe turystyczne perły, w których można odkrywać najdalszą historię naszego kraju. Oto kilka propozycji na spędzenie wakacji, weekendu lub choćby kilku godzin poza domem. *
Na Warmii, w pobliżu granicy z Mazurami, czas płynie wolniej. Nie bez powodu *Reszel należy do międzynarodowej sieci miast dobrego życia - _ Cittaslow _. Wciąga niepowtarzalna, tajemnicza atmosfera starego zamczyska i klimat urokliwego miasteczka u jego stóp. Jest jeszcze kościół św. Piotra i Pawła, są dwa gotyckie mosty nad rzeką Sajną i oryginalny średniowieczny układ zabudowy. Kto zostanie tu na dłużej, znajdzie w mieście wiele innych, ciekawych miejsc. Można stąd wyruszyć do Świętej Lipki.
ml/ir
Zobacz też: Bieszczady - pociąg o nadzwyczajnym przeznaczeniu
Miasta poza szlakiem - Stary Sącz
To jedno z najstarszych i jednocześnie najpiękniejszych miast w Polsce. Wizyta w Starym Sączu to jak przeniesienie się w czasie do średniowiecza, gdy gród znajdował się wśród ważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych i kulturalnych Małopolski. Wizytę w Starym Sączu warto rozpocząć od wejścia na rynek, wyłożony granitowymi okrąglakami przyniesionymi przez Dunajec z samych Tatr. Z brukowanego rynku wybiega wiele dróg: prowadzą na stare uliczki, które pamiętają wizyty królów, najazdy wrogich wojsk czy wielobarwne jarmarki słynne na pół świata. Kolorowe domy z podcieniami nadają miejscu niezwykłej atmosfery.
Miasta poza szlakiem - Gniew
Gniew pełen jest średniowiecznych wąskich uliczek, gotyckich murów obronnych i tajemniczych zakamarków. Średniowieczny duch unosi się tu w powietrzu. Czuć to szczególnie na zamku - tutejszej wizytówce. Już zbliżając się do malowniczego miasta z oddali, widzimy jego okazałą sylwetkę. To największa twierdza zakonu krzyżackiego po lewej stronie Wisły. Jest też wysoki gotycki kościół parafialny pw. św. Mikołaja. W sercu miasta znajduje się brukowany rynek otoczony uroczymi kamieniczkami z osadzonym pośrodku ratuszem. Turyści mają tu pod dostatkiem zachwycających miejsc, które zabierają ze sobą na pamiątkowych zdjęciach.
Miasta poza szlakiem - Orneta
Stare gotyckie miasteczko z bardzo bogatą historią znajdziemy w powiecie Lidzbark Warmiński. Główne trasy tu nie docierają, trzeba z nich zjechać. Warto jednak to zrobić, by w spokoju pospacerować po rynku i między zabytkowymi kamieniczkami. Na Warmii niewiele jest tak malowniczych miasteczek jak Orneta. Swoim kolorytem przyciąga filmowców. W ostatnich latach kręcono tu m.in. serial "Siła wyższa" oraz filmy: "W imieniu diabła", "Róża", "Wenecja", "Papusza". Najcenniejszymi zabytkami są tu gotycki ratusz i pochodzący z tego samego okresu kościół pw. Jana Chrzciciela. Miasteczko liczy niespełna 10 tys. mieszkańców.
Miasta poza szlakiem - Tykocin
Do Tykocina przyjeżdżają przede wszystkim fani filmów "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą". Niestety miejscowość nie wykorzystuje faktu, iż kręcono tam części kultowej komedii. Turyści na własną rękę poszukują znanej z filmu podlaskiej atmosfery. W większości ją znajdują, bowiem życie płynie wolno, nikt się nigdzie nie spieszy. Rynek wytyczono tu na wzór placu Świętego Piotra w Rzymie. Spacer po mieście umilają zabytkowe uliczki wyłożone kamieniem, wzdłuż których stoją, równo otoczone malwami, drewniane domki. Tykocin to również miejsce licznych wycieczek Żydów z całego świata, którzy mieli duży wkład w budowanie tutejszej historii. Dziś odwiedzają odrestaurowaną synagogę. Szacuje się, że rocznie jest to kilkadziesiąt tysięcy osób.
Miasta poza szlakiem - Supraśl
Leży w Puszczy Knyszyńskiej, zaledwie 15 km od Białegostoku. Słynie z 500-letniej historii, dobrego klimatu i pięknych krajobrazów. Supraśl urzeka wyjątkową atmosferą i rozsypanymi po nim zabytkami. Stolica Puszczy Knyszyńskiej w 2002 roku otrzymała oficjalny status uzdrowiska. To idealne miejsca na relaks i spotkanie z historią. W Supraślu znajdziemy prawosławny monaster męski i secesyjny pałac Buchholtzów. Pozostałością po przemysłowej świetności miasta są domy tkaczy - drewniane, parterowe budynki mieszkalne z lat 30. XIX wieku. Całość tworzy niezwykły klimat, który nie pozwala rozstać się z nim na zawsze i oczarowuje gości, zapraszając na kolejne spotkanie.
Miasta poza szlakiem - Otmuchów
To niewielkie miasteczko na Dolnym Śląsku ma bogatą historię i urok, którego może mu pozazdrościć niejedno duże miasto. Otmuchów wabi turystów wąskimi uliczkami, kusi pięknymi zakątkami, chwali się historycznymi kamienicami. W sercu miasta, na wysokim wzgórzu po południowej stronie rynku wznosi się zamek. Czy to z daleka czy z bliska, wygląda imponująco. Wnętrza kościoła św. Mikołaja z końca XVII w. zdobią włoskie stiuki i znakomite freski. Od 1511 r. Otmuchów posiada ratusz z unikatowym, podwójnym zegarem słonecznym. Miasteczko w powiecie nyskim najliczniej odwiedzane jest w lipcu, podczas święta kwiatów, organizowanego corocznie od 1973 r.
Miasteczka poza szlakiem - Chojnice
Kiedy mieszkańców Pomorza pytano, gdzie żyje im się najlepiej, okazało się, że poza Trójmiastem, są to okolice Chojnic. Nic dodać, nic ująć. To miasteczko jest dobrym pomysłem na jednodniowy wypad. W zabytkowej i malowniczej scenerii na rynku głównym można spędzić wiele godzin. Zadbana architektura jest wizytówką miasta. Do zabytków godnych uwagi należą: dawna, neobarokowa siedziba starostwa, wzniesiona w 1892 r. oraz neogotycki ratusz z lat 1902-1904, w którym zachowały się oryginalne wnętrza i efektowne witraże.
ml/ir